Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отчетност на прокуратурата?

Проверката на държавното обвинение се наложи заради липсата на успешна наказателна политика срещу корупцията

6 коментара
Отчетност на прокуратурата?

В средата на 2016 година четирима прокурори от Великобритания, Германия, Испания и Холандия, специализирани в разследването на тежки престъпления и корупция, както и двама служители на новосъздадената Служба за подкрепа на структурните реформи на ЕК започнаха шестмесечна проверка в България, по време на която ще анализират дейността на българската прокуратура.

Външната оценка и анализ на дейността на прокуратурата и главния прокурор се налага, заради липсата на напредък в разследванията на случаите на корупция по високите етажи на властта. Тази повтаряща се констатация присъства в докладите на ЕК вече десет години. Анализът и препоръките на службата на ЕК трябва да е готов през месец декември и ще бъде отразен в годишния доклад по механизма за сътрудничество и проверка, който се очаква през месец януари 2017 г.

Последните промени в конституцията и Закона за съдебната власт (ЗСВ) не доведоха до разчупване на посттоталитарния модел на българската прокуратура, както и до ограничаване на безконтролната власт на главния прокурор. Възможностите за упражняване на влияние върху всички сфери на обществения живот (не основно за наказателно преследване), и то без санкцията на съда, остават.

Прокуратурата показва (особено ярко в мандата на настоящия главен прокурор), че е неспособна да води успешна наказателна политика срещу корупцията, особено когато са засегнати високопоставени длъжностни лица. Въпреки наличието на осъдителни решения срещу България от съда в Страсбург, не се въведе възможност за ефективна отговорност на практически недосегаемата фигура на главния прокурор.

Тъй като българските власти упорито показват нежелание да променят порочния модел на прокуратурата, налага се външна оценка за нейната ефективност, отчетност и независимост.

От самото начало главният прокурор прави опити да влияе на начина, по който протича мисията на европейските прокурори, като мисли, че така ще си гарантира удобен за него резултат. През месец май 2016 г. се наложи отлагане на мисията, поради опити да се контролират лицата, с които експертите ще водят своите интервюта. Когато през месец юни проверката все пак започна се появи информация, че влизащите за среща с мисията са били обект на незаконно фотографиране.

В края на месец септември се разбра, че министърът на правосъдието официално е поискал от ВСС да определи свои представители за среща с европейските прокурори. Право да определят своите представители имат двете колегии или Пленума на ВСС. Вместо това членовете на ВСС са посочени еднолично от представляващия, който е превишил своите права и така не е осигурил представителство на различните мнения в съвета. Незаконните действия на представляващия ВСС са само пореден епизод в опитите на главния прокурор да направлява потока на информация, която се събира от мисията на службата за подкрепа на структурните реформи на ЕК.

Междувременно, докато протича проверката, главният прокурор за пореден път публично отказа да даде отчет за дейността на държавното обвинение по обществено значими случаи за корупция и търговия с влияние. Под предлог, че не дължи отговор на никого за конкретни разследвания, главният прокурор отказа да отговаря на въпроси на членове на ВСС и председателя на ВКС за развитието на досъдебните производства по КТБ и за "Яневагейт".

Гражданите и компетентните държавни органи имат легитимно очакване, че прокуратурата ще предоставя периодично необходимата информация за развитието на ключови и важни за независимостта на съдебната власт и общественото благо наказателни разследвания.

Респектът към т.нар. следствена тайна и интересите на разследването, не изключват предоставянето в подходяща форма на информация за развитието и движението на производствата. Още повече, че в случая с "Яневагейт”, главният прокурор от самото начало не създаде гаранции за обективност и безпристрастност на действията по разследването.

Доколкото и неговото име е замесено, той трябваше да се дистанцира от проверката на случая. Не само, че не го направи, но няколко пъти, включително в последното заседание на ВСС от 13.10.2016 г. постави под въпрос изобщо възможността за разследване на случая.

В тази ситуация особено видима е пълната липса на възможности за легитимен контрол върху дейността на прокуратурата и в частност на главния прокурор. Няма сила (нито Народното събрание, въпреки измененията в Конституцията, нито ВСС), която да застави прокуратурата да извърши проверка и разследване по съществото на случая "Яневагайт", нито съществува ефективен демократичен механизъм за търсене на информация (освен ЗДОИ) и контрол върху дейността на главния прокурор. Това са само част от тежките дефицити в структурата и дейността на прокуратурата, които с помощта на Служба за подкрепа на структурните реформи на ЕК трябва да бъдат преодолени. Те трябва да ни послужат за цялостното реформиране на модела на българската прокуратура.

*Препечатваме текста на г-н Калпакчиев от блога му без редакторска намеса. Той е публикуван за първи път в брой 42 на списание "Икономист".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. filt
    #6

    Охраненото момче с черти наподобяващи свиня и дегизирано като гл. прокурор е един най-обикновен престъпник в служба на мафията. Но обратното броене върви и сметките с него неминуемо ще бъдат разчистени. Естествено без съдебна реформа няма да се измъкнем от печалното статукво, чиито основен поддръжник е Бойко.

  2. ivancho ivanov
    #5

    Стара истина е, че слаба власт, особено съдебна, е много удобна за всякакви мошеници! Лукавият гл. прокурор се старае всячески да пречи да разсее мъглите около неговата дейност - нещо като паяк седнал в средата на паяжина! Ще видим дали ЕС ще успее да я разкъса, тъй като тя, паяжината, е оплетена силно и с политиците ! Внимавайте когато гласувате, хлъзгави и продажни наспорил Господ!

  3. Диана
    #4

    Млади бОрчета (К. Калпакчиев, Хр. Иванов, Л. Панов, М. Димитров, Тр. Трайков, П. Паунова...и още, и още) израстват в старата отровна гора България. И носят на крехките си още рамене надеждата, че и на нашата улица ще изгрее слънце. Редят се до старите вОйни (И. Инджев, И. Беров, Ил. Василев, Д. Вичев, Ат. Атанасов, Р. Кънев, Ас. Недялков, А. Чобанов...), които самотно водеха до сега битката с многоглавата червена и ченгесарска мафия. Дано се множат почтените и борбени хора в България, за да има светло бъдеще народът ни, а и той дано поумнее покрай тях!

  4. radankynev
    #3

    А защо не отчетност и отговорност и за съдийте, те не харчат ли държавни пари, не са ли част от съдебната система. А тоя моралист на снимката не беше ли постановил оправдателната присъда по делото Сапард

  5. т€еритория на Мики Маус
    #2

    акто в поУитиката, така и в съдебната система всеки обвинява другия, и никой за нищо не йе виновен! Виц,разправян от др. Тодор Живков: "-името на кой български град е свързан с преустройството? -Батак." Името на кой български град е свързано със 27 години демократичен преход? Батак! Името на кой български град е свързано със 27 години съдебна система и съдебна реформа? Питам се аз, дали Батак е начална точка, или не е целта? Както гледам случилото се у нас последните 27 годсини, в политиката и съдебната система, май Батак е целта!

  6. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Христо Иванов : Прокуратурата е инструмент за политически инженеринг, под контрола на ДПС. Борисов и Нинова играят играта, а твърдят, че са девствени.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.