Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Областните управители искат да продават имоти до 500 хил. лева

Парламентът отказва такава промяна, а обещаният преди пет години регистър на държавните имоти все още го няма

0 коментара
Областните управители искат да продават имоти до 500 хил. лева

След като през последните две години Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) не успя да реализира нито една голяма сделка за държавно предприятие, сега областните управители искат да ѝ се отнеме възможността да продават имоти частна държавна собственост на стойност между 10 000 лв и 500 000 лв.

Това на практика би означавало АПСК да продължи да се занимава само със следприватизационния контрол и да не разчита на други приходи. Затова агенцията е категорично против предложението.

Депутати от управляващото мнозинство, с които Mediapool разговаря, бяха единодушни, че подобна поправка няма да мине през парламента.

Държавни имоти пустеят и се рушат в очакване на инвеститор

До началото на 2010 г. областните управители имаха право да продават имоти с оценка до половин милион лева. През първия мандат на ГЕРБ обаче Законът за приватизация и следприватизационен контрол (ЗПСК) бе променен. Основният аргумент беше да се спрат незаконни продажби и такива на занижени цени, извършвани от областните управители, каквито сделки имаше при управлението на тройната коалиция предимно с имоти по Черноморието.

Така продажбата на имотите частна държавна собственост беше дадена на АПСК. Идеята бе един орган да продава всички имоти по едни и същи правила. Освен това се търсеха по-голяма публичност и прозрачност.

Пет години по-късно АПСК е успяла да продаде 9 имота при проведени 55 търга за 43 имота. Това става ясно от писмо на АПСК до премиера Бойко Борисов, с което Mediapool разполага. В него не е посочено на каква стойност възлизат продадените имоти и какви са направените разходи за изготвянето на правен анализ, приватизационна оценка и информационен меморандум.

В същото време част от държавните имоти пустеят и се рушат, а за някои има заявен интерес. Областните управи са задължени да осигурят охрана, което е допълнителен разход. Плащат се и местни данъци и такси. С прехвърлянето на продажбата на имотите на областните управители процедурата ще се ускори, а и няма да се оскъпява излишно. Това са аргументите на областните управители, които са поискали да се върне старото положение и да могат да продават имоти частна държавна собственост до 500 000 лв., а не както е в момента - до 10 000 лв.

Предложението е внесено до премиера Борисов и до парламентарната комисия по регионална политика от областния управител на Шумен Донка Иванова. Пред Mediapool тя обясни, че продължава инициативата на предишните си колеги, които още през 2011 г. са отправили такова искане. При управлението на Пламен Орешарски също е имало такова предложение, но то не е стигнало до разглеждане в пленарна зала.

Искането на областните управители без шанс да мине в парламента

Депутати от ГЕРБ заявиха пред Mediapool, че едва ли ще се стигне до промяна в закона за приватизация, защото процедурата е ясно разписана, когато продава АПСК. В същото време Законът за държавната собственост, по който областните управители биха продавали имотите, няма точна процедура за продажба, което дава възможност да се прилага различно, каквато е била практиката преди 2010 г.

На този етап не виждам основания да се променя ЗПСК, коментира пред Mediapool и председателят на парламентарната комисия по регионална политика Найден Зеленогорски (РБ), до когото е адресирано искането на областните управители. Според него е много по-добре, когато един орган продава всички държавни имоти по едни и същи правила.

Забравеният регистър на държавните имоти

Големят проблем всъщност е, че повече от пет години след избухналия скандал с продажбата на държавни имоти на безценица, все още няма регистър на всички имоти частна държавна собственост. Това става ясно от писмото на АПСК до премиера Борисов.

Създаването на регистъра беше едно от обещанията дадени от първото правителство на ГЕРБ, като за целта беше направена и промяна в ЗПСК през 2010 г. Разпоредбата задължаваше в тримесечен срок от влизане в сила на законовите промени, областните управители да изпратят информация до АПСК пълен списък на имотите частна държавна собственост, заедно с документацията за тях. Такава е била предоставена само от 17 от общо 28 областни управители, твърди АПСК. Така регистър и до този момент няма.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.