Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Опасните външнополитически брътвежи на Доналд Тръмп

5 коментара
Опасните външнополитически брътвежи на Доналд Тръмп

Доналд Тръмп може да използва ядрени оръжия срещу терористите от "Ислямска държава". Или може би не. В серия от неотдавнашни интервюта, включително и в "Ню Йорк таймс", той не успя, или не пожела, да изясни обезпокоителните си възгледи по този и други критични проблеми на националната сигурност, които понякога се променят всяка следваща минута.

Последните ужасяващи терористични атаки по света дадоха нова възможност на Тръмп да раздухва страх и да размахва тревожни рецепти за справяне с най-сложните предизвикателства пред света.

В сряда Тръмп беше запитан дали би използвал тактически ядрени оръжия срещу "Ислямска държава". "Никога не бих изключил нищо - не бих желал на кажа. Дори и да (нямам такива намерения), не бих желал да ви кажа това, защото, най-малкото, искам те да си мислят, че може би ще използваме (ядрени оръжия)", каза той в политическата програма на канала Блумбърг "С цялото ми уважение".

Той беше по-премерен в думите си пред "Ню Йорк таймс" в петък, като каза, че ядрените оръжия са "най-големият проблем, с който светът се сблъсква", и че той би използвал такива оръжия само като "абсолютно последна стъпка". Дори ако Тръмп - водещ кандидат за президент при републиканците, не вярва наистина, че ядрени оръжия трябва да бъдат използвани срещу терористична група, фактът, че той изказа подобна мисъл, придава тежест на тази безумна идея и може да улесни други страни, притежаващи ядрено оръжие, да мислят за същата възможност.

Последствията от използване на ядрено оръжие, изразени в погубени човешки животи, физическо разрушение и накърняване на американските морални норми, биха били унищожителни. САЩ и Русия значително намалиха ядрените си арсенали и заплахата една от тях някога да използва тези оръжия силно намаля, донякъде и защото усъвършенстваните обикновени оръжия могат да унищожат почти всяка военна цел.

Не по-малко гротесков е спокойният тон, с който той лансира идеята Япония и Южна Корея да създадат собствени ядрени оръжия. Тя тотално ревизира дългогодишната американска политика, целяща да предотврати нарастването на броя на страните с ядрени оръжия.
Тръмп оспори и друг неотменен постулат на американската политика, като нарече НАТО "остаряла" организация. След края на Студената война алиансът претърпя реформи и остава главната организация, способна да се справя с военни заплахи. Тя има ключова роля за стабилността в Европа, която е уязвима от терористични атаки, от слаби икономики и от бежанските вълни в резултат на войната в Сирия.

С оглед на агресивните ходове в Украйна на Русия и на нейните заплахи към балтийските страни, сега не е време Вашингтон да предлага преосмисляне на най-силните си ангажименти към своите съюзници. Макар да каза, че не иска изтегляне на Америка от НАТО, Тръмп настоява алиансът да бъде променен така, че САЩ да поемат по-малък дял от издръжката му.

Тръмп се сблъсква с повечето от тези проблеми за първи път и много от неговите идеи са противоречиви и издават шокиращо невежество. В интервюто си за "Ню Йорк таймс", например, той се оплака, че в резултат на ядреното споразумение с Иран американският бизнес изостава от Европа по изгодни сделки с Техеран. Той не знае, че това е резултат от настояването на Конгреса американските санкции да останат в сила.

Тръмп твърди, че не е изолационист и иска "отново да направи Америка велика". Не е ясно как той би постигнал това при неговото тотално сбъркано виждане за международното общуване, свързано с пренебрежително отношение към мюсюлманите, другите чужденци и международните организации, включително и ООН. Неговото отношение към сътрудничество със съюзници зависи в голяма степен от това колко те плащат на САЩ за защитата си.

В своите интервюта Тръмп казва, че "непредсказуемостта" има централна роля в неговото мислене. Той, изглежда, ни най-малко не допуска, че да се действа в един опасен свят - в който САЩ са военно ангажирани в много конфликтни зони, изисква известна способност да се комуникира интелигентно и откровено както със съюзниците, така и с враговете. На него като че ли му убягва, че американските избиратели заслужават да знаят какво фактически им предлага един кандидат (за президент).

По БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #5

    Един кандидат говори това, което смята че е изгодно за привличането на гласове: малко истерия, малко театър, обещания, клетви за вярност, това върши работа в едно състезание за големия пост. Актьорът Роналд Рейгън, който не разбираше нищо от политика, се научи в крачка. Помним гафовете на Буш младши и аферите на Клинтън. Проблемът не е в провокацията, той е гъвкав и ще смени тона си. Не е и в това, че не разбира, защото той ще споделя колективно отговорността за политиката на САЩ. Ние се тревожим, защото не знаем какъв завой ще направи Америка във външната си политика.

  2. И какво от това
    #4
  3. анита хегерланд
    #3

    Смисълът на политическата провокация, която използва Тръмп, е да подаде сигнал, идея в публичното пространство, която да привлече вниманието на аудиторията, а той да прави това, което е намислил, без да му пречат. Факт е, че той пуска "шумова информация" без смисъл, която пък отклонява фокуса на внимание от истинските му намерения, които желае да останат скрити. Истината е, че Тръмп ще прави тази политика, която му е изгодна в момента и ще сменя посоките според вятъра, откъдето и да духа той.

  4. tig
    #2

    Има само една страна в света, която е използвала ядрено оръжие, другите няма да се полъжат по един Тръмп.

  5. Quo
    #1

    Американският Бройко. Никакъв го няма по отношение НАТО-Русия. Дано се събере и намери добри съветници по темата!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.