Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отношенията САЩ - Русия: Рестартирането е в засечка не от вчера

29 коментара
Отношенията САЩ - Русия: Рестартирането е в засечка не от вчера

Допирните точки между САЩ и Русия - и между президентите Барак Обама и Владимир Путин - намаляват постоянно въпреки прехваленото "рестартиране" на отношенията между противниците от Студената война. И току-що намаляха още.

Поредният удар върху подобряването на отношенията беше нанесен в сряда, когато Обама, ядосан от решението на Путин да даде временно убежище на изнеслия данни от Агенцията за национална сигурност Едуард Сноудън, отмени личната си среща на върха с руския лидер.

 

Министрите на отбраната и на външните работи на двете страни ще се срещнат във Вашингтон тази седмица, но Обама няма да посети Москва идния месец.

 

Решението за Сноудън е само най-новия от споровете, които Белият дом изброи като признаци за липсата на напредък в последно време. САЩ и Русия имат разногласия за гражданската война в Сирия, смазването в Русия на гражданските права, американския план за противоракетна отбрана за Европа, търговията, глобалната сигурност, човешките права и дори осиновяването на руски деца от американци.

 

"Разгледахме ползата от срещата на най-високо равнище в светлината на множеството проблеми и множеството предизвикателства, с които се сблъскваме и решихме, че няма особен смисъл от провеждането на тази двустранна среща в Москва през септември", заяви говорителят на Белия дом Джей Карни пред репортери, връщащи се с Обама на борда на "Еър форс 1" от посещение в Калифорния.

 

Карни отбеляза, че САЩ и Русия си сътрудничат по други въпроси, включително доставките за американските войски в Афганистан и заяви, че отношенията им "не трябва да се разглеждат изцяло в черно и бяло".

 

"Даже когато постигнем напредък в някои области на нашите отношения с Русия,

продължаваме да срещаме несъгласия в други области, и аз очаквам, че това ще е така и за в бъдеще".

 

Кремъл отговори бързо на отмяната на срещата, като изрази собственото си разочарование и упрекна Вашингтон, че е неспособен да развива отношения с Москва "на равноправна основа".

 

Съветникът на Путин по външната политика Юрий Ушаков добави, че решението "очевидно е свързано" със случая Сноудън, ситуация, която според него не е създадена от Русия.

 

Макар че Сноудън може да е бил непосредствения катализатор за отмяната на срещата на върха, корените на новите несъгласия между САЩ и Русия датират от преди повече от година, когато Путин си върна президентския пост.

 

При връщането си на власт, той възприе дълбоко националистическа и по-открито

конфронтационна позиция спрямо САЩ, отколкото избрания му наследник Дмитрий Медведев, чието управление от 2008-2012 г. приблизително се застъпи с първия мандат на Обама в Белия дом.

 

Докато Медведев се въздържа при гласуването на резолюция на Съвета за сигурност на ООН, която позволи въздушни удари на НАТО в Либия, Путин отхвърли настойчивите искания на Вашингтон да позволи на световната организация да наложи дори минимални санкции на режима на президента Башар Асад.

 

В същото време, правителството на Путин продължи да снабдява с оръжия своя съюзник Асад. То не е изпълнило и обещанието си да убеди Асад да изпрати представители за преговорите с опозицията, целящи да намерят политическо решение на двугодишния сирийски конфликт.

 

Обама се опита да превърне Медведев в съюзник на Съединените щати, като внесе значителни промени в плановете на администрацията на Буш за европейската противоракетна отбрана, за да се опита да успокои руските опасения за този проект.

 

Той подписа нов договор за контрол над въоръженията и изпрати тогавашния Държавен секретар Хилари Клинтън да се срещне с руския външен министър Сергей Лавров в Женева, където тя обяви "рестартиране" на руско-американските отношения.

 

Путин, обаче, не изглежда да се стреми към сърдечните отношения, до които би довело "рестартирането" и активно се опитва да развали предишните споразумения за сътрудничество.

 

При Путин, Русия умножи негативните си изявления за противоракетната отбрана, сложи край на продължилото две десетилетия обучение по демокрация и гражданско общество от американската Агенция за международно развитие, и забрани осиновяването на руски деца от американци.

 

Андрю Кучинс, политолог и експерт по руската политика в Центъра за стратегически и международни изследвания заяви, че според него "рестартирането" от известно време е спряло.

 

"Достигнахме върха в края на 2010 г. и след това нещата започнаха постепенно да вървят надолу до 2011 г.", заяви Кучинс.

 

"След това, когато беше обявено, че Путин се връща като президент в края на 2011 г., спадът на рестартирането стана малко по-рязък".

 

Но той казва, че не мисли, че Путин иска да съсипе връзката между Русия и САЩ и не мисли, че отношенията са толкова зле, колкото бяха след войната с Грузия през есента на 2008 и 2009 година.

 

През 2008 г., Грузия и Русия водиха кратка война, след като Грузия извърши интензивен артилерийски обстрел на столицата на Южна Осетия, а Михаил Саакашвили, президент на бившата руска република, изгради дълбоки връзки със САЩ.

 

"Това беше доста опасен момент за отношенията", казва Кучинс.

 

"Точно сега, не виждам такъв опасен момент в отношенията, но имаме някои фундаментални разногласия по ядрената сигурност, противоракетната отбрана, Сирия. Не мисля, че руснаците заемат позиции, само за да ни пречат и да

подкопават нашите. Но те имат някои фундаментални различия. Имат различен поглед върху някои неща".

 

Бившият постоянен представител на САЩ в НАТО Иво Даалдер, в момента ръководител на Съвета по международни отношения в Чикаго, заяви, че от рестартирането са последвали някои позитивни стъпки, включително готовността на Русия да помогне на САЩ да транспортират военни товари за и от Афганистан.

"Все още има сътрудничество по въпроси като Иран, където Русия гласува четири пъти в Съвета за сигурност на ООН за налагането на нови санкции", казва Даалдер. "Има сътрудничество по Северна Корея - Русия гласува за нови санкции.

 

Това са конкретни, позитивни стъпки в отношенията, които са резултат от рестартирането".

 

Но той казва, че рестартирането предполага също бъдещи отношения и че въпреки срещите на вице-президента Джо Байдън, държавния секретар Джо Кери и бившия съветник по националната сигурност Том Донилън с руски официални представители, има малък напредък по Сирия, съкращаването на ядрените арсенали и проблемите на противоракетната отбрана.

 

През април Обама помоли Донилън да предаде лично на Путин писмо, в което предложи нови начини за сътрудничество.

 

Ушаков, външнополитическият съветник на Путин заяви, че писмото на Обама било "доста конструктивно" и съдържало конкретни предложения за контрола над въоръженията и икономическото сътрудничество.

 

Но Даалдер заяви, че руските реакции на писмото са били "или никакви, или негативни".

 

Путин и Обама се срещнаха за последно през юни, по време на срещата на най-високо равнище на Г-8.

 

Тогава Путин заяви, че вярва, че САЩ и Русия имат "възможност да постигнат напредък в най-чувствителните насоки".

 

Обама каза, че двете страни са били готови да увеличат търговията и инвестициите и обеща да продължим съвместната работа за противопоставяне на потенциални заплахи за ядрено разпространение и за укрепване на ядрената сигурност.

 

"Мисля, че това е пример за вида конструктивни отношения на сътрудничество, които ни изваждат от манталитета на Студената война", заяви Обама.

 

Това беше само преди 7 седмици.

 

Във вторник, ден преди да отмени срещата си с Путин, Обама заяви в шоуто "Тази вечер" на Ен Би Си, че "понякога руснаците се връщат към мисленето и манталитета от времето на Студената война".

 

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #29

    Русия е надежда в доброто и истинското. Страж на християнството. Последна бран срещу масоно-сатанизма и неговия "нов световен ред".

  2. Анонимен
    #28

    Във вторник, ден преди да отмени срещата си с Путин, Обама заяви в шоуто "Тази вечер" на Ен Би Си, че "понякога руснаците се връщат към мисленето и манталитета от времето на Студената война". - руснаците се връщат понякога, а американците са си там винаги ))))))))

  3. Анонимен
    #27

    Проблема на България е путинолизаческата мафия, явно вече става и проблем за Европа.

  4. Анонимен
    #26

    BEAR Bulgaria Europe America Russia Да не си правим сечено... че става напечено "Отношенията САЩ - Русия: Рестартирането е в засечка не от вчера" Асошиейтед прес

  5. Анонимен
    #25

    Барак Хюсеин да си гледа работата! Вън янките от Европа! Добре, че е Путин да напомня, че не само плужеци живеят по тези географски ширини.

  6. Анонимен
    #24

    В Библията пише "и тогава ще дойде начело черният човек и ще бъде война и мор, защото черният е самият слязъл Сатана".

  7. Анонимен
    #23

    Путин убиеца на журналисти...

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #22
  9. Анонимен
    #21

    Всичко лошо идва от Русия, а Станишев от Украйна.

  10. Анонимен
    #20

    19, разликите както казваш ти, са очевадни, Америак държи да бъде навсякъде по света "на всяка манджа мерудия", докато за Русия е достатъчно да продава нефт и газ и да напредва в интеграцията със съседите си по мирен път, да разкрива съвместни фирми (Lada- Renault, международни газови връзки, научно сътрудничество и пр.). Отминаха времената на руска военна експанзия. Това американците не разбраха и затова станаха противни на цял свят!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.