Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Блоковете "Терес" и "Силистар" пак обявени за търсене на газ

Борисов заяви, че България ще стане износител на газ и ще нервира страшно конкурентите си в региона

24 коментара
Блоковете "Терес" и "Силистар" пак обявени за търсене на газ

Правителството реши да обяви нови конкурси за избор на фирми, които да търсят и проучват за нефт и газ две потенциални находища в дълбоките води на Черно море – блоковете "Терес" и "Силистар".

И за двата терена са провеждани подобни процедури, като за "Силистар" дори имаше избрана компания, която обаче бе отстранена от съда, а за "Терес" въпреки големия брой първоначално заявили интерес фирми нито една не внесе оферта през май миналата година.

Двата блока реално са един зад друг.

"България ще бъде износител на газ, а в два от тези блока днес, които пускаме – "Силистар“ и "Терес“, има и много големи находища на нефт. С една дума, България ще се превърне в конкурент по износа на газ, защото находищата са огромни", коментира премиерът Бойко Борисов при гласуването на решението, според публикуваната от Министерския съвет стенограма от обсъждането.

Сто процента диверсификация

"Това е 100% диверсификация. Не да ни казват дали ще взимаме руска газ през Турция или през Гърция, или през Украйна и ние да го наричаме диверсификация и да правим интерконектори, ние сме заложили 100 милиона, ще направим интерконектори, но все ще идва оттам газ. А през нашите тръби и това, което ще направим след няколко години, България ще изнася газ и тогава мога да гарантирам, дано сме живи да го видим – и евтино електричество, и евтино топло, и парно, евтина вода и огромен ръст на икономиката. Повярвайте ми, тогава ще дойде индустрията на Европа да стои тук, защото ще е близко до тази газ", продължава Борисов.

Той дава пример как от "Галата" - "от едно мъничко находище, ние в момента 10% от нуждите си ги покриваме". "А там са милиарди кубически метра и са ни на няколко километра от тръбите, от границата", описва той ситуацията с двете потенциални находища и допълва, че само от блока "Ъглен" в Ловешко "имаме 10 милиарда кубика, открити, готови за експлоатация"

По думите му с това решение "ще нервираме страшно нашите конкуренти по добив, производство и продажби на газ в целия регион". "Защото, повтарям, огромни количества газ има. Във всички случаи поне за 30-40 години това, което ѝ трябва на България. Хич да не продаваме – това, което ни трябва.

Богоугодното решение

Според него търсенето на газ е рисково, но е и гаранция, че България ще бъде много добре в следващите години. "Представете си парогазови централи – няма замърсяване, няма вредни емисии, газта си е от нашата газ. Колко ще струва токът? Няма милиардни инвестиции, няма 20 милиарда за АЕЦ. Дали сме Богоугодни с това решение, което взимаме? Дано сме Богоугодни! В името на хората, повярвайте ми, това е!", казва премиерът, преди да обяви решението за взето.

Потенциалните кандидати за "Терес" в предишния конкурс бяха осем, сред които пет от най-големите европейски компании, американска и дори руска, но нито една от тях не внесе оферти и конкурсът бе прекратен. Сред причините фирмите да не сторят това бяха и тежките условия, които им поставя държавата като критерии, на които трябва да отговарят, сред които и размера на банкови гаранции за работната програма на проучванията и др., твърдят запознати с процедурата.

За търсене и проучване на нефт и газ в “Силистар“, в началото на 2011 г. бе избрана фирмата "Ледербел БГ", в която участие има небезизвестният собственик на фирмата "Фронтиер" Красимир Георгиев, замесен в скандала с подслушването на бившия енергиен министър Румен Овчаров и шефа на следствената служба Ангел Александров за корупция в столичната топлофикация. Оказа се, че фирмата има капитал от 5 хил. лв. капитал, 1000 лв. в банковата сметка, няма никакъв опит в търсенето на каквито и да било подземни богатства и не е ясно откъде ще намери нужните 200 млн. евро за извършването на сондажите върху 7 хил. кв. км площ. Изборът на "Ледербел" бе отменен след решение на Върховния административен съд по жалба на останалите трима участника в конкурса - българските "Овергаз Инк" и "Проучване и добив на нефт и газ" и американската "Интегрити тауърс".

Сега кандидатите да търсят нефт и газ в тези два терена отново могат да премерят сили.

Според решението на Министерския съвет в сряда потенциалните инвеститори ще получат разрешение за търсене на нефт и газ в продължение на пет години. За блок 1-14 "Силистар", който е с площ 6893 кв. км, се дължи годишна такса в размер на 275 720 лева, е посочено в условията на конкурса. Дължимата такса за блок 1-22 "Терес" с площ 4032 кв. км е 161 280 лева за година.

Министерството на икономиката припомни, че в периода 2002 – 2007 г. "Винтидж петролеум интернешънъл инк." е провел ограничени проучвания на двете площи в съответствие с издаденото му тогава разрешение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Евроатлант
    #24

    21, няма как-кулинарията е като стара любовница а бате ти е изкушавал какви ли не. Всичко е дозирано и вкусът- нежно балансиран. Не прави това сам в къщи без родителски надзор.

  2. Пеперлиев
    #23

    Защо България бе ЦЕЛЕНАСОЧЕНО извадена от каквито и да е ДРУГИ възможности!? За подсигуряваяне на енергийна сигурност, личности като Станишев, Гоце-Първанов, Румен Овч., Румен Петков….и всички мафиоти свързани с аферата АЕЦ Беляне, Южен поток…..и всякакви подобни ужудари…..?

  3. Пеперлиев
    #22

    Ами я да попитам кой умчо успя скоропостижно да спре проучването както на източниците за шистов газ така и на проучваннията на дълбоководните залежи. Не е ли крайно време някой руско-заблудени дегенерати да схванат, че срещу България нистина се води политико-икономическа ВОЙНА!?

  4. Слънчо, на всяко гърне мерудия.

  5. Евроатлант
    #20

    Прасетата ще бъдат почетени както се полага още преди Коледа. Тази година по изключение- кьотек вместо дране.

  6. Анонимент
    #19

    Все пак руските фащизоидни терористи ще бъдат задържани от полицията и осъдени за противодържавна дейност по бързата процедура по Закона за борба срещу тероризма.

  7. Евроатлант
    #18

    Лесно ти е да грухтиш от мазето, колко добър е господаря. Колкото до копанята, ще ти я напълни с бъркана ярма. Но очите няма да ти отвори, нито акъл ще ти налее.

  8. Анонимент
    #17

    До 14 - Размерът на концесията зависи от разходите за добива. Когато са големи, остава по-малка печалба за разделяне между концесионера и държавата. Морският добив е значително по труден и скъп. Същата е ситуацията със златото в Челопеч. В рудата, която съдържа 1-2 грама злато на тон руда, се копае на стотици метри под земята в галерии, издига се на повърхността и това много затруднява извличането на златото, защото освен това има разходи за трошене, смилане, пресяване, обогатяване, флатация и т.н. Не е самородно злато, което просто да събираш, разхождайки се по реката, както иска да го искара щпиц-командира Сидеров и пригласящите му клявки

  9. Коментарът е изтрит в 20:12 на 3 декември 2014 от автора.
    #16
  10. Коментарът е изтрит в 20:10 на 3 декември 2014 от автора.
    #15

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.