Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НС ще проверява пазара на горивата и мини "Бобов дол"

Ще се разследва за изкривена конкуренция и защо държавата не е взела 70 млн. лв. от въгледобивната концесия

2 коментара
Снимка: БГНЕС

Предизборният устрем на депутатите да покажат непримиримост към злоупотребите роди още две нови временни анкетни комисии. Едната ще проверява дали е изкривена конкуренцията на пазара на горивата, а другата - как е дадена концесията за добив на въглища от рудник "Бабино". Те бяха създадени в четвъртък, дни след като парламентът одобри и поредна анкетна комисия за проекта АЕЦ "Белене".

Двете нови парламентарни разследвания бяха предложени от ГЕРБ и подкрепени от коалиционните им партньори Реформаторски блок и Патриотичен фронт. Макар че БСП първа поиска анкетна комисия за картела при горивата (предложението бе лансирано като контраудар срещу управляващите заради комисията "Белене"), мнозинството отхвърли това проекторешието на социалистите и прие свое.

Както настоя ГЕРБ, нарочната комисия ще провери всички данни, факти и обстоятелства, водещи до съмнение за изкривяване на конкуренцията на пазара на горивата и за съмнения за злоупотреба с господстващо положение в периода от 2008 до 2016 г. В нея влизат 20 народни представители на пропорционален принцип, които трябва да свършат работата си за три месеца под ръководството на Валентин Николов от ГЕРБ. Негови заместниците ще са Петър Славов от РБ и Емил Димитров от ПФ.

Васко Начев: Прах в очите на слепите

Създаването на тази комисия бе определено като форма на политически цинизъм и неосведоменост от енергийния експерт Васко Начев пред БНР. Според него обществото ще получи някакво възмездие, само ако се разруши докрай наложеният модел на пазара на горивата, а не чрез глоби за шестте уличени в картел бензиностанции.

"Всички други варианти ще бъдат хвърляне на прах в очите на слепите", каза той.

"Нима през тези осем години те не знаеха, че няма работещ пазар – при условията на изключително ниски акцизни ставки и спрямо тези ставки крайните цени за потребителите са необосновано високи и сега го разбират това?", попита още Начев. "Освен че след три седмици предстоят избори, не виждам друга сериозна мотивация за техните действия за създаването на поредната комисия", допълни експертът.

Той се усъмни и в капацитета на анкетната комисия да навлезе в дълбочината на проблема.

След като комисията изясни пречките пред конкуренцията и възможните злоупотреби с господстващо положение тя ще трябва да предложи законодателни мерки и действия за подобряване на конкуренцията на пазара на горива, решиха още депутатите в четвъртък.

Те не приеха предложението на БСП да се проверява за картел с мотива, че създаването на ценови договорки е само един от елементите при изкривяване на конкуренцията.

РБ очаква най-сетне отговор за собствениците на данъчните складове

В дискусията преди гласуването на решението Мартин Димитров от Реформаторския блок заяви, че комисията трябва да отговори на въпроса кои са собствениците на данъчните складове за горива.

"Зададохме редица въпроси към сегашният финансов министър и той не отговори на въпроса, кои са собствениците на данъчните складове като капацитет. Този въпрос трябва да бъде разгледан от комисията и тя да направи следващите крачки, за да може чрез ценова конкуренция цените да бъдат сравними спрямо ЕС", посочи Димитров.

Румен Гечев от БСП настоя комисията да обмисли законодателна промяна, с която при по-силна конкуренция да има по-високи вноски в бюджета.

"Акцизите върху горивата в България са почти три пъти по-ниски, отколкото акцизите в една богата държава като Холандия. Това означава, че стотици милиони левове не влизат в хазната на България, както в Холандия и Германия, а влизат в хазната на тези, които продават горивата", посочи Гечев.

Таско Ерменков от "БСП лява България" изрази удовлетворение, че Народното събрание най-после е намерило тема, която отговаря на нуждите на обществото.

ПФ: Секторът генерира престъпност

Темата е важна, защото секторът с горивата генерира приходи, които работят за купуване на гласове, на магистрати и за генериране на престъпност, коментира Емил Димитров от Патриотичния фронт. Той смята, че една такава комисия трябва да провери внасянето, преработката и продажбата на горива, както и дела на сивия и прозрачния сектор.

Другата създадена временна комисия ще проверява за 11 години назад как частното дружество "Въгледобив Бобов дол", свързвано със скандалния бизнесмен Христо Ковачки, е получило концесията на рудник "Бабино“ на "Мини Бобов дол“. Съмненията са, че при предоставяте на концесия държавата е била ощетена с близо 70 милиона лева, колкото "Въгледобив Бобов дол" е платило на предишния концесионер "Ораново" за придобиване на правото на добив, дадено ѝ от държавата по времето на тройната коалиция срещу 1 лев.

Нередностите около рудник "Бабино" влязоха в дневния ред на парламента след като миналата седмица работници останаха в забоите на мината в знак на протест срещу забавени заплати и лоши условия на труд.

За председател на тази комисията бе избран бившият енергиен министър Делян Добрев от ГЕРБ, а негови заместници ще са Жельо Бойчев от БСП и Николай Александров от "Атака". и тази комисия ще е от 20 души, избрани на пропорционален принцип.

Всичко за мини "Бобов дол" – на масата

Жельо Бойчев посочи, че от БСП искат всички факти, данни и обстоятелства около концесията да се сложат на масата, тъй като, по думите му, през последните дни имало лека спекулация с определени факти, които се изнасят и се коментират, без да се разглежда целия случай. В интерес на българските граждани е да излезе истината, заяви той.

Александър Ненков от ГЕРБ коментира, че важното в случая с мини "Бобов дол“ е, че 35 млн. евро са отишли в нечии ръце, без държавата по никакъв начин да бъде облагодетелствана от това. По думите му чрез създаване на комисии трябва да се изкорени начинът на мислене, че всеки може да си прави, каквото пожелае и никой никога няма да му потърси отговорност.

Делян Добрев обясни, че комисията ще проследи фактите в периода 2005-2007 г., но проверяваната дейност ще бъде до 2016 г.

Овчаров: ГЕРБ спасява Ковачки, защото му е нужен

Бившият министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров от кабинета "Станишев" коментира, че създаването на анкетната комисия за мини "Бобов дол" е "сценка" и правителството иска да спаси Ковачки, защото неговите депутати в парламента са нужни на ГЕРБ.

"А защо не питате за мини "Черно море", също на Христо Ковачки? Там какво се случи? Изгониха работниците и никой не разбра, че е станало даже. Попротестираха малко, никой не им обърна внимание", коментира Овчаров пред бТВ ден преди сформирането на комисията.

По думите му премиерът Бойко Борисов е излъгал, че на дружеството "Ораново" е подарена концесията за един лев и че след година то е препродадено за 35 милиона евро. "Вие наистина ли вярвате, че има малоумник, който ще купи за 35 млн. евро дружество със 100 млн. лв. задължения, с 15 млн. лв. загуба и 15 млн. лв. задължения към работници", попита Овчаров.

"Защо сега не го продадат на някого за 35 млн. евро? Защото Ковачки е плащал, плащал е за нещо друго през това дружество и някой трябва да седне и да поразбере какво", каза бившият министър на БСП и допълни, че премиерът и всички министри "изведнъж се явяват говорители на Христо Ковачки и защитници на неговите интереси".

"Мини "Бобов дол" дължат 50 милиона за социални осигуровки, 40 милиона данъци, 30 милиона концесионна такса, но държавата не ги иска", изреди Овчаров. По думите му държавата не иска тези пари, "защото златното пръстче на тези 5-6 депутата на Христо Ковачки в Народното събрание ни струва няколкостотин милиона лева, които всички плащаме".

"Ние някога спасявахме мините и работниците, докато сега ГЕРБ спасяват Ковачки, на тях им е необходим Ковачки", допълни той. Според Овчаров решението на проблемите в рудник "Бабино" е лесно - държавата "да си реализира вземанията" и да стане собственик на всичките дружества на Ковачки.

"Аз не съм невинен. Аз просто казвам какви са фактите, а кой невинен и кой виновен решават други институции", заяви Румен Овчаров.

Пример как се става милионер за една нощ

В парламента Петър Славов от Реформаторския блок посочи, че концесията на рудник "Бабино“ е класически пример как се става милионер и капиталист за една вечер. По времето на правителството на БСП, тогавашният министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров отдава формално за 1 лев концесията върху мините на Паргов. По-късно той ги препродава на Ковачки за 35 млн. евро. Така, с политическата благословия на БСП, доверени на БСП хора стават милионери без труд и усилия, посочи Славов.

Да станеш капиталист за една вечер е утвърдена практика в БСП, допълни Методи Андреев от ГЕРБ и отново, както преди два дни при дискусията за анкетната комисия за АЕЦ "Белене", заяви, че лидерът на социалистите Корнелия Нинова е излъгала публично българите, че не притежава акции в приватизирано дружество, а всъщност била собственик на 37% от бившото държавно дружество "Техноимпекс-98“.

Нинова преди два дни отвърна на обвинението на Андреев с думите, че от три години говори едно и също и като има данни за нейни нарушения негов граждански и депутатски дълг е да подаде сигнал до прокуратурата, да си сложи "именцето отдолу" и да си носи отговорността, ако проверката установи, че това не е така. Този път Нинова предпочете да не отговаря на депутата на ГЕРБ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. АТ
    #2

    Ако искаш нещо да не се разреши (разплете) създай комисия - стар почин на комунистите, усъвършенстван от Борисов до безкрайни висоти (безкрайни джвачки/дъвки). Да сте чули някаква комисия да е свършила нещо ползотворно? Особено тези съставени за вдигане на предизборния рейтинг?

  2. т€еритория на Мики Маус
    #1

    А за другите концесии? За Софийска вода например? Или окгато ни краде олигарх, завърршил в Русия може да му преразглеждаме концесията, акогато е френска компания, извършваща грабителски действия под благия поглед на държавата-тогава всичко е наред?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.