Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Около 3000 са регистрираните охранителни фирми у нас

Регистър на охранителния бизнес пусна клъстер "Сигурност"

0 коментара
Снимка: БГНЕС

Индустриален клъстер "Сигурност" създаде регистър на фирмите, извършващи частна охранителна дейност, който може да бъде ползван онлайн. Това съобщиха от Българската стопанска камара, в която членува клъстера.

Към настоящия момент у нас има общо 2867 фирми, лицензирани да извършват частни услуги за сигурност, сочат данните в регистъра.

От тях 1000 имат национален лиценз, а останалите 1867 притежават регионални лицензи.

304 фирми са лицензирани да извършват лична охрана на физически лица, 1816 – за охрана на имущество на физически или юридически лица, 232 – за охрана на мероприятия, 265 – за охрана на ценни пратки и товари, а 762 са звената за самоохрана.

Най-много лицензирани фирми за охрана има на територията на София (1076), следвани от Пловдив (209), Варна (172), Бургас (97), Плевен (74) и Перник (53).

Създаването на регистър на охранителните фирми е ангажимент на МВР, съгласно приетия Закон за частната охранителна дейност през 2004 г. Органите на реда обаче отказват да го направят повече от 12 години.

Настоящият регистър, направен от индустриален клъстер "Сигурност", не предлага пълна информация поради отказ на компаниите да предоставят информация за броя на охранителите и охраняваните обекти, както и за ползваните средствата като оръжие, автомобили и други. Тези данни трябва да присъстват в регистъра според закона(чл.40, ал.2, т. 3 и 4 от ЗЧОД).

"С изграждането на регистъра целим повишаване на публичността относно дейността на фирмите за охрана и сигурност. Не сме в състояние да обхванем в пълнота всички данни за лицензираните компании, тъй като голяма част от информацията не е публично достъпна", коментира Татяна Иванова, изпълнителен директор на индустриален клъстер "Сигурност". Тя изрази очакване, че регистърът ще е полезен инструмент, както за самите компании от сектора, така и за ползвателите на техните услуги, а също и за контролните органи.

През юли 2016 г. зам.-главният прокурор Ася Петрова огласи резултати от проверка на частната охранителна дейност. Тогава тя отбеляза, че "основният проблем е липсата на общ регистър на фирмите и тяхната дейност в МВР".

"Този регистър е трябвало да заработи преди 12 години, когато влиза в сила сега действащият Закон за частната охранителна дейност. Това на практика означава, че полицията, като част от изпълнителната власт, сама нарушава законите на страната. Не се изключва вероятността това да се прави умишлено, за да не се види коя фирма на кого точно е, какви обекти пази, какви гардове е наела и с какво оръжие разполага", каза още прокурор Петрова през лятото на миналата година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.