Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Паднаха 98% от митата за търговия с Канада

Днес оспорваното споразумение СЕТА влезе в сила временно

6 коментара
Паднаха 98% от митата за търговия с Канада

В четвъртък, 21 септември, всеобхватното икономическо и търговско споразумение между ЕС и Канада (по-известно с английската си абревиатура СЕТА) временно влиза в сила.

Временното прилагане на споразумението става факт, след като споразумението бе одобрено от Съвета на ЕС и Европейския парламент, а също и от властите на Канада. То обаче ще влезе в сила изцяло и окончателно едва когато бъде ратифицирано от всички държави членки.

СЕТА дава възможност на фирмите от ЕС, независимо от техния мащаб, нови възможности за осъществяване на износ за Канада. По изчисления на Брюксел то ще позволи на предприятията от съюза да правят икономии в годишен размер от 590 млн. евро - сумата, която плащат под формата на мита върху стоките, изнасяни за Канада.

Считано от 21 септември, СЕТА премахва митата за 98 % от продуктите (тарифните линии), с които ЕС търгува с Канада. То също така осигурява на фирмите от ЕС най-добрият достъп, който някога е бил предоставян на дружества извън Канада, до възлагането на обществени поръчки не само на федерално равнище, но и на провинциално и общинско равнище в северноамериканската държава.

Според ЕК особена полза от СЕТА ще имат малките фирми, които вече ще избягват тежките бюрократични процедури при износа към Канада.

"ЕС допълнително отвори пазара си за някои конкурентни канадски продукти по един ограничен и балансиран начин, като успоредно с това е подобрен достъпът до канадския пазар за важни европейски експортни продукти - сирене, вино и спиртни напитки, плодове и зеленчуци, както и преработени продукти. СЕТА също така ще защити 143 географски означения на ЕС в Канада, отнасящи се до висококачествени регионални хранителни продукти и напитки", твърдят от ЕК.

Разпоредбите от СЕТА, които няма да бъдат обхванати от временното прилагане на споразумението, включват например създаването на специални трибунали, които да разглеждат инвестиционни спорове.

Въпреки шумните критики, че СЕТА ще доведе до безконтролен внос на ГМО, се оказа, че споразумението не променя нищо по отношение на регулациите на генномодифицираните организми в ЕС и предвижда изрична забрана за внос на третирано с хормони месо.

Срещу подписването на СЕТА имаше огромна съпротива както в ЕС, така и в Канада. Все пак споразумението получи финално одобрение от лидерите на ЕС, а България и Румъния издействаха писмени уверения от Отава, че визите за техните граждани ще отпаднат от 1 декември 2017 г.

По данни на ЕК българският износ за Канада за 2015 г. е бил в размер 82 млн. евро, а вносът оттам – 47 млн. евро.

По данни на Министерството на икономиката за северноамериканската държава България изнася най-много електрически акумулатори, слънчогледово семе, ламарини, листове и ленти от мед, оптични влакна и хлебарски и сладкарски продукти. Страната внася най-много морски дарове (ракообразни), зеленчуци със сухи бобови чушки, печатни произведения, електрически апарати за сигнализация и части за радио-телевизионни апарати.

По отношение на услугите Канада е 11-ят най-голям търговски партньор на България извън ЕС, като основно става дума за телекомуникации.

Благодарение на СЕТА облекчения за живот и работа в Канада ще има особено за няколко групи специалисти – адвокати, счетоводители, архитекти и инженери.

Канадските инвестиции у нас за 2015 г. са били в размер на 25 млн. евро, сочат още данните на ЕК.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #6
  2. анита хегерланд
    #5

    В подобни ситуации специалистите съветват търговците, които искат да изнасят стоките си на нов пазар, да се свържат с местната диаспора, за да разберат на какви правила се основава местния бизнес. Нашите бизнесмени трябва да се свържат с българската общност в Канада, която да ги насочи, да промотира или да дистрибутира износа ни за Канада.

  3. olele
    #4

    Ке рупаме хамериканска ГМО царевица и ке малчим, големио брат САЩ има нужда от помощ, преди как можехме да помагаме на другия голем брат, ся що да не помогнем и на този, а той ке ни пази от "врагЪТ"....не че нещо ама до сега трябваше да прекарва царевицата през Аржентина, а Канада е къде къде по-близко...

  4. Кикаха
    #3
  5. Евролюб
    #2

    Не е днес, УТРЕ споразумението влиза в сила. Ама в тая жега, кой ти гледа. Жалко, че правите такива елементарни грешки

  6. т€еритория на Мики Маус
    #1

    България НЯМА какво да изнася! Само ще внася! ГМО!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.