Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Около 600 000 са работещите бедни у нас

5 коментара
Около 600 000 са работещите бедни у нас

Около 600 000 души у нас попадат в категорията на т.нар. работещи бедни - ниско платени работници на пълно работно време, които получават около или по-малко от 400 лева месечно
или са с брутна заплата под 67 на сто от средната за страната - доходи, които не позволяват те да имат достоен жизнен стандарт. Това стана ясно в петък по време на синдикална конференция по проблема, организирана от КТ "Подкрепа".

Според официалните данни на Евростат през последните няколко години повече от 21 процента от българите живеят под прага на бедността.

"Работещите бедни в България са обективна реалност, чието преодоляване представлява сериозно предизвикателство както за управляващите, така и за социалните партньори", заяви Олег Чулев, директор на Института за социални, икономически и синдикални изследвания към КТ "Подкрепа".

Средното почасово заплащане на труд за цялата икономика в 28-те страни от ЕС с оценява на 23.7 евро, сочат данните на Евростат. Заплащането в еврозоната е 28.4 евро, изключение от
статистиката са парите на работещите в селското стопанство и публичната администрация. В отделните държави членки на ЕС, обаче, средните почасови разходи за труд се различават
значтелно. С най-ниски възнаграждения на час е България - с 3.7 евро.

Според съветника на премиера по социалните въпроси и бивш социален министър в първото правителство на ГЕРБ Тотю Младенов е крайно време синдикатите и работодателите да направят всичко възможно да има обективен механизъм за определяне на минималната работна заплата в страната.

Младенов каза, че държавата ще насърчи социалните партньори да намерят най-доброто решение за правила и механизъм за определяне на минималната заплата.

Личното мнение на Младенов е, че минималните осигурителни прагове по икономически дейности могат да служат за определяне на минималната часова ставка. "По отношение на
преодоляването на проблема с работещите бедни, ключов въпрос е квалификацията", заяви Младенов.

Според него е важно да се направи всичко възможно да се намали до минимум отпадането на
деца от образователната система и да се използват непрекъснато европейските средства за подобряване на квалификацията, която е връзката между пазара на труда и заплащането.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Sin
    #5

    Някакъв текезесар по-долу се загрижил за Орсовите ТКЗС-та. Нали Партията ви беше на власт и кооперира наново селяните, къде са резултатите ? След това излъгаха стотици хиляди с т.нар. Приватизационни фондове. Къде са парите от фондовете, които БСП организира ?

  2. Sin
    #4

    Ключов въпрос наистина е квалификацията, обаче при това ниво на образованието в средните училища и суперинфлацията във висшите такива, това едва ли е възможно в България за мнозинството учащи се. Все пак който е упорит и гледа в бъдещето, той постига всичко.

  3. 123
    #3

    "ключов въпрос е квалификацията" - категорично НЕВЯРНО. Ключов въпрос е КОНТРОЛЪТ върху некоректните работодатели, както и КОНТРОЛЪТ върху некоректните контрольори от Инспекцията по труда. Само, че инспектора, който си прави кинти за себе си, ако реши да прояви самоволност и смелост, не се знае КОЙ точно ще удари. И този "КОЙ" чии точно черни каси пълни !? . ......

  4. daskal
    #2

    Пак не съм съгласен. Поне два пъти повече са! Всички, които работят за доходи под 1000 лева на месец - са абсолютни бедняци.

  5. boby1945
    #1

    След урбулешката приватизация и разтурването на земеделието в "реални граници", друго и не може да се очаква да е дереджето.....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.