Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парите за втора пенсия остават блокирани в НАП

Финансовият надзор без право да обявява реалната доходност, преди да уеднакви методиката

0 коментара
Парите за втора пенсия остават блокирани в НАП

Парите за втора пенсия на 5000 работещи продължават да стоят блокирани в Националната агенция по приходите (НАП), заради липсата на наредба как да бъдат прехвърлени в Националния осигурителен институт (НОИ). Така те остават на разположение на Министерството на финансите, което би могло да ги ползва за временно запълване на дупките в бюджета.

Това стана ясно по време на заседанието на временна комисия за проучване на финансовото състояние на пенсионно-осигурителните дружества и управляваните от тях универсални и професионални пенсионни фондове и прилагането на регулаторната рамка.

След повече от два месеца работа временната комисия прие доклад с мерките за решаването на проблема. Те обаче имат препоръчителен характер и на практика може и да не бъдат изпълнени.

Около 95 млн. лв. са вноските за втора пенсия, които НАП не е разпределила от 2000 г. досега. Парите стоят в депозити в Българската народна банка, а заради това, че не са постъпили по личните партиди на хората, върху тях не се трупа доходност. Този въпрос остава нерешен.

Депутатите препоръчаха на Комисията за финансов надзор (КФН) да не обявява реалната и номиналната доходност на пенсионните дружества, докато не се изработи уеднаквена методика заедно с Асоциацията на пенсионните дружества. Това трябва да се случи в двумесечен срок от днес, реши още временната комисия. Текстът беше гласуван по настояване на Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт с аргумента да няма повече заблуждаване на хората, които не правят разлика между реална и номинална доходност.

В петък КФН публикува данни за отрицателна доходност на повечето универсални пенсионни фондове, изчислена по методика, която фондовете официално оспориха пред Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA).

Според изчисленията на КФН, повечето пенсионни дружества, в които отиват парите за втора пенсия на родените след 1959 г., имат отрицателна реална доходност за периода от 1 юли 2004 г. до края на миналата година. В петък КФН оповести резултатите на пенсионните дружества за м.г., като за първи път публикува и реалната доходност на фондовете (без инфлацията), тъй като от тази година това е задължително по закон. Досега се обявяваше само номиналната доходност на парите за втора пенсия.

Според резултатите, само два фонда от общо седем, за които данните са обявени, имат положителна реална доходност. Това са "ЦКБ - Сила" (8.09% за 10 години) и "Съгласие" (4.77% за 10 години). И в двете акции пряко или косвено има компанията "Химимпорт".

Предстои парламентът да разгледа предложенията за намаляването на таксите на пенсионните фондове и дефинирането на инвестициите в свързани с тях фирми.

Докладът на временната парламентарна комисия сочи, че пенсионните фондове са работили добре, защото успели да реализират доходност около 2 млрд. лв. и то в условията на криза и силно регулиран пазар, коментира Байрактаров.

По-рано през деня Патриотичният фронт имаше среща с председателя на КФН Стоян Мавродиев и финансистите Емил Хърсев и Григорий Вазов. На нея са били обсъдени възможностите за раздвижване на капиталовия пазар у нас.

"Пенсионните фондове са много сериозно регулирани и една част трябва да бъде в ценни книжа, голяма част, за огромно съжаление, е инвестирана не в България, а в европейски държави, а защо да не се финансира българският бизнес", коментира Байрактаров.

След срещата с Патриотичния фронт Стоян Мавродиев коментира, че има нужда от подобряване на законодателната рамка по отношение на пенсионните фондове с цел засилен контрол на сделките със свързани лица, подобряване на надзорните механизми, на отчетността и ефективността на дружествата. Той припомни, че КФН още през 2011-2012 г. е предлагала да се направят подобни промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО).

Мавродиев припомни, че предстои да се внесе за разглеждане от депутатите и законопроектът, с който ще се въведе новата евродиректива за преструктуриране на банките.

Предстои КФН да внесе в парламента нов проект на Кодекс за застраховането, каза още Мавродиев. С новия кодекс в българското законодателство ще се въведе новата евродиректива Платежоспособност ІІ, която се отнася за застрахователните компании. Мавродиев не коментира новия законопроект, а лаконично отбеляза, че ще се въведат изисквания за по-добро корпоративно управление, за резервите, капитала, платежоспособността и др.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.