Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обмислят се данъчни облекчения за дарявани храни

Над 650 т продукти се изхвърлят у нас заради дължимия ДДС

0 коментара
Обмислят се данъчни облекчения за дарявани храни

Производителите и търговци на храни, даряващи на социални заведения своя продукция в изтичащ срок на годност, да могат да ползват данъчни облекчения, ако предоставените продукти надхвърлят 0.5 на сто от годишните им продажби. Това предлагат Асоциацията на месопреработвателите и Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите на Министерството на финансите. То от своя страна дало знак, че е склонно до обсъди мярката, съобщиха от Българската стопанска камара в четвъртък.

Организациите аргументират искането си с данни, че годишно над 650 тона годни за консумация храни се изхвърлят в България на фона на множеството социално слаби хора, които не могат да си осигурят здравословно хранене. Причината е, че на производителите им излиза по-евтино да ги унищожат, вместо да платят данък добавена стойност (ДДС) върху продуктите.

Хранителният бизнес и Българската хранителна банка, която разпределя даряваните в момента продукти, отдавна настояват да се възстановява данъчният кредит за дарените храни в срок на годност. Едва сега Министерството на финансите е дало знак, че е склонно да обсъди предоставянето на такова облекчение за храни и продукция, дарени заради изтичащ срок на годност при праг върху годишните продажби от 0.5%, съобщиха от Българската стопанска камара в четвъртък.

Това да важи при даряване на храна два месеца преди изтичането на годността ѝ или технологичен брак при опаковане или етикетиране в полза на държавни и общински институции, предоставящи социални услуги, предлагат отправено на заседание на Тристранката.

Предложението им е мотивирано с нивата на бедност у нас, които са два пъти над средноевропейските.

В момента търговците и производителите от хранително-вкусовата промишленост, в качеството си на дарители, дължат ДДС върху стойността на дарените храни, като поемат всички свързани разходи включително за транспортиране. Затова, според организациите, трябва да се облекчи облагането с ДДС на дарените храни, тъй като те не се използват за икономическата дейност на фирмата-дарител, а за целите на социалното подпомагане и предоставяне на социални услуги по Закона за социалното подпомагане.

Проучване на "ПрайсУотърхаусКупърс" показва, че в 12 европейски държави даренията на храни не се облагат с ДДС (Австрия, Великобритания, Естония, Ирландия, Италия, Литва, Малта, Полша, Португалия, Румъния, Унгария, Франция). В Румъния даренията могат да не предизвикат плащане на ДДС, ако тяхната обща стойност годишно не надвишава 0.3% от оборота на дарителя. В Унгария търговецът не дължи ДДС, ако дарената храна не е била закупена първоначално с цел да бъде дарена впоследствие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.