Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

”Ню Йорк Таймс”: Брюксел ще следи отблизо българските медии

60 коментара
”Ню Йорк Таймс”: Брюксел ще следи отблизо българските медии

Европейската комисия се ангажира да наблюдава отблизо свободата на медиите в България, където враждуващи политически и бизнес групи установиха контрол върху водещите медии и ги използват, за да защитават техните интереси, пише в материал, публикуван във в-к "Ню Йорк Таймс", цитиран от БТА.

Пред американското издание еврокомисарят по телекомуникациите Нели Крус заявява, че е поискала да се срещне с основните медийни играчи при посещението си в София през септември за конференция за шороколентовия интернет.

Крус съобщи в имейл, че получава все повече сигнали за намаляване на свободата на новинарските медии в България. "Прочетох също така за насилие и смъртни заплахи срещу журналисти. Това е тревожно", допълни Крус.

Един от примерите е българската журналистка Лидия Павлова, която пише за организираната престъпност в ежедневника "Струма". Тя е получила редица заплахи за живота си, а през месец май колата на сина ѝ е подпалена в югозападния град Дупница, където тя живее със семейството си.

Европейската асоциация на издателите на вестници също обяви, че планира да разследва твърденията за ограничаване на свободата на медиите в България, заяви Франсин Кънингам, изпълнителен директор на организацията.

Повече от две десетилетия след падането на комунизма България, която се присъедини към ЕС през 2007 г., не успява да изгради силни и независими новинарски медии, пише ”Ню Йорк Таймс”.

"Репортери без граници" постави България на 80-то място в последния си индекс за свободата на медиите в света, оставяйки я на последно място сред държавите членки на ЕС. Страната върви непрекъснато надолу в класацията от 2006 г., когато беше поставена на 35-то място.

Макар законите на страната да предоставят защита за свободата на медиите, Организацията на медиите в Югоизточна Европа (SEEMO) обрисува друга картина в доклад, публикуван през април.

"Придържането към бизнес интересите на собствениците на медиите и заглушаването на всяка информация, която може да се възприеме като вредна, се приема широко от повечето репортери като начин за правене на журналистика", се казваше в доклада.

Медийни наблюдатели твърдят, че България трябва да вземе мерки, за да направи собствеността на медиите по-прозрачна. Много медии трудно оцеляват на малкия пазар, в който парите за реклама често са оскъдни. Тези трудни условия не позволяват появата на силни конкуренти, които да държат под око намесата на политиката и бизнеса. Освен това много от журналистите в страната нямат достатъчно добро образование.

Две групи, които държат основни дялове в националните медии са Нова българска медийна група, контролирана от Ирена Кръстева, бивша директорка на държавната лотария, чийто син Делян Пеевски е депутат. От септември 2007 г. компанията придоби пет вестника и една телевизия, пише ”Ню Йорк Таймс”.

Другият основен играч се появи в края на 2010 г-, когато германската прес група ВАЦ продаде двата масови ежедневника "Труд" и "24 часа" на консорциум с участието на Огнян Донев, собственик и изпълнителен директор на "Софарма", най-голямата фармацевтична компания в България, Любомир Павлов, бивш банкер, и Христо Грозев, бизнесмен и медиен консултант, припомня американският вестник.

Нова българска медийна група публикува поредица материали тази година за високите цени на лекарствата, произвеждани от компанията на Донев. "Труд" и "24 часа" отвърнаха на удара, като обвиниха Кръстева в нечестни практики. Същия месец българската прокуратура повдигна обвинение срещу Павлов за пране на пари и документни измами, и за пране на пари срещу Донев. Обвиненията се основаваха върху придобиването на вестниците от ВАЦ. През юли прокуратурата повдигна обвинения срещу Павлов и Донев за други финансови измами, които не са свързани с медийния им бизнес. Те отричат да са извършвали нередности.

Последната конфронтация между медийните империи избухна, когато вестниците от групата на Донев имаха проблеми с разпространението, което предизвика вълна от обвинения между двете издателски компании.

Медийният анализатор и председател на Съвета за електронни медии в България Георги Лозанов призова за нови закони за по-добра защита на журналистите, включително независимост от издателите, по-голяма прозрачност на собствеността и по-силни съюзи на журналистите. "Капиталът, който стои зад медиите, не трябва да създава съдържание", заяви Лозанов.

Според Мариус Драгомир, медиен анализатор от Лондон, нещата вероятно ще се влошат преди изборите в България догодина. "Двете медийни компании ще впрегнат всичките си усилия за изборите и това е само началото на медийна война", казва той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

60 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #60

    Da ama toz RUMANETZ dragomir,iska i bg da posledva nedemokratichnata sadba na svoiata strana,sas nagli laji.I shte uspee,zashtoto balgarite sa nihilisti,i zapadat znae malko za bg.V sravnenie sas rumania,bg e demokratzia a mediite sa svobodni...

  2. Анонимен
    #59

    Тия пък - защо си губят времето? Какви медии, каква свобода ?

  3. Анонимен
    #58

    За жалост такава е държавата,такива смедийте.Престъпници и мафиоти ни управляват,такива са и собствениците на вестници,радиа,телевизии.Двете прасета Дилян Пеевски и Ирен Кръстева,Любо /пъпката/,Огнян Донев,Тодор Батков други знайни и незнайни перачи на пари определят политика и бъдещето на държавата,защитав политически,икономически и криминални интереси.българия е на 78 място по свобода на словото.

  4. Анонимен
    #57

    Нямя нужда. ЦРУ наблюдава агент Бойко и одобрява запушването на устата на медиите с всички средства ако се налага. PS: Boiko is not an agent. He is an officer on CIA payroll. Bulgaria is proud of him! Na Amerikancite obache ne im puka za Bulgaria i tazi pionka Borisov.

  5. Анонимен
    #56

    ами значи ще наблщдават бат Бойко пак и новите му вестници които си придоби. сао да не сблъскат с другите които му следят каналите за дрога и контрабанда че ще стане сконфузено.

  6. Анонимен
    #55

    На 54: А защо ти бе, човече чакаш Брюксел да те оправя? Защо не ги зададеш твоите въпроси на Герберските мутрафони, а? Защото те е шубе! По-лесно е да плюеш Брюксел отколкото по поредната управляваща ченгесарска шайка.

  7. Анонимен
    #54

    Защо Брюксел не следи отблизо глупостите,които твори Дянков?Защо Брюксел не задава въпроси на Борисов за мизерията и липса на политика по доходите на българите?Защо Брюксел си трае,когато се гушкат евросредства по програмите за санирането на сгради и не вижда как банките прибират парите на хората?И други,и други......

  8. Анонимен
    #53

    51, цензурираната ти е представата за света, нещастник.

  9. Анонимен
    #52

    пак политизирахте ,а :)))))

  10. Анонимен
    #51

    само сe плюнчите - всеки може да говори каквото си сика , а мераклии дА МУ дадат трибуна - колкото щеш, намерили САЩ да ни критикуват, дето всичко там е цензурирано

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.