Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обичан от едни, мразен от други - ЕС се опасява да не загуби опърничавия Ренци

0 коментара
Матео Ренци

Изразява се грубо по отношение на Брюксел, казва, че Берлин се държи като скъперник, а за Париж, че проявява подлост в оказването на помощ за бежанците; по време на срещата на върха на съюза в Братислава този месец той имаше избухване, което разруши фасадата на еропейско единство след шока от решението на британците за Брекзит.

Колегите на 41-годишния премиер на Италия Матео Ренци има доста какво да не харесват у него. Но германският канцлер Ангела Меркел, френският президент Франсоа Оланд и други са силно обезпокоени, че насроченият от министър-председателя референдум за 4 декември може да му изяде главата. Това ще повдигне нови въпроси за стабилността на Италия, точно когато Рим придоби ново значение в ЕС след напускането на британците.

Социологическите проучвания сочат, че това гласуване може да се обърне срещу самия Ренци. Неговите доброжелатели на север почувстваха облекчение от факта, че той престана да плаши с оставка, ако загуби, но все пак се безпокоят да не възникнат още пречки пред реформите в случай на евентуално негово поражение.

"Ако Ренци премине успешно през този референдум, това ще бъде огромна стъпка напред", каза близкият до Меркел Гунтер Крихбаум, председател на комисията по европейските въпроси в германския Бундестаг. Но той обаче каза следното пред Ройтерс: "Ако нещата не завършат благополучно за него, Ренци ще претърпи сериозни щети".

В разговори с представители на властите и други отговорни политически фактори из целия ЕС Ройтерс не се натъкна на кой знае какви тревоги, че евентуално поражение на референдума ще предизвика политическа или икономическа криза в третата по големина икономика в еврозоната.

Но все пак има безпокойство, че то ще попари надеждите за възстановяване икономическия растеж на Италия. Такъв изход може също да попречи на още по-динамичното партньорство с Париж и Берлин с цел укрепване на ЕС след решението за Брекзит срещу електоралния възход на евроскептичните партии, не на последно място с оглед на предстоящите избори във Франция и Германия догодина.

"Ако не успее, позициите на Ренци ще бъдат отслабени, но имаме основание да смятаме, че все пак той ще може да остане на премиерския пост", каза високопоставен френски дипломат. "Въпреки всичко ще се стигне до институционален блокаж и поради това над напредъка на реформите в Италия ще надвисне несигурност."

Подобно на много от наблюдателите в Италия други в ЕС омаловажават шансовете на водещите противници на Ренци, бунтарското "Движение 5 звезди" на комика Джузепе (Бепе) Грило, да обърне евентуална победа на референдума в път към изпълнителната власт, поне не и преди изборите през 2018 г. Дори и Ренци да подаде оставка, смятат те, неговите съюзници пак ще могат да продължат политиката му поне още две години.

Високопоставен представител на ЕС заяви, че интензивните контакти между трите големи страни основателки на съюза, след като втората по големина икономика в него Великобритания гласува през юни да го напусне, са породили очаквания, че италианският премиер може да вдъхне нов живот на френско-германското сътрудничество.

Това може да задълбочи съюза между държавите от ЕС, който забуксува, след като френската икономика започна да изпитва проблеми, а между Париж и Берлин се появи разнобой за това как да бъде помогнато на еврозоната.

"От доста дълго време не бяхме виждали френско-германски автомобил с много мощен италиански двигател", каза представителят на ЕС. "Искаме това трио. Не можем да загубим Ренци."

Но в рамките на месец той премина през две крайности, от домакин на среща с Оланд и Меркел, на която бяха отправени съвместни лозунги за съхраняване на ЕС след решението за Брекзит, до демонстрация на силен гняв след срещата на върха на останалите 27 държави членки в Братислава. Ренци заяви по адрес на френския президент и германския канцлер, че на форума те са пренебрегнали исканията му и се оплака, че са дали съвместна пресконференция без него.

В защита на избухването си италианският премиер след това заяви следното в интервю: "Няма да мълча само и само да ми е спокойно".

Веднъж той разгневи Европейската комисия, заклеймявайки състава ѝ като "технократи и бюрократи, които нямат нито сърце, нито душа", но въпреки неприятните публични избухвания Париж, Берлин и Брюксел тихомълком подминаха гнева му и не му обърнаха особено внимание в изявленията си.

"Политическият му живот е поставен на карта. Именно затова той рита, крещи и хапе срещу ЕС, Меркел и останалите - за да не допусне "5 звезди" да вземат властта", каза друг високопоставен представител на ЕС. "Никой не е изненадан и не се чувства засегнат, защото всички знаем каква е алтернативата."

"Не трябва да правим кой знае какъв въпрос от това", съгласи се Крихбаум, като отбеляза, че Ренци е необичайно млад за премиер на голяма държава. Но той предупреди, че италианският министър-председател трябва да обуздае "антигерманското поведение" по отношение на бюджетите, ако не иска Берлин да се конфронтира с Рим по същия твърд начин, както го направи с лявото гръцко правителство миналата година.

Други германски представители казаха, че консерваторката Меркел вижда у италианския премиер социалист най-голямата си надежда в Италия и ще направи дори и невъзможното, за да му помогне. В разрез с нагласите сред "ястребите" в партията ѝ тя призова ЕС да даде на Италия по-голямо финансово поле за маневриране, за да се справи с миграционния приток и последиците от земетресението миналия месец.

Но полето за маневриране на самата Меркел е ограничено поради заплахата, която евроскептичната партия "Алтернатива за Германия" представлява за местата на консерваторите в Бундестага след парламентарните избори догодина. Безпокойство в собствените ѝ редици от това, че е подкрепила не един, а двама южни социалисти е причината, поради която френски официални източници предполагат, че Меркел е застанала на пресконференцията в Братислава само с Оланд.

"Ще се наложи отново да направим нещо заедно с Ренци", каза френският дипломат. "Просто не трябва да допускаме да се чувства изоставен от нас."

В Берлин обаче Крихбаум предупреждава, че Меркел не може да се сближава прекалено много с Ренци по въпроси като смекчаване на фискалните изисквания или приемането от Германия на повече бежанци. "Разбира се, правителството (на Германия) има интерес Ренци да успее в реформите си", каза той.

"Но нещата винаги са въпрос на труден баланс и (затова) не трябва да изпускаме от поглед нашата собствена вътрешнополитическа ситуация. Защото ако се откажем от реформите в еврозоната, това ще засили позициите на Алтернатива за Германия."

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.