Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обещаното поскъпване на въглищата зависи от "тръгването" на износа на ток

Стойнев поиска столичното парно да започне да си плаща газовия дълг

11 коментара
Стойнев проявява постоянна загриженост към миньорите, сн. БГНЕС

Нека да "тръгне" българският износ на електроенергия и на следващ етап – от септември-октомври, ще мислим за нова цена на въглищата. Това заяви пред журналисти в четвъртък министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнов, който в началото на месеца пое ангажимент за поскъпване на въглищата до края на годината, тъй като миньори заплащиха с национална стачка заради намаления им добив от ниското вътрешно потребление на ток и спрелия износ на електроенергията.

 

За да се стимулира експорта на български ток Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) смята от 1 август да намали досегашната такса за пренос на енергията през мрежата от 34.26 лв. за мегаватчас на 27.33 лв., което се очаква да направи българския ток по-конкурентен на регионалния пазар и да започне износът му.

 

Цените на самата енергия, които ще важат до края на юни 2014 г., обаче са сметнати при досегашните цени на въглищата и не е ясно при това положение как ще се получи обещаното от Стойнев поскъпване. Самият той призна, че на този етап цената на въглищата не може да се увеличи, без да се знае дали ще може да се изнася електроенергия.

 

Новият модел на формиране на цените в електроенергийния сектор поевтинява тока с близо 5 процента за бита и малкия бизнес от 1 август, но за сметка на орязаните оперативни, експлоатационни и инвестиционни разходи на мрежовите оператори и чрез намаляване на тарифите, на които се купува тока, произвеждан от топлофикациите по комбиниран начин.

 

Намаляването на цената на топлофикационния ток ще се отрази върху приходите на топлофикационните дружества, които досега с по-високите цени от задължителното изкупуване на електроенергията, произведена по комбиниран начин, успяваха да компенсират задържането на цената на топлинната енергия.

 

Това провокира опасенията на столичното и варненското парно, че няма да могат да осигуряват достатъчни приходи и в резултат на това ще намалее възможността им да се разплащат с държавната "Булгаргаз" за доставеното за производството им синьо гориво. Само общинската "Топлофикация-София" дължи 260 млн. лв. на газовия снабдител.

 

Според Стойнев "Толофикация София" трябва да намери начин да се разплаща с "Булгаргаз". Министърът изрази становище, че новото ценообразуване в енергетиката няма да доведе до увеличаване на цената на топлоенергията за крайните консуматори, но столичното парно трябва да започне да плаща за доставяната от държавното дружество "Булгаргаз" суровина.

 

Доколкото знам "Топлофикация София" дължи 450 млн. лева към Българския енергиен холдинг, крайно време е да започнат да се разплащат, и особено за "Топлофикация София" държа да започне конкретни финансови потоци към "Булгаргаз", заяви министърът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    Тройната коалиция доразбива енергетиката ни. Може би иска и последните й български отломки да се продадат на руснаците на безценица?

  2. Анонимен
    #10

    защо в микса продължават да продават ток, топлофикация софия( за да не стачкуват?) видахим, защо, и нали уж като падне бойко от власт щехме да ги изключим да останат евтините производители. ЗАЩо, защото има един прост отговор, по моему има една група от царско време дето до днес определя кой какво и колко, тази група извика царо, после създаде тройни коалиции, после беше с бойко и сега са си пак, как да им повярвам че ще оправят енергетиката- то те я развалиха и дестабилизираха- те я докараха до

  3. Анонимен
    #9

    Не мога да разбера как при тия цени Топлофикациите имат и дългове. 450 мил са си над 1000 на домакинство само дългове

  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #8
  5. Анонимен
    #7

    Ами ако износът не тръгне. И каква е връзката между износът на ток и цената на въглищата? Въглищата са скъпи когато има голям износ и по-евтини когато малко се изнася? Няма смисъл в думите министерски.

  6. Анонимен
    #6

    Обещано поскъпване на въглища се определя от пазара за въглища.Сега въглищата са евтини.Това е.Не се търсят.

  7. Анонимен
    #5

    Този "титан на мисълта и баща на българската енергетика" допреди няколко дни ни заливаше с прогнози, че сега вече износът се бил "отпушил", 7 милиарда квт/ч щели да бъдат изнесени и златен дъжд ще залее НЕК.
    Сега пък говори, да сме изчакали да видим дали ще има изобщо ръст на износа на ел.енергия.
    Експертите го предупреждаваха също, че продажбите на парникови въглеродни емисии са също проблематични, но др. Стойнев ни проглуши ушите, че намалението на сметките на "хората" с по 2-3 лева е част от дългоочаквания

  8. Анонимен
    #4

    Сега ако в тези жеги в ТУРЦИЯ и ГЪРЦИЯ НЯМА УВЕЛИЧЕНО ТЪРСЕНЕ НА ТОК ЗНАЧИ СЛЕД 2 МЕСЕЦА ВООБЩЕ НЯМА ДА ИМА

  9. Анонимен
    #3

    С прах в очите не се стига далеч

  10. Анонимен
    #2

    Нали тръгнаха потоцитге пари от държавните енергийни дружества към Цветан Василев!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.