Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отново отвръщаме на еврокритиките с планове, инструкции и стратегии

0 коментара

Министерският съвет за пореден път заля Брюксел с новоприети планове, инструкции и стратегии в отговор на острите критики за липсата на резултати в борбата с организираната престъпност, корупцията и застоя на съдебната реформа. В сряда правителственият пресцентър разпространи официалния списък с предприетите действия от България по темата.

 

Особено впечатление правят взетите мерки в област "Корупция и борба с организираната престъпност". Правителството информира Брюксел за плановете си да закрие БОРКОР и да създаде на негово място Национално бюро за интегритет. Терминът "интегритет" е трудно преводим на българския език, макар че е част от терминологията на Европейската комисия.

 

Функциите на бюрото ще бъдат свързани с разработването и изпълнението на политиките и мерките в областта на превенцията и противодействието на корупцията. Срокът за приемане на устройствения план за бюрото изтече на 18 юли, а предвид очакваната оставка на правителството, новата институция може никога да не бъде създадена.

 

Отделно правителството отчита изготвени две нови стратегии – за развитие на обществените поръчки и електронното правосъдие. И двете са до 2020 година. България си има и междуведомствен план за действие за 2014 година за борба с бавния наказателния процес.

 

Отделно има инструкция за взаимодействие между МВР и ДАНС, както и още няколко други административни размествания по министерствата.

 

ВСС се отчита с нов Единен формуляр за атестирането на магистратите, нови правила за част от вътрешните си комисии и методика за случайното разпределение на делата в съдебната власт. В същото време съдебната система продължава да работи със старата електронна система за разпределение, която позволява манипулации. Единственото конкретно действие на ВСС се изразява в закриване на четири от десетте окръжни съдилища и прокуратури.

 

Прокуратурата отчита нова структура на върховните прокуратури и тяхната администрация, както и проект за правила за обучение на прокурорите.

 

Преди два дни стана ясно, че Европейската комисия е отправила остри критики за липсата на напредък в борбата с корупцията, организираната престъпност и липсата на реформи в съдебната власт в България. Това е станало по време на представянето на междинния доклад за напредъка на страната. В същото време комисията е похвалила Румъния за постигнатите конкретни резултати в тези сфери.

 

"Корупцията по високите етажи остава значителен проблем" в България, а резултатите са слаби, приема комисията. Тя "наблюдава редица случаи от висок обществен интерес, но по много малко от които е отбелязан напредък." Идентична е оценката и за борбата с организираната престъпност: "Няма дела, приключили с присъди; няма напредък и по скорошни случаи на поръчкови убийства", се казва в междинния доклад.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.