Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Основният проблем със Скопие е "историята", но според някои има и териториални спорове

20 коментара
Основният проблем със Скопие е "историята", но според някои има и териториални спорове

Повечето българи (57.2%) подкрепят присъединяването на Македония към Европейския съюз, но са на мнение, че това трябва да стане след подписването на договор за добросъседство и решаване на спорните въпроси, сред които са историята и дори територията. В същото време българите имат положително отношение към македонците, което може да се обясни и с преобладаващото мнение, че те са от български произход. Положително е отношението и към македонските власти.

 

Това показват данните от изследване на агенция АФИС, проведено в периода 22–26 ноември сред 1050 души по поръчка на евродепутата от БСП Евгений Кирилов.

 

Според 31% от анкетираните всички държави от Балканите трябва да влязат в ЕС, а според 34.7% някои от тях трябва да останат извън общността. Според 13.7% пък не трябва повече държави от Балканите да се присъединяват към ЕС.

 

Евентуалното членство на Сърбия се подкрепя най-силно – от 62.2%, а едва 28.1 подкрепят влизането на Турция в ЕС.

 

Българите искат спорните въпроси да се решат преди началото на преговорите с ЕС

 

Според 61% от анкетираните спорните въпроси между България и Македония трябва да се решат преди да са започнали преговорите между Македония и ЕС за приемане, а според 12.4% - по време на преговорите.

 

За 4% от анкетираните пък спорните въпроси са малозначителни.

 

Основният аргумент за това двустранните проблеми да не бъдат отлагани за неопределено бъдеще е, че така ще се избегне внасянето на излишни спорове в ЕС, когато Македония стане равноправен член редом със съседите си. Повечето българи допускат, че такава опасност е реална.

 

Според 75% от анкетираните България трябва да има сключен договор за сътрудничество и добросъседски отношения с Македония преди да започне процесът по приемането ѝ в ЕС, докато само 7% са несъгласни изцяло или отчасти с това твърдение. В това отношение преобладаващото мнение на анкетираните се препокрива с изискването на официална София.

 

България дълго време подкрепяше безрезервно евроатлантическото бъдеще на Македония, но по време на кабинета "Борисов" стана една от страните, които отказаха определянето на дата за начало на преговори с ЕС, като обяви, че няма да даде "зелена светлина" на Скопие докато не бъде подписан договор за добросъседство. От Скопие обаче все още идват смесени сигнали по отношение на договора.

 

Най-спорна е историята, но някои виждат и открити териториални въпроси

 

Спорните исторически въпроси очаквано се нареждат като основен "проблем" между двете страни. 66.5% от анкетираните са съгласни изцяло с твърдението, че "най-големите споровете между двете страни са за историческото наследство“. Други 17 на сто са съгласни отчасти.

 

Според всеки четвърти в медиите в двете страни има изграден негативен образ на

съседа.

 

Според 32% не е вярна оценката, че "между страните няма териториални спорове". 36% обаче са на обратното мнение.

 

Близо половината от запитаните са изцяло или отчасти съгласни с твърдението, че в Македония се срещат нарушения на правата на малцинствата.

 

Българите недоволни от "мекото" отношение към Скопие

 

49% от анкетираните са на мнение, че София достатъчно и дори прекалено (11%) се старае да сдържа критиката спрямо Македония, а двойно по-малко – 25% - са на мнение, че българските власти го правят недостатъчно.

 

Авторите на изследването посочват, че при така очертаната картина на диференцирано отношение към Р. Македония, не е учудващо, че общественото мнение в България се затруднява да дефинира каква е официалната политика на София по отношение на приемането на Р.Македония в ЕС и да оцени доколко тази политика успява да защити истинските национални интереси на България.

 

Затова изследователите са приложили проста скала за степен на настойчивост или енергичност на тази политика в очите на гражданите.

 

Само 21% смятат, че линията на България по този въпрос е добре балансирана, докато 14% я виждат като прекалено отстъпчива, а 15% не вярват, че държавата изобщо отстоява националните интереси по този въпрос. Едва 1% характеризират тази линия като прекалено напориста.

 

"Иначе казано, българската държава рискува да изгуби подкрепата на собственото обществено мнение, ако няма виждане и допусне да бъде възприемана като пасивна, особено в момент, когато се определят параметрите на бъдещите отношения в югоизточната част на Европейския съюз", коментират авторите на изследването.

 

Едва 9.8% оценяват политиката на Македония спрямо съседите ѝ положително, а 36.4% са на обратното мнение. Над 40% нямат мнение, тъй като не са запознати.

 

18.4% са определили като "вярна" оценката, че България трябва да окаже максимална подкрепа за приемането на Македония в ЕС, а 25.9% - като "донякъде вярна".

 

За 16 на сто от българите двустранните отношения са малко или много "топли", а за двойно повече "хладни".

 

Повече от половината българи имат положително отношение към македонците

 

Според изследването 25.4% от анкетираните имат изцяло положително отношение към гражданите на Македония, а само 5.3% към управлението на Македония.

 

34.8% имат по-скоро положително отношение към македонците, а 12.1 към управлението.

 

4.2% пък имат изцяло отрицателно отношение към македонците, а 6.1% по-скоро отрицателно.

 

13.6% от анкетираните са посочили, че се чувстват "много близък" до македонския народ, 29.6% - "донякъде близък", а 31% - нито близък, нито чужд.

 

Македонците - от български произход

 

Една трета от анкетираните са на мнение, че населението в нашата съседка е от български произход, но самото то се възприема и осъзнава като небългарско.

 

Според други 28 на сто, македонците са етнически българи. При хората, които имат родови корени в днешна Р. Македония този дял достига 38%.

 

За 6% от респондентите македонското население е с небългарски етнически произход.

 

Според изследването общо 8.5% от жителите на България имат корени в днешна Македония.

 

В същото време за 61% от българите населението на Пиринска Македония е българско, а само за 4% - македонско.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #20

    Аз не виждам има ли основание тази изконна българска територия да се нарича държавата Македония! Та по закон,тя дори не хигурира под това име! Няма какво да спорим,областта Македония е българска и ние трябва да се отнасяме към тази псевдодържава,като към Варненска област примерно,или Софийско и т.н.! Само ни трябва малко по-голяма армия,за да настаним там войници които да пазят тази наша югозападна територия от вкараните от САЩ муджахедини от Саудитска Арабия,наричаки се албанци!!!!

  2. Анонимен
    #19

    Поредното некоректно, манипулативно изследване, целта на което е да даде обосновка и оправдание за прогръцката позиция на български политици спрямо Македония. Естествено, който плаща музиката - Евгений Кирилов,задава и... отговорите. Чавдар Найденов, много тихо, като един герой на Илф и Петров, който когато лъже се изчервява, сподели "резултатите" и не можа , а и не пожела да ги защити. Основният рефрен - българите искали споровете с Македония да се решат преди началото на преговорите с ЕС, беше

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #18
  4. Анонимен
    #17

    Доста е наивно да очакваме, че Турция или Сърбия са ни приятели. Такива очаквания (приятели, врагове) са отзвук на комунизма. Приятели няма в политиката. Но все пак сърбите са ни нападали няколко пъти (1885, 1940 -бомбардират Кюстендил и убиват 70 души). За Турция е точно обратното - ние сме я нападали 1912, отцепвали 1908, а след това сме прочиствали етнически турското население (1985-1989). В съвременният свят подобни спомени се отнасят към историята и не се толерират. типичен пример са Франция

  5. Анонимен
    #16

    12- Да бе- германците са най-големият неприятел на австрийците. Тук турците казват че са най-големият приятел на БГ- пълен цинизъм, някои турци да, но не Турската д-ва- била тя османска или република. Хвалят известният Митхад паша, всъщност той е бил достатъчно хитър и начетен да се мъчи да интегрира и ликвидира българското самосъзнание в империята защото му е било ясно че рано или късно този народ ще се присъедени/върне в Европа или руснаците ще ги разгонят от балканите.

  6. Анонимен
    #15

    До 12: "А Турция е много по-голям приятел на България от гнусните сърби!" Стефчов, Иди и повтори това пред българите в Кърджали или Разград! В политиката няма постоянни врагове и приятели. Справка Британия и Франция и Германия и Франция. Сталин и Чзрчил

  7. Анонимен
    #14

    Живи да ги ожали човек.

  8. Анонимен
    #13

    Затруднилите са да определят каква е официалната политика на София към БЮРМ е добре да прочетат това интервю http://www.mfa.bg/embassies/belgiumpp/events/bg/320/14/2012/index.html

  9. Анонимен
    #12

    Ако наистина над 68% от българите подкрепят техните вековни врагове сърбите (сърбите са руски цигани, живеещи на българска и хърватска територия), то тия полуцивилизовани идиоти (обичащи сърбите) са срам за Европа... За това сме на такова дереже, защото сърбите винаги са ни таковали и ще продължават да ни таковат! Моите уважения към хърватите! А Турция е много по-голям приятел на България от гнусните сърби! Това обаче българските празноглавци не могат да го проумеят!

  10. Анонимен
    #11

    Нецензурни думи е цензурата.Ако турция влезе в ЕС, ние трябва да бягаме оттам иначе катастрофа за БГ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.