Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Постигната е историческа ядрена сделка с Иран

Санкциите се вдигат срещу строг контрол

5 коментара
Преговорите за иранската ядрена програма.

Иран и страните от групата 5+1 (САЩ, Китай, Русия, Франция, Великобритания и Германия) постигнаха историческо споразумение за решаване на дългогодишния спор по ядрената програма на Техеран след повече от десетилетие преговори. Така санкциите, наложени на Иран от САЩ, ЕС и ООН, ще бъдат вдигнати в замяна на съгласието на Техеран за дългосрочни ограничения върху ядрената му програма, която Западът подозираше, че е насочена към създаването на атомна бомба.

"Това е решение, което може да отвори нова глава в международните отношения. Това е знак на надежда за целия свят", заяви върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Федерика Могерини на съвместна пресконференция с иранския външен министър Мохамад Джавад Зариф във Виена.

Двамата дипломати казаха, че споразумението "ще съдейства за регионалната и международната сигурност", а "Иран потвърждава, че при никакви обстоятелства няма да търси или да се сдобива с ядрени оръжия".

"Това, което обявяваме днес, е не просто сделка, а добра сделка . . . Днес е исторически ден", заявиха те.

Споразумението е важна политическа победа за президентите на САЩ и Иран Барак Обама и Хасан Рохани. И двамата лидери обаче са изправени в страните си пред скептицизъм от страна на влиятелни поддръжници на по-твърдата политика, отбелязва Ройтерс.

Рохани бе избран за президент преди две години с обещанието да намали дипломатическата изолация на страната. Обама от своя страна започна да смекчава позицията към Техеран паралелно с нормализирането на връзките с Куба.

Споразумението трябва да мине и през Конгреса на САЩ, като Обама предупреди, че няма да приеме съпротива срещу него.

Иранският президент Хасан Рохани коментира в Туитър, че "след като тази ненужна криза намери решение, Иран и големите сили могат да се съсредоточат върху общите предизвикателства", намеквайки за борбата срещу джихадистката групировка "Ислямска държава".

Президентът на САЩ Барак Обама заяви от своя страна, че споразумението "показва, че американската дипломация може да донесе реални и съществени промени".

Очаквано Израел реагира остро на новината. Премиерът Бенямин Нетаняху каза, че споразумението е "историческа грешка" и се зарече да направи всичко, което може, за да възпре ядрените амбиции на Иран.

"Пред Иран се отваря надежден път към създаване на ядрени оръжия. Много от ограниченията, които трябваше да му попречат да постигне това, ще бъдат премахнати. Светът е много по-опасно място днес, отколкото бе вчера", каза Нетаняху.

Той определи сделката като лоша с аргумента, че вместо да изисква от Иран да прекрати агресивното си поведение в Близкия изток, го "възнаграждава" със стотици милиарди долари от размразени активи.

Цените на петрола се понижиха с повече от един долар във вторник, след като бе постигната сделката.

"Дори и с историческа сделка, ще отнеме време да се завърне петролът от Иран. Това няма да бъде преди следващата година, най-вероятно през втората половина на 2016 година", коментира Амрита Сен, главен анализатор в базираната в Лондон консултантска компания.

Иран дава достъп до всички ядрени обекти и намалява обогатяването на уран

Инспекторите на ООН ще получат достъп до всички подозрителни ядрени обекти в Иран, като Техеран се ангажира за 10 години да намали с две трети броя на центрофугите си за обогатяване на уран. За сметка на това САЩ, ЕС и ООН ще вдигнат санкциите срещу Техеран, но е предвиден механизъм за бързото им връщане при необходимост.

Това е част от сделката между Иран и страните от групата 5+1 (САЩ, Китай, Русия, Франция, Великобритания и Германия).

Споразумението няма да позволи на Иран да произвежда достатъчно материал за атомно оръжие за поне 10 години и ще наложи нови клаузи за проверки на иранските съоръжения, включително военни обекти.

Още

Обама: Контрол, а не доверие

Американският президент Барак Обама заяви, че споразумението е основано не върху доверие, а върху механизъм за проверки и в потвърждение на това каза, че инспекторите от Международната агенция за атомна енергия ще имат достъп до ключовите ирански ядрени обекти 24 часа в денонощието.

По думите му сделката отрязва всички пътища на Иран към ядрено оръжие. Той посочи, че ако не е било постигнато споразумението, шансовете за нова война в Близкия изток са щели да се увеличат.

Президентът на САЩ предупреди Конгреса да не приема какъвто и да било закон, който би възпрепятствал прилагането на споразумението, и даде да се разбере, че ще наложи вето на такъв нормативен акт.

В същото време Обама даде да се разбере, че Съединените щати оставят в сила санкциите, наложени на Иран за нарушаване на правата на човека.

Иранската държавна телевизия излъчи пряко речта на американския президент, отбелязва Франс прес. Това се случва за втори път през последните 36 години.

След изявлението на Обама Рохани също приветства в телевизионно обръщение историческото споразумение. "Аллах чу молитвите ни", каза той.

Иран никога не се е стремял да се сдобие с ядрено оръжие, увери неговият президент. Той подчерта, че днешният ден бележи началото на сътрудничество на страната му със света.

Иран ще спазва споразумението, ако и другите страни се придържат към него, заяви Рохани и отбеляза, че Израел напразно се е опитвал да попречи на сключването на сделката.

Иранският върховен ръководител аятолах Али Хаменей е поканил президента и министрите от неговото правителство да споделят трапезата му днес при вечерното прекъсване на постите за Рамазана, посочва ДПА. Смята се, че това е знак, че Хаменей подкрепя споразумението.

През 1979 г. Съединените щати и Иран прекъснаха дипломатическите си отношения след Ислямската революция в Техеран.

Путин вижда нови перспективи за руско-иранското ядрено сътрудничество

Руският президент Владимир Путин коментира, че шестте сили, постигнали споразумение с Иран по ядрения въпрос, са направили категоричен избор в полза на стабилността и сътрудничеството, съобщи Ройтерс.

"Светът вече може да въздъхне с облекчение", каза Путин в изявление, публикувано на уебсайта на Кремъл.

"Въпреки опитите за оправдаване на сценарии, основани на силата, преговарящите направиха твърд избор в полза на стабилността и сътрудничеството", заяви той.

По думите му споразумението ще помогне на руско-иранското ядрено сътрудничество в гражданската област и ще съдейства за борбата с тероризма в Близкия изток.

Руският министър на външните работи Сергей Лавров от своя страна посочи, че Съединените щати трябва да спазят обещанието си да не разполагат система за противоракетна отбрана в Европа след сключването на споразумението с Иран. Лавров припомни, че американският президент Барак Обама е поел такъв ангажимент в Прага през 2009 г.

Лавров съобщи, че съгласно постигнатото днес споразумение за иранската ядрена програма оръжейното ембарго срещу Ислямската република ще остане в сила още пет години. Оръжейни доставки за Иран ще са възможни и през този период с решение на Съвета за сигурност на ООН, уточни той, цитиран от ТАСС.

"Що се отнася до оръжейното ембарго, ние заедно с Китай настоявахме то да бъде премахнато сред първите ограничителни мерки, подлежащи на прекратяване. В резултат иранските колеги се съгласиха на компромис", каза Лавров.

Той съобщи още, че Русия ще взема от Иран нискообогатен уран в замяна на природен уран.

"Русия също така ще участва в препрофилирането на обекта във Фордо в предприятие за производство на стабилни изотопи за медицински и промишлени цели", каза Лавров.

Берлин: Санкциите може бързо да бъдат възстановени

Германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер от своя страна предупреди, че ако Иран наруши постигнатото споразумение, партньорите му в преговорите за ядрената му програма ще бъдат принудени да се върнат към езика на санкциите.

Ако се стигне дотам, санкциите могат много бързо да бъдат възстановени, при това без гласуване в Съвета за сигурност на ООН, отбеляза той и добави, че всички постигнати договорености "ще се контролират много строго".

Той изрази надежда, че споразумението ще се превърне в нещо повече от всеобхватно решение на конфликта около иранската ядрена програма. Според него то може да стане голяма крачка към мир в Близкия изток.

"Не е изключено неговите противници да се опитат да торпилират реализирането му", посочи Щайнмайер.

Френският външен министър Лоран Фабиюс коментира, че ядреното споразумение ще е достатъчно силно да издържи поне 10 години и че големите сили внимателно ще следят как Иран използва парите от отмяната на санкциите.

Позицията на Франция, която е позиция "на конструктивна твърдост, даде възможност за постигане на достатъчно силно споразумение, поне за първите 10 години. В този дух ще следим как то се прилага", каза Фабиюс за в. "Монд". На въпрос дали се безпокои, че Иран може да се опита да дестабилизира региона, използвайки парите, които ще получи от отмяната на санкциите, френският външен министър каза: "Това ще е един от тестовете и ние ще бъдем изключително бдителни." Фабиюс добави, че не очаква френските фирми да бъдат наказани от Иран заради твърдостта на Париж по време на преговорите и съобщи, че може да посети Техеран.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Jack Daniels
    #5

    Not so fast. Not so fast. Сделката предстои да бъде гласувана в Конгреса а минаването там е меко казано съмнително.

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4
  3. Васил Митов
    #3

    "Руският министър на външните работи Сергей Лавров от своя страна посочи, че Съединените щати трябва да спазят обещанието си да не разполагат система за противоракетна отбрана в Европа след сключването на споразумението с Иран". Защо Русия продължава да се тревожи от разполагането на система за противоракетна отбрана в Европа? Нали вече имат ракети, които можели да пробият всяка противоракетна система за отбрана?

  4. Аслан Юриев
    #2

    Много добра новина за нас! Предлагането на петрол ще се увеличи още повече и е логично цените на горивата да паднат. Да му мисли злото джудже :)

  5. Boriana Boneva
    #1

    ще постигнат. ИДИЛ показа на ислямски Иран грозната страна на ислямския фанатизъм или другата страна медала на тяхната религиозна нетърпимост към светското.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.