Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обмисля се създаването на българо-катарска енергийна компания

Двете страни ще си сътрудничат в строежа на LNG и CNG терминали и проучванията и добив на газ

3 коментара
Шейх Тамим бин Хамад Ал-Тани и Бойко Борисов

Вариантите за сътрудничество в изграждането на терминали за доставка в България на катарски втечнен (LNG) или компресиран (CNG) природен газ ще проучат двете страни. Също така държавите ще подкрепят съвместни проекти при търсенето и добива на нефт и и природен газ, като за целта дори може да се създаде смесена компания.

Това предвижда меморандум за разбирателство между енергийните министерства на България и Катар, подписан в четвъртък по време на среща в София между премиера Бойко Борисов и емир Шейх Тамим бин Хамад Ал-Тани, който е също така вицепремиер и външен министър на Катар.

Двамата са обсъдили възможностите за повече инвестиции от Катар в България, както и инфраструктурните проекти за свързаност на Балканите и Европейския съюз, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.

Борисов запознал катарския емир с картата на транспортните коридори №4, №8, №9 и №10 и го информира за срещите със Световната банка, Европейската банка за възстановяване и развитие и Европейската инвестиционна банка. Той допълнил, че между България и Катар вече е имало няколко добри за бизнеса и свързаността сделки, но е дошло времето двете страни да си поставят по-амбициозни задачи в сферата на инвестициите.
"Договорихме се, че вече не бива да губим време в говорене, трябва да работим. Затова обсъдихме няколко стъпки за сближаването между нашите две страни и по-конкретно в сферата на инвестициите", казал Ал-Тани.

В енергийната сфера двете държави са се разбрали да подкрепят участието на своите национални енергийни компании и в дистрибуцията на въглеводороди.

От съобщението на Министерския съвет не става ясно дали идеята е привличането на Катар в плановете на българското правителство да участва в строежа на LNG терминал край гръцкия град Александруполис, който също разчита на катарски доставки, или механизмът ще е друг.

Идеята за катарски газови доставки не е нова, но сега реално се подписва споразумение в тази посока, което очевидно се прави в полза на плановете на българското правителство да строи газов хъб край Варна и разнообразяването на източниците на суровината. В момента България е изцяло зависима от вноса на руски газ, а Катар е най-големият производител и износител на втечнен природен газ в света с пазарен дял около 30%. Държавата има газови запаси от 24 трлн. куб. м, което я поставя на трето място в света по резерви.

В Министерския съвет бяха подписани и меморандуми в областта на спорта и образованието.

Целта на едното споразумение е насърчаването на развитието на програми за младежки и спортен обмен, координиране на позиции и мнения по време на световни и международни форуми,

Другото предвижда Софийският университет "Св. Климент Охридски" и Катарският университет да установят ефективни академични отношения и културни връзки. Двете образователни институции ще си помага в обучението и развитието на академичния състав, както и в обмена на знания и опит и осъществяване на съвместна дейност в различните сфери на науката и образованието.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #3

    Това е добре. Повече такива договори ни трябват, а не нова атомна електроцентрала със стари руски реактори.

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  3. Лизи Гугуткова
    #1

    Compressed Natural Gas или сгъстен природен газ е горивото най- голям приятел на околната среда: едно от най- изобилните в природата. Всъщност, природният газ не съдържа никакви примеси, оловни примеси или въглеводород, което допринася за съвсем ниското ниво на замърсяване при изхвърляне на газове. Химичният състав на природния газ причинява много по-малко отделяне на CO2 в сравнение с другите горива; също предпазва озоновия слой. Главно за двигатели на превозни средства. Умните страни като САЩ го субсидират.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.