Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ООН: Престъпленията срещу природата застрашават последните вековни гори в Източна Европа

5 коментара
ООН: Престъпленията срещу природата застрашават последните вековни гори в Източна Европа

Нов доклад на ООН предупреждава, че незаконната сеч и незаконната търговия с хайвер, както и бракониерството на диви животни, застрашават биологичното разнообразие в Дунавско-Карпатския регион, който обхваща 15 европейски страни в Централна и Източна Европа, сред които и България. Това съобщи екологичната организация Световен фонд за дивата природа (WWF).

Екологичната престъпност е четвъртата по големина в света престъпна дейност, приходите от която се оценяват от 76 млрд. до 218 млрд. евро годишно.

Докладът “Борба с престъпленията срещу природата в Дунавско-Карпатския регион” на Програмата на ООН за околната среда, на WWF и на Eurac Research, представен тази седмица в Брюксел, разкрива, че престъпления като незаконна сеч, бракониерство и търговия с диви животни застрашават не само биоразнообразието, но и поминъка на населението в района.

Дунавско-Карпатският регион неслучайно е наричан още "Зеленото сърце на Европа". Там се намират едни от последните вековни гори на континента.

В България горите осигуряват около 85% от водния отток в страната или около 3.6 млрд куб. м  ресурс от чиста питейна вода.  Те съхраняват над 80% от защитените растения и над 60% от застрашените от изчезване видове животни в страната.

Незаконният дърводобив обаче е сериозна заплаха за горските екосистеми, биоразнообразието в тях и екосистемните услуги, които горите предоставят. Според експертен анализ на статистическите данни годишно в България той достига 2.4 млн. куб. м или една четвърт от общия добив, при официален добив от 6.9 млн. куб. м към 2012 г. Сивият сектор в горското стопанство у нас генерира скрити приходи от над 100 млн. лв. годишно.

Според доклада, процъфтяващ е и черният пазар за хайвер от есетри – емблематичен за Дунав и българския риболов вид. Незаконно добитият хайвер достига цена от 6000 евро за килограм на черния пазар, а търговията се оценява на 22 милиона евро годишно. Това дава своето катастрофално отражение върху есетрите - два от шестте дунавски вида вече са изчезнали, а три са критично застрашени. Запасите от моруна, чийто хайвер е най-скъп, са намалели с 67% за едно десетилетие.

Жертва на бракониерство, за което няма адекватна наказателна процедура, са също кафяви мечки, вълци, рисове. Най-големите европейски популации на тези животни са именно в Дунавско-Карпатския регион.

"Плячкосването на тези природни ресурси подкопава развитието и лишава правителствата от необходимите средства за насърчаване на работни места, образованието и здравните услуги", заяви Ерик Солхайм, ръководител на Програмата на ООН за околната среда. "Тези ресурси по-скоро трябва да бъдат солидна основа за благосъстоянието на бъдещите поколения", добави той.

"Последните вековни гори на Европа и тяхното биоразнообразие изчезват с тревожни темпове", каза Марко Ламбертини, генерален директор на WWF.

"Река Дунав, тук в сърцето на Европа, е дом на есетрите – един от най-древните и застрашени видове риби в света. В България и Румъния се срещат последните популации на диви есетри в Европейския съюз. Незаконната търговия с хайвер ще унищожи този вид, освен ако не бъдат предприети действия за предотвратяването ѝ", предупреди Ламбертини.

Въпреки притеснителните факти от доклада, през последните две години са направени успешни стъпки в полза на българската природа, но те трябва да се затвърдят, посочват от WWF.

Екоорганизацията инициира широк дебат за незаконния дърводобив в България. Огромните усилия на експертите от организацията доведоха до влизането в сила на български национален стандарт за отговорно управление на горите по FSC (Forest Stewardship Council) през август  2017 г. С това България се нареди сред първите държави в Европа, заедно с Франция и Португалия, довели до успешен край процеса по разработване на национални стандарти по горска сертификация - доказан инструмент в световната практика за стимулиране на отговорното управление на горските ресурси.

Прилагането на сертификацията по международната система FSC осигурява икономически изгодно ползване при спазване на законността, защита на интересите на работещите в горите и местните хора, опазването на биоразнообразието и ограничаване на замърсяването.

През 2016 г. Министерството на земеделието и храните, след дългогодишна работа с лесовъди, учени и различни организации, сред които и WWF, официално обяви 109 000 ха вековни гори за защитени от изсичане. Тази площ е по-голяма от всички резервати в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Vitkova
    #5
  2. анита хегерланд
    #4

    Кой ще се погрижи за този проблем?!

  3. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #3
  4. Лизи Гугуткова
    #2

    Нас социалистически кучета ни яли... убиваме си децата и внуците!

  5. dimotimo
    #1

    Важно е да се отбележи, че Цеко Минев трябва да построи нови лифтове, за това всички еко организации да вземат отпуск за година-две!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.