Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новият закон за Сметната палата мина на първо четене

0 коментара
С приемането на новия закон се очаква председателят на Сметната палата Лидия Руменова да бъде сменена. Сн. БГНЕС

Парламентът прие на първо четене новият Закон за Сметната палата, с който ще бъде сменено ръководството ѝ. Документът беше подкрепен от 115 народни представители, 44 гласуваха "против", а 11 се въздържаха.

Новият закон, внесен от ГЕРБ, предвижда одитната институция да се управлява от председател и двама заместници. Сега ръководството на Сметната палата се състои от 9 човека. С промените ще се върне старата структура на органа, която беше променена със закон от БСП и ДПС през март. Ръководството се избира от Народното събрание и трябва да взема решения единодушно. Връща се възможността да не се правят одити на общини с бюджет под 10 млн. лв.

Дебатите по промяната в структурата на Сметната палата предизвикаха спорове между управляващите и опозицията. БСП и ДПС обвиниха ГЕРБ в реваншизъм.

Социалистите демонстративно напусна за кратко залата в знак на несъгласие с решението на мнозинството да не допусне в залата настоящия председател на одитния орган Лидия Руменова.

"Сметната палата се ликвидира като колегиален орган без никакви мотиви", заяви депутатът от левицата Румен Гечев и добави, че текстовете са писани "на коляно". Според него връщането на старата структура на одитната институция и изискването решенията ѝ да се вземат единодушно от ръководството може да блокира работата ѝ. Колегата му Мая Манолова определи Сметната палата като орган-бухалка, който да казва кой да бъде ударен, притиснат или скрит.

Георги Кадиев (БСП) посочи, че опасенията са, че поправките се правят, за бъде новата Сметната палата послушна. "Като сте започнали със Сметната палата, продължете с Комисията за финансов надзор, с БНБ и с другите контролни институции", обърна се той към управляващите.
Йордан Цонев от ДПС призова ГЕРБ да оттеглят законопроекта или да се изработи консенсусен модел на институцията, който да не се променя толкова често. "Не може четири години върховният одитен орган да се люшка между политическите пристрастия на тази или онази политическа сила", каза Цонев.

В отговор председателят на групата на ГЕРБ Цветан Цветанов напомни за негативната реакция на Брюксел след като БСП и ДПС смениха модела на управление преди половин година. "Острият тон беше от представителите на ЕНП, но не се съмнявайте, че сега ще има вой от левицата и либералите", контрира Цонев.

Зам.-председателят на групата на Реформаторския блок Мартин Димитров обвини БСП и ДПС в демагогия, защото смяната на модела е започната от тях. Според него съпротивата срещу предлаганите промени може да се дължи на това, че се възстановяват контролните функции на Сметната палата по обществените поръчки и възможността за налагане на административни наказания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.