Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Онкоболници уличени в престъпни схеми при лечението на пациенти

Москов е дал на прокуратурата лекари, рискували живота на болните, заради “бизнес плана на болницата“

7 коментара
Онкоболници уличени в престъпни схеми при лечението на пациенти

Министерството на здравеопазването, здравната каса и онколози уличиха болници в шокиращи неетични и престъпни схеми в процеса по лечение на онкоболни. Здравният министър Петър Москов съобщи, че три от по-сериозните сигнали за лекари, рискували здравето и живота на пациентите си, за да се запази бизнес планът на болницата, са дадени на прокуратурата. По настояване на колегите им имена на лекари и болници не бяха назовани, за да им бъде дадена възможност “да се поправят“. Стана ясно обаче, че шокиращите практики са по-скоро патент на някои по-малки частни болници.

Лечебни заведения са уличени, че досега поради липса на контрол са назначавали лечение, ръководени от личната си финансова изгода, а не от реалните нужди на пациентите.

Според Москов зад заплахите на някои болници, че спират да приемат онкоболни заради новите правила, стоят засегнати интереси.

“Има писма до мен от няколко големи лечебни заведения, че са подтиквани от своя колежка професорка да спрат приема на окоболни за няколко дни, за да накарат тези момчета от министерството да клекнат“, заяви Москов и допълни: “Е, момчетата няма да клекнат“.

Той съобщи, че след разговор със собственика на частната болница “Надежда“ в рамките на ден е решил проблема и при едни и същи правила болницата е била убедена да възстанови приема на онкопациенти, въпреки че преди това е твърдяла, че новите условия ѝ пречат да лекува онкоболни.

“Това е битка за промяна на тази система от бездушна и търговски ориентирана в ориентирана към интереса на пациентите“, заяви Москов.

Министерството, касата и онколози увериха, че няма никаква причина болници да връщат пациенти, тъй като има срок до 30 април да приведат дейността си в съответствие с новите правила, за да могат да работят с НЗОК.

Те предвиждат занапред да се осигурява комплексно лечение на онкоболния – тоест, да бъде начертан целият план за лечението му при неговото диагностициране. И ако болниците не могат да осигурят някоя част от лечението - хирургия, лъчетерапия, палиативни грижи, то трябва да сключват договори с други болници за тези дейности, а не да извършват само една от терапиите, без да се интересуват за по-нататъшния път на болните.

Подуправителят на НЗОК Иванка Кръстева съобщи, че 25 болници, извършващи онколечение, покриват самостоятелно новите правила, а 7-8 ще трябва да сключат допълнително договори с други клиники, за да покрият изискванията.

Планът за цялостното лечение на пациента се прави от онкокомитети с участието на различни специалисти – химиотерапевти, лъчетерапевти, хирурзи, патолози и т.н.

Досега дейността на тези комитети не е била плащана от НЗОК и съответно не е била контролирана, което е позволявало някои болници да съставят планове за лечение според собствената си икономическа изгода. Възможно е било и лечение на фиктивни пациенти, които не съществуват. Занапред болници, които например извършват само химиотерапия, ще трябва да ползват услугите на външни онкокомитети, в които освен техния специалист, ще участват и лекари от други болници. А така назначаването на своеволен план или лечението на фиктивни пациенти се затрудняват.

Негласно участници в здравната система твърдят, че онкоболници участват в схема за т.нар. паралелен износ на скъпоструващи онкомедикаменти, като първо ги “изписват“ на фиктивни пациенти, а след това ги изнасят зад граница.

Директорът на Комплексния онкологичен център във Велико Търново Мария Рачева даде примери от практиката. Тя обясни, че редовно в центъра идват пациенти, на които е направена операция и са им отстранени органи заради тумора, въпреки че е можело той първо да бъде третиран с химио и лъчетерапия – да бъде смален и след това хирургичната интервенция да не е толкова радикална. Подобни радикални интервенции били практика при рака на маточната шийка, въпреки, че този вид тумор е изключително податлив на лъчетерапия и брахитерапия и именно това трябва да е първото лечение при него.

За наличието на неподходящи терапевтични решения потвърди и директорът на Александровска болница Костадин Ангелов. Той съобщи, че в момента у нас има 85 патолози, които изследват и определят структурата и типа на раковото образувание, от което в крайна сметка зависи лечението. А в същото време в страната е имало 180 онкокомисии. Затова той постави под съмнение присъствието на патолог при определянето на терапевтичния план на всеки един онкологично болен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #7
  2. Athena_deactivated_1463847283
    #6

    ОТ харесване/нехаресване на моите два коментара май излиза че :(1) рак се лекува по стандартно лечение и когато мякой не се излекува е по престъпна вина на лекаря; и (2) лекарите не трябва да следят научната литература.

  3. Athena_deactivated_1463847283
    #5

    Много е лесно да викаме срещу лекарите, но когато става въпрос за рак, не сме прави. Лекуването на рак даже и в най-развитите страни е въпрос на изкуство, умение и разбиране от страна на онколога и е индивидуално за всеки пациент. Всичко зависи колко запознат е онколога със медицинската литература. Москов да вземе да абонира всички лекари за най-реномираните научни списания, за да не работят на сляпо.

  4. Athena_deactivated_1463847283
    #4

    За съжаление не ми се струва професионално. Първо, за лечение на отделните видове рак стандартни лечения няма. Поради простата причина че даже в рамките на един вид рак, например рак на гърдата, причините са генетични мутации които са различни от пациент до пациент. Т.е.едно лекраство работи за един но не за друг, затова лекарят винаги "пробва". Второ, не може лечението да обхваща различни болници, освен ако не са под обшо управление.

  5. Коментарът е изтрит в 22:21 на 5 април 2016 от автора.
    #3
  6. Бивши комунисти НЯМА!
    #2

    Москов се закани че ще се плаща зе резултат от лечение, а не за лечение и го прави! Вече няма да си измиват ръцете казвайки ни да си търсим сами лекари в друга сфера след като сме платили за преглед, а ще се търси и резултат от процеса. Именно това се крие в нуждата от гаранция за пълен цикъл от лечение, която болниците трябва да предлагат. Не да се чудиш къде да ходип, кой да търсиш и да се налага да минеш през 3 лекари от един и същи тип за да сравниш резултати, а болниците ще са длъжни да те излекуват! Пу бе аман от интересчии лекари бизнесмени! Търговци на животи!

  7. Не очаквам нищо от "прокуратурата", защото тя е "независима", защото:"Шефе, нали ти сам си го избра", и след словосъчетанието-"дал на прокуратурата"26 години нищо не е последвало!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.