Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Папата отива в Египет, за да подобри отношенията с исляма

0 коментара

Папа Франциск се надява да подобри отношенията с мюсюлманите при своето пътуване в Египет в петък, но е подложен на критики от консерваторите в църквата за това, че се среща с ислямски религиозни лидери след поредица от смъртоносни нападения срещу християни.

Франциск каза във видеопослание до египетския народ във вторник, че светът е "разкъсван от сляпо насилие, което измъчва и сърцето на вашата скъпа страна", и каза, че се надява пътуването му да помогне за мира и междурелигиозния диалог.

Сигурността е основна грижа, след като преди по-малко от три седмици, на Цветница, 45 човека бяха убити при нападения срещу коптски християнски църкви в Александрия и Танта. Отговорност за нападенията пое "Ислямска държава". Франциск обаче настоява да използва обикновен автомобил през 27-те часа, които ще прекара в Кайро, продължавайки своята практика да избягва бронирани лимузини, за да бъде по-близо до хората.

Франциск ще се срещне с президента Абдел Фатах ас Сиси, шейх Ахмед ат Тайеб - великия имам на най-влиятелния център на сунитското ислямско богословие и обучение в света "Ал Азхар", и главата на Коптската православна църква папа Тауадрос Втори, който за малко избегна бомбения атентат в Александия.

Сиси обяви тримесечно извънредно положение след нападенията.

Главна причина за пътуването е да се направи опит за укрепване на отношенията с 1000-годишния център "Ал Азхар", които бяха прекъснати от мюсюлманска страна през 2011 г. заради, както каза центърът, многократни обиди срещу исляма от предшественика на Франциск - папа Бенедикт.

Връзките с центъра бяха възстановени миналата година, след като Тайеб посети Ватикана. Тайеб, който до голяма степен е смятан за един от най-умерените висши духовници в Египет, многократно е осъждал "Ислямска държава" и нейната практика да обявява другите за изменници и неверници като предлог за водене на насилствен джихад.

Ватикана казва, че Франциск, който отхвърля идеята за насилие в Божието име, е убеден, че сега християнско-мюсюлманският диалог е по-важен отвсякога. Папски сътрудници казват, че умерена фигура като Тайеб може да бъде важен съюзник в осъждането на радикалния ислям.

В посланието във вторник Франциск каза, че се надява пътуването да донесе "побратимяване и помирение на всички чада на Авраам, особено в ислямския свят, в който Египет заема водеща позиция", и да "даде действителен принос за междурелигиозния диалог с ислямския свят".

Религиозна война?

Възгледите на папата обаче не се споделят от всички католици. Някои консерватори казват, че не бива да има диалог с исляма и че е в ход "религиозна война".

Италианският историк Роберто де Матеи каза, че нападенията на Цветница би трябвало да са "рязко отрезвяване за папа Франциск". Извършителите "не са били неуравновесени или луди, а са носители на религиозно виждане, което води битка с християнството от седми век насам", написа в редакционна статия Де Матеи, който е редактор на консервативното месечно списание "Християнски корени".

Ултраконсервативният католически блог "Новус ордо уоч" остро порица Ватикана за емблемата на пътуването, която показва мюсюлманския полумесец и кръста заедно, и осмя папата като "Г-н Съвместно съществуване".

Роденият в Египет отец Самир Халил Самир, който е водещ католически изследовател на исляма, каза, че Франциск има добри намерения, но е наивен.

"Мисля, че неговото невежество по отношение на исляма не помага на диалога. Той често е казвал, че знаем, че ислямът е религия на мира, но това просто е грешка", заяви пред репортери в Рим Самир, който се намира в Бейрут.

"Знаем, че със сигурност има времена на мир и желание за мир от страна на много мюсюлмани, но не мога да чета Корана и да се преструвам, че това е книга, ориентирана към мира", каза той.

В региона се наблюдава масово изселване на християни, бягащи от войни и преследвания в последните няколко десетилетия, ускорено напоследък от възхода на "Ислямска държава".

Франциск каза в своето послание, че се надява посещението му да бъде "утеха и . . . насърчение за всички християни в Близкия изток".

Той ще посети най-голямата коптска катедрала в Кайро, за да се помоли за 28-те човека, убити при взрив през коледния сезон миналата година, и да положи цветя в тяхна памет.

Правозащитници се тревожат за срещата на папата с президента Сиси. Сиси се опитва да се представи като крайно необходим защитник от тероризма в религията, отбивайки западните критики, че потиска политическата опозиция и борците за правата на човека, откакто беше избран през 2014 г.

Попитан дали папата би изразил безпокойство във връзка с човешките права, говорителят на Ватикана Грег Бърк каза, че Франциск е правил и "по-деликатни пътувания от това", и добави: "нека да видим какво има да каже папата".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.