Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отиде си фотографът Рене Бури, автор на знаменития портрет на Че Гевара с пура

1 коментар
Отиде си фотографът Рене Бури, автор на знаменития портрет на Че Гевара с пура

Швейцарският фотограф Рене Бури, известен със знаменития портрет на Че Гевара с пура, почина на 81 години.

Завършил школата по изкуства в Цюрих, той прави първата си фотография на 13 години – заснема Уинстън Чърчил, който се движи по улиците на Цюрих в открит автомобил. По време на военната си служба през 1953-55 г. се увлича по документално кино, а в средата на 1950-те години работи като асистент оператор в компанията Disney. Тогава обаче в живота му се появява фотокамера Leica.

Негов репортаж, посветен на преподаването на музика на глухонеми деца, излиза в списание Life. Работи за агенция Magnum и пътешества в различни краища на света. Прекарва половин година в Южна Америка, където подготвя фотоистория, наречена "Гаучо" (публикувана в списание Du). Макар че най-известните му фотографии са черно-бели, той използва цветна лента още от началото на кариерата си.

Негови фотографии от Бразилия, Япония и Египет се появяват в Life, Look, Stern, Paris-Match, Epoca, The Sunday Times, The New York Times и Du.

Серията фотографии на Че Гевара, сред които прочутата снимка с пура, е направена от Рене Бури в Куба през 1963 г., малко след кубинската криза. Тя е публикувана под заглавие "Интервю с министъра на промишлеността за списание Look".

Трите часа, прекарани в малкия кабинет на Че, фотографът определя като "бой с петли между комунизма и капитализма". Фотосесията е била правена паралелно с интервюто, често прекъсвано от героя на кубинската революция, който поглеждал фоторепортера в очите и му казвал: "Значи си от Magnum? Ако срещна твоя приятел Анди, ще му прережа гърлото". Въпросният Анди е Андрю Сейнт-Джордж, който е придружавал Че Гевара в планината Сиера Маестра, но революционерът не останал доволен от публикуваните репортажи.

Алберто Корда превръща Че Гевара в икона с прочутата си фотография на Че от 1960 г. с барета и разпилени коси. А Рене Бури документира превръщането на метежника във функционер, което, впрочем, не се случва никога.

Може да е било игра за публиката, но в този ден Че наистина ме изплаши, спомня си Бури. "Впоследствие у мен нямаше съмнение, че политиката не е негово призвание, той беше войник и убиец".

Продължавайки своята блестяща фотокраиера, в средата на 1960-те години Рене Бури се връща към кинодокументалистиката. Той участва в създаването на съвместния филм на Magnum и Би Би Си "Двете лица на Китай" (1965), а през 1967 г. е съпродуцент на филм за шестдневната война в Близкия Изток.

Първата му фотоизложба е в Чикаго през 1967 г. Централно място в нея заемат портретите.
Наред с този на Че Гевара, във фотокласиката влизат портретите на Фидел Кастро, Льо Корбюзие, Алберто Джакомети, Пабло Пикасо (организацията на снимките на Пикасо му отнема 4 години).

Своя архив от 30 снимки Рене Бури завещава на музея на фотографията Musee de l’Elysee в Лозана.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Даниел
    #1

    Cigar = ПУРА!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.