Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Общ фонд поема гарантирането на влоговете в еврозоната от 2024 г.

По-рисковите банки ще внасят повече отчисления от надеждните

1 коментар
Общ фонд поема гарантирането на влоговете в еврозоната от 2024 г.

Европейски фонд да поеме от 2014 г. гарантирането на всички влогове в страните от еврозоната, като защитените суми остават 100 хил. евро, предложи Европейската комисия във вторник. Механизмът ще е част от бъдещия единен банков съюз, чиято цел е повиши финансовата стабилност и да ограничи още повече връзката между банките и държавния дълг.

Банките, които в момента правят вноски в националните фондове за гарантиране на влогове от 2020 г. ще започнат да прехвърлят плащанията към европейския. Той пък от своя страна ще поеме от тогава 20 на сто покритие на защитените депозити, което постепенно ще бъде увеличени до сто процента. Предвижда се също така по-рисковите банки да са длъжни да правят по-високи вноски в гаранционния фонд в сравнение с надеждните финансови институции.

"Кризата разкри слабите места в цялостната структура на единната валута. Ето защо въведохме единен надзорен орган и единен орган за преструктуриране. Сега трябва да предприемем стъпки за въвеждане на единна схема за гарантиране на депозитите. Същевременно трябва да следим за това намаляването на риска да върви ръка за ръка с поделянето на риска", каза еврокомисарят Джонатан Хил, отговарящ за финансовата стабилност, финансовите услуги и съюза на капиталовите пазари,

Схемата ще се разгърне постепенно на три етапа. Първоначално ще се извърши презастраховане на националните схеми за гарантиране на депозитите. След три години ще се премине към схема за съзастраховане, в която участието на европейската схема за гарантиране на депозитите постепенно ще се увеличава. Последният етап ще бъде въвеждането на завършена европейска схема за гарантиране на депозитите, предвидено през 2024 г. Схемата включва пакет сериозни гаранции срещу опасностите от "морален риск“, чието прилагане ще позволи националните схеми да управляват потенциалните рискове по разумен начин. За целта националните фондове за гарантиране на влоговете ще трябва да спазват строги европейски изисквания и правила, иначе няма да имат достъп до европейския фонд.

Схемата за защита на депозитите ще бъде задължителна за страните от еврозоната, чиито банки понастоящем са обхванати от единния надзорен механизъм, но ще бъде отворена и за други държави от ЕС, които желаят да се присъединят към банковия съюз.

На етапа на презастраховане, който ще продължи до 2020 г., национален фонд за гарантиране на депозитите ще може да ползва средства от европейската схема, само ако е изчерпала всичките си собствени ресурси и ако отговаря на изискванията на директивата за схемите за гарантиране на депозитите. Допълнителните средства обаче ще са в лимитиран размер. Ако се установи, че дадена национална схема неправомерно е получила средства по европейската схема за гарантиране на депозитите, те трябва да се възстановяват в пълен размер.

През 2020 г. европейската схема за гарантиране на депозитите ще се превърне постепенно в система за взаимно използване ("съзастраховане“), като ще продължат да се прилагат ограничения и предпазни мерки срещу злоупотреби. Основната разлика на този етап е, че националните схеми няма да бъдат задължени да изчерпат собствените си средства, преди да получат достъп до парите от еврофонда. Той ще може да поеме част от разходите от момента, в който банковите вложители трябва да бъдат обезщетени. Това предполага по-голяма степен на споделяне на риска между националните схеми чрез европейската схема за гарантиране на депозитите. Участието на европейската схема за гарантиране на депозитите ще започне на относително ниско равнище (20 %) и ще се увеличава постепенно в рамките на 4-годишен период.

Делът на риска, който се поема от европейската схема за гарантиране на депозитите, постепенно ще достигне 100 % и от 2024 г. тя изцяло ще гарантира влоговете в еврозоната.

Още от самото начало ще бъде създаден Европейски фонд за гарантиране на депозитите, обясняват от Европейската комисия. Той ще се финансира пряко от вноски на банките, съобразени с техния рисков профил.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.