Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Опасността от институционален срив е мегариск за националната сигурност

Бедност, забавен растеж, престъпност, небалансирано развитие на регионите са други основни фактори

14 коментара
Опасността от институционален срив е мегариск за националната сигурност

Институционален и социален срив, бедност, забавен икономически растеж, липса на заетост, несигурност на енергийните доставки, организираната престъпност небалансирано развитие на регионите, ниско качество на образование и здравеопазване, са сред основните рискове за националната сигурност на България до 2025 година. Това се посочва в концепция на "РискМонитор" за националната сигурност през следващите години.

 

Авторите на документа, представен във вторник, са Стефан Попов, Георги Ганев, Юлиян Попов, Албена Стамболова, Петя Кабакчиева и Васил Гарнизов. Според тях политиките за сигурност трябва да се откъснат от разбиранията за външен враг и военен потенциал и да се обвържат с дългосрочната стабилност на институциите и конституционния ред.

 

Те са определили като "мегариск" за националната сигурност опасността от вътрешен срив на институциите, при който да бъде заплашен конституционният ред.

 

Концепцията разделя рисковете в две групи. В "приоритетната категория" влизат пет рискови фактори: финанси и икономика, енергетика, криминалитет, социален срив, международен контекст. Във втората група са: образование, здравеопазване, регионално развитие, миграция и демография, екология, бедност, масови страхове. Те влияят косвено на стабилността на институциите и засилват значението на първата група.

 

Мегариск

 

Опасността от институционален разпад се обяснява с максимално активизиране на много рискови фактори – като например финансова криза, неграмотност, маргинализация на значителни групи, драстична бедност, неконтролируема имигрантска вълна и други. При такова натрупване на фактори рискът институциите да спрат да работят нараства.

 

До срив на институциите може да се стигне и при загуба на доверие и легитимност , ако се окажат системно корумпирани или бъдат "приватизирани" от политически партии, започнат да действат като частни монополи и други.

 

Изпълнителният директор на "РискМонитор" Стефан Попов коментира, че през последните години три пъти е имало подобни сценарии, свързани с институционален разпад - през 1991 г. при правителството на Андрей Луканов, през 1996-1997 година при Жан Виденов и уличните протести преди месец, посочени от Бойко Борисов като мотив да подаде оставката на правителството си. 

 

Бедност, липса на заетост и социален срив

 

Икономистът от Центъра за либерални стратегии Георги Ганев определи заетостта като основен проблем пред националната сигурност.

 

"При население около 7.2 – 7.3 млн. човека, заетите миналата година са 2 934 000. Значи 2.9 милиона трябва да хранят 7.3 милиона. Докато е това положението, България винаги ще е под опасност", коментира икономистът.

 

В същото време българите без работа са със сравнително ниска квалификация, ниско образование и недобър демографски профил. Хората с квалификация, образование и в добра възраст в България са заети почти всички до един, каза Ганев.

 

Според него привличането на високотехнологични производства в България няма да реши проблема. Тези производства, ако дойдат, няма да наемат нито един от сега наличните около 700-800 000 човека в България, които биха искали да работят.

 

Авторите на концепцията посочват, че са необходими политики от квалификация и разхлабване на пречките пред стимулите за откриване на нови работни места. Необходими са обаче и конкретни политики за интегрирането на маргинализираните групи в пазара на труда.

 

В същото време към традиционните социално слаби в България се присъединяват и млади хора до 26 години, самотни майки, възрастни хора, хора с увреждания и други.

 

Процесите на увеличаващата се маргинализация не се управляват и водят до риск от социален срив.

 

"Смесването на неприятни демографски ефекти, икономически и регионални дисбаланси определят цели територии в страната, които могат да се смятат като територии с висока степен на започване на социален разпад", коментира Васил Гарнизов, отбелязвайки и острите регионални дисбаланси.

 

Финансова политика, икономика и енергетика

 

Рисковете в тези области минават от продължителна рецесия в Европейския съюз до разпад на Еврозоната.

 

Сериозни рискове биха се създали, ако някое правителство се откаже от финансовата дисциплина. Има и много дългосрочни рискове като влошаването на човешкия капитал, липсата на реформи, пенсионната система и други.

 

От тази гледна точка са много важни реформите в образованието и здравеопазването, както и в съдебната система.

 

Сред рисковете за националната сигурност традиционно е посочена и липсата на сигурност за енергийните доставки и необходимостта от диверсификация на газовите доставки.

 

Авторите на изследването виждат опасност от национална енергийна криза с рязко покачване на цени или недостиг на енергия. Тя минава през неадекватен стратегически подход към сектора, високи международни цели и несигурност на доставките.

 

Организираната престъпност

 

Риск за националната сигурност са всички форми на неконвенционална престъпност от гангстерската организация до превземането и овладяването на институции, което може да доведе и до институционален разпад.

 

Според анализа България има нисък капацитет на противодействие в това отношение, преписва се законодателство без да се разбира, не развива превантивни и дългосрочни политики.

 

Западните Балкани

 

Източниците на рискове в международната среда са свързани с трансформацията на Европейския съюз и възможни конфликти на Балканите.

 

Възможно е изоставяне на общата валута или ограничаването ѝ само в основните европейски икономики, както и движението на различни скорости в Европа.

 

Рискови точки са Косово и Македония. Югозападната ни съседка е изключително бедна, двунационална държава с напрегнати отношения със съседите си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #14

    До 11 "... в основните атрибутивни особености на глобализирания капитализъм (глобалокапитализма), приет за управленческа политико-икономическа система на държавите от Евросъюза..." Пак ли световната конспирация ни пробута тиквите Борисов и Цветанов? Пак ли някой отвън ни е виновен, че не сме способни 2 минути да помислим преди да пуснем бюлетината вместо да псуваме?

  2. Анонимен
    #13

    Националната сигурност е едно от най-мощните понятия,използвани за измама в наши дни,за да накара хората да правят неща,които не са за тяхно добро и да поддържат огромни военни комплекси,които не са в ничий интерес,а са като ракови клетки,които се хранят от обществото и създават КАРИЕРИ.

  3. Радо Казаков
    #12

    Едно е да се алармира обществото с подобни доклади, а съвсем друго да се ангажира диалог, където и гражданите и институциите се чувстват участници. И къде въобще може да се отваря диалога към нуждата от коренно нови мислене и общуване в общественото пространство? Всъщност когато се заговореше досега на подобни теми, реакцията беше: "Стига само с тези общи празни приказки!" Липсва ни самокритичност и самосъзнание до каква степен не знаем и не можем да говорим за големите проблеми и големите промени необходими на България, така че да отваряме диалога към по-доброто бъдеще, вместо да го затваряме в името на частни и групови интереси.

  4. Анонимен
    #11

    В статийката причините за това, което става в Евросъюза напоследък и в България от доста време, са неточни, а поради това - и неверни.Затова не са верни и некатерогичните препоръки, които ни се отправят. А и коментарите не навлизат в същността на това, което се коментира.
    Истината е, че основните причини за това, което става в България, а напоследък и в други не особено богати държави от Евросъюза, е в основните атрибутивни особености на глобализирания капитализъм (глобалокапитализма), приет за

  5. Анонимен
    #10

    Сериозни рискове биха се създали, ако някое правителство се откаже от финансовата дисциплина. НАЙ-ВАЖНИ СА, И ПРЕДИ ВСИЧКО ОСТАНАЛО СА - ПАРИТЕ НА ЮДЕИТЕ С КОИТО ПЛАЩАТ ПОДОБНИ "АНАЛИЗИ НА НАЦИОНАЛНАТА СИГУРНОСТ" НА РИСК МОНИТОР! ПАРИТЕ, ПАРИТЕ, ПАРИТЕ ... СПОКОЙНО И ТУКАШНИТЕ АВОАРИ НА ЮДИТЕ ЩЕ БЪДАТ ПОДСТРИГАНИ КАТО В КИПЪР - СПАСЕНИЕ ЗА ВАС НЯМА ДА ИМА, А ПО-ВЕЛИК ЛЕК ОТ ТОВА ЗА НАЦИОНАЛНАТ СИГУРНОСТ НЯМА И НЕМОЖЕ ДА ИМА! СПЕТЕ СПОКОЙНО СПАСИТЕЛИ НА НАЦИОНАЛНАТА СИГУРНОСТ!

  6. Анонимен
    #9

    Тия юдейско-хамерикански шампиони /може и без "ам"/ Стефан Попов, Георги Ганев, Юлиян Попов, Албена Стамболова, Петя Кабакчиева и Васил Гарнизов първо да се грижат до 2025 г. за собствената си сигурност и после "да дават акъли" за националната, понеже а камилата, а камиларя в некое ПТП!

  7. Анонимен
    #8

    Държава без конкурентоспособна икономика не може да съществува! Това показват събитията през последните години в Гърция, Кипър, България и мн. други, изпаднали в дълбока социално-икономическа криза и безперспективност. Резултатът е няма пари за нищо. Конкурентоспособната икономика е ключовия приоритет за националната сигурност!Всичко останало е функция на това условие. Ако това не просветне в главите на управляващите ни ще се наложи да закриваме държавата.

  8. Анонимен
    #7

    До 1, Много си прост : криминалните СРС-та на любимото ти недоразумение с 6-те апартамента е пряк удар срещу националната сигурност.

  9. Анонимен
    #6

    истината,е че сме един неуспял народ да изгради функционална и правова държава,която да уважаваме и обичаме,а тя да ни дава сигурност и перспективи за живот и развитие

  10. Анонимен
    #5

    3-Уважавайте, дори и глупавото и неточно според Вас мнение,защото всяко едно от тях,изразява позиция,макар и не винаги по темата,но показва че има мисъл,а не заучена щампа.Колкото до публикуваното изследване,има и истина,а и доста места за спор,въпроса е да има коректен диалог и уважение мнението на инакомислещия,другото го видяхме последните години.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.