Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обмисля се намаляване броя на учениците в паралелка

Поне 10 хил. са "мъртвите души" в училищата, министър Танев предлага затвор за записването им

1 коментар
Обмисля се намаляване броя на учениците в паралелка

Обмисля се от следващата година да се намалят изискванията за минимален брой ученици в паралелка, за да се предотврати закриването на училища, а и да се приближи страната ни към европейските норми. Около 10 хил. са "мъртвите души" в училищата, записани само за да получават учебните заведения държавната субсидия, и затова се предлага да се криминализира фиктивното вкарване в клас на деца или премълчаването на тяхното напускане на училище.

Това заяви министърът на образованието  Тодор Танев пред БНР в петък. Според него няма да има проблеми с началото на учебната година на 15 септември.

"Искаме да намалим минимума за различните видове паралелки, така щото те да бъдат легализирани за това, че двама - трима ученика по-малко от  норматива, сегашния, да не бъде причина за закриване на паралелки, ако наистина става дума за няколко души. Правим възможното. За съжаление, ние не можем да създадем повече деца, нито можем да спрем тяхната миграция в страната", заяви просветният министър.

По думите му се обмисля минимумът за най-голямата група паралелки да се намали от 18 на 15 души, а в специалните училища нормативът от 12 души да падне до 10. "В европейските страни тези нормативи наистина са по-малки от тези , които са в момента в страната. Но тава ще бъде въпрос на наши разисквания със синдикатите, с профсъюзите след 15 септември", каза министърът на образованието.

Според него "мъртвите души“ в училища са разточителство на невероятни средства и така се лишават от условия и качествено образование деца, които ходят на училище, а се дават пари за "задържане на някакви сенки на учебни заведения тук или там“.

Танев изрази становището се, че записването на фиктивни ученици трябва да бъдат криминализирано и възможността това да се гласува е предстоящото скорошно разглеждането на новия закон за училищното и предучилищното образование.

За да няма измами с държавната субсидия за учениците, тя трябва да се изплаща не на годишна база, а месечно или друг период, но след изрична проверка в училищата за реално записаните и посещаващи училище деца, предлага министърът.

Много учители в момента нямат достатъчен норматив от часове, изтъкна министърът. По-големият проблем обаче е привличането на млади учители и както за медицинските сестри, така и за завършващите педагогически специалности у нас следва да се направи известна "задължимост“ да работят по специалността си в България, смята Тодор Танев.

"Разговарях с ректорите за това, щото такива студенти, които са завършили педагогически специалности  и не работят по специалността си, като учители, а има място за това и им е предложено, да трябва да върнат, примерно, известна част от парите,  които държавата е вложила в тяхното образование, защото се е надявала, че те ще станат учители. Мисля, че няма някой, който в момента да се обяви против подобни идеи , след  като от неговия джоб също отиват пари за хора, на които им плащаме, а те отиват някъде другаде. След като са избрали да учат за учители, би следвало да станат учители, защото сме им платили за това", изложи аргументите си Танев.

Той каза още, че осигурените от финансовото министерство допълнително 20 млн. лева до края на годината за повишение на заплатите в сферата на образованието ще са само за учителите. Средно се падат по средно около 70 лева на учител, каза просветният министър и изрази мнението си, че в бюджет 2016 следва да бъдат заделени допълнително пари, които да продължат постигнатото като извънредна мярка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мица
    #1

    Ех, ако се плащаше не на ученик, а на ученик със знания!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.