Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ООН поиска спешно средства за борба с ебола

САЩ разполагат военни в Западна Африка, но няма да забраняват пътуванията

1 коментар
ООН поиска спешно средства за борба с ебола

Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун поиска от международната общност финансови средства в помощ на борбата срещу разпространението на болестта ебола. Той стана поредният световен лидер, който критикува липсата на достатъчни усилия за справяне с болестта.

Към момента Фондът на ООН за борба с ебола разполага само със 100 000 долара, а вирусът вече е взел близо 4500 жертви, най-вече в Либерия, Гвинея и Сиера Леоне.

Въпреки че редица страни вече обещаха помощ за усилията срещу ограничаването на заразата, малко засега подкрепят обещанията си с финансови постъпления.

На този фон паниката от разпространението на болестта и в САЩ и Европа продължава въпреки успокоенията на експерти, че има незначителен риск.

Американският президент Барак Обама заяви, че обмисля да назначи специално длъжностно лице, което да координира борбата срещу ебола в Съединените щати, съобщи Ройтерс.

Той каза, че "принципно не е против" налагането на забрана за пътуване на лица от засегнатите от вируса страни в Западна Африка, ако това ще гарантира безопасността на американците.

Но според експерти такава забрана би била по-малко ефикасна от мерките, които се прилагат в момента, каза Обама.

Призивите към него да наложи временна забрана идват главно от републиканци, според които разпространяването на заразата в Сиера Леоне, Гвинея и Либерия създава голяма заплаха за пътуване.

Обама изрази увереност, че шансът за разпространение на вируса в страната е "много малък" благодарение на високото ниво на американската здравна система. Сега в САЩ има две жени, заразени с вируса ебола.

В същото време президентът на САЩ предупреди, че епидемията може да се разпространи от Западна Африка към други страни и международната общност трябва да удвои усилията си в борбата с тази заплаха.

САЩ вече започнаха разполагането на 4000 войници в Западна Африка, за да помогнат за ограничаване на епидемията. Вашингтон вече обяви, че ще отдели и 1 милиард долара в опит да се спре епидемията в Африка.


Директорът на американския Център за контрол и превенция на болестите Томас Фрийдън изрази безпокойство, че ако вирусът ебола се разпространи по-широко в Африка, това може да създаде трайна заплаха за здравната система на САЩ, съобщи Ройтерс.

"Едно от нещата, от които се страхувам във връзка с ебола, е, че вирусът може да се разпространи по-широко в Африка. Ако това се случи, то може да стане заплаха за нашата здравна система и предоставяните от нас здравни грижи за доста време напред", каза Фрийдън на изслушване пред Конгреса.

Две медицински сестри в САЩ се заразиха със смъртоносния вирус, докато се грижеха за Томас Ерик Дънкан- либериецът, който стана първият човек, починал от вируса в Съединените щати.

Едната сестра бе прехвърлена в болница във Вашингтон. Нина Фам слезе сама по стълбите на малък самолет, който я докара на малко летище край американската столица, и седна в очакващата я линейка, която я откара в Клиничния център на Националните институти по здравеопазването в Бетезда. Там тя ще бъде лекувана в специализирано изолационно отделение - едно от четирите в САЩ. Репортери, допуснати на 100 м от самолета, наблюдаваха как 26-годишната медицинска сестра в защитно облекло се прехвърляше от самолета в линейката, подпомогната от сходно облечени санитарни работници. Преди това от Презвитерианската болница в Далас съобщиха, че Нина Фам потегля в добро състояние.

Вчера американските зрители я видяха за първи път във видеорепортаж от болничната ѝ стая в Далас. Тя беше изправена в леглото си и се усмихваше, разговаряйки с лекуващия си лекар, който не бе в кадър, а край нея седеше медицински помощник в пълно защитно облекло.

Испанските власти пък съобщиха, че пробите на двама от четиримата нови заподозрени, че са заразени с вируса на ебола, са отрицателни при първия кръг от тестовете, предаде
Асошиейтед прес.

Специалният правителствен комитет, който следи ситуацията с ебола, съобщи на страницата си в туитър днес, че единият от двамата е нигериец, пристигнал с полет на "Ер Франс" в четвъртък и поставен в изолация на летището в Мадрид, а другият е пътувал в същата линейка, с която е била откарана в болницата заразената испанска медицинска сестра Тереса Ромеро по-рано този месец.

Съгласно процедурата двамата ще бъдат подложени на тестове отново до 72 часа и при повторен негативен резултат следва да бъдат обявени за незаразени.

Тестовете на другите двама предстоят. Единият е мисионер, завърнал се с температура от Либерия, а другият - здравен работник от Червения кръст, който доскоро се е занимавал с болни от ебола в Сиера Леоне.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.