Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Оживление в битовата газификация заради евросубсидията и понижени цени

Промяна на горивната инсталация или напълно нова в жилище от 70-90 кв. м излиза между 2208 и 3340 лв.

1 коментар
Оживление в битовата газификация заради евросубсидията и понижени цени

По-малко от месец след старта на програмата за субсидиране с евросредства на битовата газификация, започнала през юли, се забелязва нарастване на интереса на българите към синьото гориво. Европрограмата се оказва допълнителен стимул за хората в добавка към регистрирания спад на цените на природния газ с общо 37 на сто през 2015 година и още на два пъти през тази година – с 20% през април и още 10% - от юли, с тенденция за нов спад през октомври.

Това сочат данни на газоразпределителни дружества, участващи в програмата DESIREE Gas, финансирана от Европейската комисия по линия на Международен фонд "Козлодуй" с 20 млн. евро, от които се очаква да се възползват над 10 хил. домакинства в страната. Фирмите обаче още не се ангажират с конкретни данни за ръста на заявките за газификация след старта на евросубсидията, защото отчитат повишен интерес към газификацията още от началото на годината заради по-ниските цени на суровината.

Досегашните по-високи цени бяха една от пречките пред хората, топлещи се с ток или с въглища, да инвестират в по-чистото гориво. Те пресмятаха, че разходите им за отопление излизат едни и същи и не си струва да дават пари за смяна на горивната инсталация, без обаче да оценяват удобството на това, че не се налага чистене и палене на печка или парно на въглища и се поддържа равномерна температура в жилището.

Все още съществуват пречки

Друг проблем е слабото разклонение на газоразпределителната мрежа в населените места, тъй като дружествата прокарват газопроводи само при заявки от страна на клиенти. Причината е скъпата инвестиция, която не може да се възвърне при единици потребители и затова се прави при повече кандидати. Този проблем ще продължи да стои на дневен ред, тъй като отпусканата евросубсидия за битова газификация не покрива тези разходи на газоразпределителните фирми, а само за инсталацията в сградите.

Това означава, че желаещите да се газифицират с помощ от Брюксел, първо трябва да проверят дали по тяхната улица минава газопровод. Ако такъв няма, но има много кандидати в района, те трябва да проверят дали не попадат в бъдещата програма за развитие на мрежата на съответното дружество или да заявят интерес, за да бъдат включени в нея. Дори и при това положение обаче не е ясно кога ще бъде изграден газопровод до техните домове и дали дотогава евросубсидията няма да е изчерпана, тъй като от нея са се възползвали други кандидати.

Ако обаче са късметлии и живеят в район с вече изградена газоразпределителна мрежа, те просто трябва да подадат заявление в местното дружество, че искат да ползват безвъзмездната помощ за газификация. По регламент тя е 20 на сто от цялата инвестиция за пълното оборудване на дома за отопление, подгряване на вода и ползване на газ за готвене. Субсидията обаче не може да надхвърля 2400 лв. за едно жилище и тя е за проектиране, изграждане на газова и отоплителна инсталация, газови уреди и газово оборудване.

Отпускат се и кредити за собственото участие

При подадено заявление за газификация чрез участие в европрограмата, газоразпределителните дружества изготвят проект за дома, изчисляват стойността на инвестицията, при нужда помагат на домакинството за банков заем за финансиране на собственото участие от 80 процента от необходимите средства, придвижват необходимите съгласувателни решения и документи. Финалното одобрение се прави от енергийното министерство и при наличие на такова започва газификацията.

Колко би струвала газификацията на едно жилище зависи както от неговата квадратура, така и от това дали има някаква отоплителна инсталация. Наличието на радиатори намалява необходимата първоначална инвестиция с не малка сума.

Повечето жилища в страната са между 70 и 90 кв. м, затова и разчетите на необходимите пари за газификация, направени от "Овергаз" за Mediapool, са за такива размери.

Цялостната газификация на такова жилище излиза 3490 лв. без ДДС като цената включва кондензен котел с мощност 10-12 кВТ на цена от 1700 лв., инсталация от три стоманени радиатора, неметални тръби и терморегулатор за 1200 лв. Изработването на проекта струва 450 лв., а монтажът – 140 лв.

Ако в дом с такива размери има вече отоплителна система, цената излиза 2290 лв. без ДДС.

От тези стойности се приспада субсидията от 20 процента като е важно да се отбележи, че намалението се прави върху цената без ДДС, тъй като данъкът върху добавената стойност не е признат разход по еврофондовете.

Така в двата примера домакинството ще плати реално 3340 лв. или 2208 лв., а икономията благодарение на евросубсидията излиза 860 лв. в първия случай и 552 лв. във втория.

Инвестицията се избива за 3-4 години

Всъщност поевтиняването на първоначалната инвестиция не е толкова голямо. Вложението обаче се избива за 3-4 години през цената на природния газ, твърдят от "Овергаз", която е най-голямата газоразпределителна компания с 2200 км мрежа в 51 общини, достигаща до над 300 хиляди домакинства, от които над 60 хиляди вече са газифицирани.

От Министерството на енергетиката също изчисляват, че при газификация на над 10 хил. домакинства по програмата DESIREE Gas те ще икономисват 3 млн. лв. годишно заради по-евтиното синьо гориво.

Статистиката за миналия отоплителен сезон 2015/2016 сочи, че средната месечна сметка на тричленно домакинство, което отоплява жилище от 70-90 квадрата, е била около 90 лв. При това тя включва не само разходите за отопление, но и за готвене и топла вода. Така за миналата зима подобно семейства е спестило почти 700 лева, заменяйки електроенергията със синьо гориво, посочват от "Овергаз".

Друг ефект, на който голяма част от хората не обръщат внимание, но той е изключително важен за здравето им, е намаляването на емисиите на фините прахови частици и на парниковите газове. Само с газификацията на планираните над 10 хил. домакинства въглеродните емисии ще намалеят със 70 хил. тона годишно,посочват от енергийното ведомство.

Все още обаче програмата е на началната си права и предстои да се види колко бързо ще бъдат усвоени евросредствата. Няма краен срок за кандидатстване, то ще бъде възможно до изчерпване на финансовия ресурс на безвъзмездната помощ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #1

    Е как няма да има оживление, след като цената на 1 мегаватчас топлоенергия в София през 2012 г. беше със 70% по-висока отколкото сега. Изглежда крият тази информация от Бойко Борисов, защото не съм го чула да я съобщава. Ако я научи, току виж уволнил представителя на държавата Р.Овч., който му спретна тия идиотски цени, сторнирайки предсрочно стария договор с Газпром, за да ни осигурял за 30 години напред руски газ до дупка по Големия шлем на Гоце. :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.