Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Огнян Минчев: Все още няма единна обществена оценка както за комунистическия режим, така и за Прехода

3 коментара
Огнян Минчев: Все още няма единна обществена оценка както за комунистическия режим, така и за Прехода

Основното нещо, което пропуснахме през 25-те години на Прехода е, да създадем пространство на обществено съгласие за това какво представляваше комунистическият режим, в какво се изразяваше неговата морална недопустимост, какво наследство имаме вследствие на режима. Това каза политологът доц. Огнян Минчев в четвъртък пред БНР преди обществената дискусия "25 години Преход - надежди и реалности", в която той участва като лектор.

"Поляризацията – политическа и идейна в спора по тези въпроси, на практика създаде два непримирими противоположни лагера, които и до днес продължават да воюват. Но това, което беше необходимо и продължава да бъде необходимо на обществото, е едно по-широко съгласие за тези оценки на комунистическото минало, които не могат да се оспорват и трябва да се вземат предвид, за да може да стъпим на основа, на която да ориентираме своя път и да вървим напред. Особено важно е да разберем, че може да повторим тази грешка. Така както не успяхме да създадем едно, макар и ограничено, обществено съгласие в оценките си за комунистическия режим, така и днес сме заплашени от риска да не можем да създадем една обща обществена оценка в отразяването на същността на този Преход. Както по отношение на комунизма, така и по отношение на Прехода, нашите оценки са изключително поляризирани и от тази гледна точка те не могат да бъдат нещо друго освен идеологически абстракции, а на нас ни е необходима практична оценка на този период", обясни Огнян Минчев.

Според него в България е имало тотален дефицит на справедливост: "При нас нито една основна обществена група не може да твърди, че е получила това, което е било справедливо да получи през последните 25 години. Дори и тези, които спечелиха най-много от тези 25 години, дори и тези, които спечелиха с престъпления, дори и те не изглеждат особено доволни от това, което са постигнали".

На 10 ноември тази година се навършват 25 години от свалянето на Тодор Живков и тази дата се счита за начало на българския преход към демокрация. Годишнината се отбелязва с редица публични дискусии, проекти и прояви, за които може да се информирате тук .

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И какво от това
    #3

    Тоя Тиквофенов пак се изказа! За прехода хората са единодушни-това е ГРБЕЖ!

  2. Филка Русофилка
    #2
  3. dimitardi100
    #1

    Българският народ никога не е искал болшевишки строй!

    Шепа чужди слуги с червената чуждестранна армия зад гърба извършват държавен преврат и започва невиждан , дори и през турско робство, терор и репресии, убийства и кражби, лъжа и беззаконие!

    Крадците започват да се разпореждат с откраднатото. Построяват фабрики на ужасите,полукопирани от западните, но напълно неконкурентноспособни , замъряващи околната среда, генетично сбъркани още в зародиш и обречени на неуспех!

    Не може нещо лошо да роди

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.