Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Още два кораба бедстват в Средиземно море – издирват се стотици

Италия за пореден път поиска помощ от ЕС, но не и военна операция

7 коментара
Още два кораба бедстват в Средиземно море – издирват се стотици

Три нови случая с бедстващи имигранти в Средиземно море може да вземат още стотици жертви в понеделник, ден след като най-малко 700 души загинаха край бреговете на Либия.

Поредните случаи на потънали кораби с имигранти в Средиземно море доведоха до извънредна среща на външните министри на ЕС в понеделник и среща на върха в четвъртък. Италия за пореден път поиска помощ, за да се справи със ситуацията, но засега няма взети решения на европейско ниво.

В понеделник кораб с над 300 мигранти на борда и надуваем сал със 150 души бедстват в съшия район, съобщи Международната организация по миграция (МОМ).

"Международната организация по миграция току-що получи в Рим обаждане за помощ от кораб в международни води. Има три кораба. Човекът, който се обади, казва, че на неговия кораб има над 300 души и той е на път да потъне", се казва в изявление на международната организация, базирана в Женева.

Подалият сигнала е съобщил за около 20 загинали на неговия кораб, съобщи АП.

Италианският премиер Матео Ренци съобщи, че италиански и малтийски кораби са се отзовали на сигнал за помощ от два кораба с имигранти близо до бреговете на Либия.

Ренци заяви на съвместна пресконференция с премиера на Малта Джоузеф Мускат, че кораби от двете страни са отговорили на сигнала за бедствие от надуваем сал близо до либийското крайбрежие със 100 до 150 души на борда и на друг кораб с 300 души на борда.

Най-малко 15 души пък са загинали, след като плавателен съд с 200 имигранти на борда е потънал край бреговете на гръцкия о-в Родос

Трагичният инцидент е станал тази сутрин, след като платноходният кораб заседнал в скали и след минути потънал. Много от имигрантите се успели да скочат в морето и да се спасят с помощта на притеклите се на помощ местни жители.

Според гръцките медии повечето от имигрантите идват от Сирия. В района на инцидента има спасителни и медицински екипи, както и сили на полицията и бреговата охрана.

Каналджиите са все по-активни

Матео Ренци отбеляза, че спасителните операции, които идват след смъртоносното корабокрушение през уикенда, са доказателство, че каналджиите увеличават дейността си и че Европа трябва да се обедини в борбата срещу трафика на хора в Средиземно море.

Мускат нарече трагедията от уикенда "решаваща промяна, носеща осъзнаването, че ако Европа не работи единно, историята ще я съди много тежко".

Полицията в Южна Италия съобщи, че е разбила голяма мрежа за трафик на хора, отговорна за достигащите италианските брегове вълни от имигранти. Прокурорът на Палермо Маурицио Скалия заяви, че са издадени заповеди за задържане на 24 души, 14 от тях в Италия, но поне един от тях се укрива в Либия, съобщи ДПА.

Италианският премиер заяви, че единственият начин да се спре потокът от имигранти през Средиземно море към Европа е да се осуетят действията на трафикантите на хора, които организират опасните пътешествия.

Измежду възможните варианти за действие обаче военната намеса не е на масата, каза Ренци и добави, че от чуждестранна военна намеса би имало смисъл само, ако се сключи примирие между враждуващите групировки в Либия.

Италия: Проблемът не е само наш

Европейският съюз свика спешна среща на ниво външни министри в понеделник, а председателят на Европейския съвет Доналд Туск заяви, че в четвъртък ще се проведе и среща на върха.

Министърът на външните работи на Италия Паоло Джентилони изрази надежда, че страните от ЕС ще престанат да смятат миграцията в Средиземно море за проблем единствено на Италия.

"Става дума за извънредна ситуация от общоевропейски мащаб", каза той.

Не можем да се държим така, сякаш всяка драма е последната и да стискаме палци да няма нова, казва италианският министър по европейските въпроси Сандро Гоци, цитиран от "Монд".

През 2014 г. в Италия са пристигнали повече от 170 000 имигранти.

Решението е в Либия

Ротационният председател на ЕС Латвия призова да бъдат приети спешни мерки за подпомагане на Европейската агенция за управление на оперативното сътрудничество по външните граници (Фронтекс) в нейната реакция на извънредната ситуация в Средиземно море, съобщи Асошиейтед прес, като цитира латвийския вътрешен министър Рихардс Козловскис.

Европейският съюз трябва да съдейства за политическо уреждане на конфликта в Либия, за да намали миграционния поток към Европа, призова шведската външна министърка Маргот Валстрьом.

"Бедността и нестабилността в тази страна водят до ръст на миграционния поток", каза тя.

Подобно на нея, испанският министър на вътрешните работи Хорхе Фернандес Диас призова в радиоинтервю проблемът да бъде решен там, където се корени, като бъде постигнат мир в Либия и други държави. "Това, което трябва да се направи, е да се нормализира обстановката в страните на произход (на мигрантите) и на транзит", каза Диас, цитиран от Франс прес.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kalina
    #7

    Ще ни залеят с раждаемостта си и ще върнат човечеството в 16-ти век....

  2. strobo
    #6

    Това всичкото е последица от нефелната, забъркана основно от администрацията на Обама и Клинтъница, "Арабска пролет 2011", която ЕС така "радушно" подкрепи без да мисли, както обикновено... Сега проблеми.... е така ще е, един акъл, за кое по напред???

  3. milan
    #5

    Някой умишлено изтласква тези хора към ЕС.

  4. Boriana Boneva
    #4

    крайно време е да се спре това нашествие. С патрулиране близо до бреговете на Либия, до границата в Сирия. В момента таен доклад показва близо 1 000 000 души които се готвят да преминат в Италия. Крайно време е Европа да смени либерализма на европейската политика към емиграцията със справедлива политика към Европа.

  5. so what_deactivated_1521205049
    #3
  6. Sin
    #2

    Но 1, нали преди бяха лоши колонизатори. И империалисти при това. Без "хуманитарничене" и "Разпръскване на демокрация". Как да си обясним за нас, че сега същите колонизирани бягат право натам ? Как да го пресъздадем за нас ? И може ли нещо да е лошо навън, а добро в къщи ? Няма нужда да сте Аинщайн, за да разберете, че не може.

  7. Старият куфар
    #1

    Tо си е казано - да би мирно седяло, не би чудо видяло. Докато Кадафито властваше в Джамахирията нямаше ни мигранти, ни удавници ден през ден. С храбри и самоотвержени действия НАТО съсипа Либия, направи от Судан два Судана, плаща на наемници да съсипват Сирия, и се занимава с всякакъв вид хуманитарничене. Разпръскване на демокрация. Сега ще си сърбате попарата. Ще я сърбат разбира се не тези, които са истинската причина за тая трагедия, а тези дето ги избират и държат по парламентите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.