Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Опашки, скандали и напрежение при гласуването в Турция

Към 17 часа в южната ни съседка гласувалите са към 24 хиляди от общо гласували зад граница 75 хиляди

28 коментара
Сн. бТВ

Скандали и напрежение белязаха изборния ден в Турция. Дълги опашки се извиваха пред секциите в Турция още в ранните сутрешни часове.

Освен заради драстично намаления с промени в Изборния кодекс брой на секциите и големия брой желаещи да гласуват, процесът се бавеше допълнително заради решението на ЦИК декларациите за гласуване да се попълват лично на място в самата секция. Освен това на много места избирателите са били пускани в секциите един по един, което е довело до още по-голямо забавяне и напрежение.

Очевидно тези изисквания не са били спазвани навсякъде. Читатели на Mediapool от Берлин информираха, че гласуващите в германската столица са можели да попълнят декларацията си и предварително, а не в самата секция преди гласуването.

По данни на ЦИК в Турция към 17.00 часа са гласували 23 655 души. До същия час са гласували общо 74 540 българи, живеещи в чужбина.

Във Великобритания гласувалите са 10 800, в Германия – 6238, в Гърция - 4408, в Испания - 7923, в Австрия - 2981, в Белгия - 2259, в Италия - 1757, в Холандия - 1041.

По информация на Министерството на външните работи изборният ден в чужбина протича спокойно навсякъде.

Чакане с часове пред секциите в Турция

Пред консулството ни в Бурса опашка се изви още от сутринта. Гласуването вървеше много бавно – за час гласуваха едва по 15 души, съобщи бТВ. Чакането отнемаше часове.

Стигна се и до скандали във връзка с попълването на декларациите. Всеки сам трябваше да попълва декларацията си, а повечето избиратели в Бурса не могат да го направят, защото българският език не им е майчин.

Масово хората се оплакваха от големите опашки и дългото чакане, предизвикани от попълването на ръка на декларациите.

Изборният процес в една от секциите в Бурса пък бе спрян за около 10 минути заради нахлуване на избиратели в секцията, съобщи Нова телевизия. След намесата на полицията и освобождаване на входа на изборното помещение, изборният процес бе възстановен.

По-рано сутринта в същата секция полицаят, опитал се да въведе ред, бил съборен на земята от хората, опитали се да влязат вътре.

Около 50 души, чакащи пред училището да гласуват, бяха натоварени в автобус и извозени към друго място за гласуване, където беше съобщено, че чакащите са по-малко.

Посланикът ни в Турция Надежда Нейнски се намира все още в България, където беше извикана "за консултации" десетина дни преди изборите. По информация на външно министерство тя ще се върне в Турция, когато ѝ приключат официалните ангажименти у нас.

Гласуването в други европейски страни

При гласуването в останалите европейски страни нямаше такива проблеми и по-всичко изглежда то е преминало по-спокойно и с по-малко чакане и опашки пред избирателните секции в сравнение с предходните избори.

Този извод е особено валиден за гласуването на българите във Великобритания. Пред избирателната секция в лондонския квартал "Баркинг" обикновено по избори се образуват големи опашки, тъй като това е район с по-компактно българско население. Този път опашки обаче нямаше, той като бяха открити две секции с по седемчленни комисии и процесът вървеше много по лесно.

По две секции тази година бяха отворени и в още два квартала на Лондон – "Тотнъм" и "Стратфорд".

В Германия бяха разкрити 13 секции в 8 населени места. Въпреки рекордния брой подадени заявления за гласуване – над 2700, заради отказ от германските власти и на тези избори допълнителни секции не бяха разкрити.

Българските граждани гласуваха в по три секции в Берлин и Мюнхен, в две секции във Франкфурт, както и в по една секция в Дармщат, Хамбург, Магдебург, Щутгарт и Мюнстер.

Над 300 души бяха гласували до 12.00 часа българско време в трите секции, разкрити в Генералното консулство в Мюнхен. В две от секционните комисии са сложени допълнителни кабини за гласуване. Декларациите се попълваха на място в изборните помещения. Нямаше опашки, а гласуването отнемаше няколко минути.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

28 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. olele
    #28
  2. muncho
    #27

    А най-паавилно е съществата като тези по-долу, които нарушават Конституцията и законите в България, призовавайки за дискриминация на базата на произход, местоживеене, възраст или социален статус да отидат В ЗАТВОРА.

  3. RumRad
    #26

    До коментар 25. Още по-правилно е хора, живеещи на социални помощи да нямат право на глас! Това се отнася и за всички пенсионери под 65 години, както и хората със социални пенсии! А играта със смяната на имената на турците беше за да се отклони вниманието на хората от гигантските грабежи и изнасяне на капитали от България!

  4. olele
    #25

    и въобще хората с двойно гражданство ТРЯБВА да загубят правото си на глас в БГ.(ТОЧКА)

  5. olele
    #24
  6. olele
    #23
  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #22
  8. Преслав
    #21

    То е безумно медиите да нямат право да разпространяват резултатите , а законът да им позволява да правят това във ФБ. Нещо като задължителното гласуване без санкции.

  9. Преслав
    #20

    Като гледам петте над 4% са ясни и интригата е само дали РБ ще прескочи бариерата. Май социолозите ще познаят резултата за втори път след президентските избори. "Изненада" е единствено по-малкия % за Марешки , но и този спад в електората му беше отчетен при последните проучвания.

  10. Във Фейсбук вървят реклами на ПОЧТИ ЧЕТИРИ формации, които твърдят, че са близо до 4-процентната бариера за влизане в Народното събрание и призозават привържениците си да не се отказват и да отидат да ги подкрепят. Те цитират и социологически агенции, които пък нямат право да разпространяват своите данни преди приключване на изборния ден.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.