Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът гарантира още един месец циркове преди да се разпусне

БСП провали кворума за закон на ГЕРБ и ДПС, опозицията заплаши с "реципрочни" действия

4 коментара
Сн. БГНЕС

Без съгласувани задачи и дневен ред до планираното им разпускане на 6 август, депутатите от настоящия парламент ще изкарат един месец в нещо като платен отпуск. Решението на "Атака" окончателно да напусне Народното събрание (НС) на практика го разтури, тъй като направи кворума зависим от ГЕРБ, които пък без притеснение заявиха, че ще влизат и излизат от заседания когато както решат. Също без притеснение, лидерът на ДПС Лютви Местан заяви в сряда, че е възможно президентското вето върху ограниченията на търговските вериги да не бъде отхвърлено, ако няма кворум. "Като няма – няма", коментира с известна досада председателят на НС Михаил Миков (БСП).

 

След като в неделя се споразумяха за избори на 5 октомври и разпускане на НС на 6 август, но не и за това кои са важните законопроекти и решения, с които да се занимават дотогава, народните избраници си гарантираха един месец запазване на депутатските привилегии и възнаграждения, докато въртят пазарлъци за бъдещи коалиции и настоящи законодателни и други сделки.

 

Първият им работен ден за седмицата бе един от редките случаи, в които при откриването на заседанието имаше кворум, но подготовката на седмичната програма на НС изяде цялото законодателно време и депутатите на практика не свършиха абсолютно нищо.

 

БСП провали кворума, за да осуети подкрепян от ГЕРБ и ДПС законопроект

 

Във вторник имаше председателски съвет при шефа на НС Михаил Миков, на който БСП, ГЕРБ и ДПС уточняваха дневния ред.

 

Заседанието в сряда започна с исканите от ГЕРБ и ДПС промени в Наказателния кодекс, които оставят без давност престъпленията на комунистическия режим.

Промените касаят престъпленията, "извършени по политически причини от лица, свързани с комунистическия режим след 9 септември 1944 г., включително и тези, свързани с т. нар. "възродителен процес".

ГЕРБ предлагат давността за тези престъпления (убийство, телесни повреди, противозаконно лишаване от свобода) да отпадне.

Миналия петък законопроектът влезе в дневния ред на НС чрез подкрепата на ДПС, откъдето предложиха в текстовете да се добави и точката за "възродителния процес". Тогава социалистите, които са принципно против този законопроект, поискаха поименна проверка на кворума, която установи, че в залата няма достатъчно народни представители.

В сряда, когато уж партиите се бяха договорили каква ще бъде програмата на НС, левицата прибегна до други хватки, за да не стигне до обсъждането на промените. Първо, БСП бяха особено активни в предложенията си за дневния ред - имаха общо 13 предложения, като всяко от тях трябваше да бъде мотивирано, гласувано, а често - и прегласувано.

За да осуети намеренията на ГЕРБ и ДПС, зам.-председателят на групата на БСП Филип Попов поиска поименна проверка, след което социалистите напуснаха залата. Така заседанието бе прекратено, а предвиденият за по-късно блиц парламентарен контрол на премиера Пламен Орешарски – отменен.

По този повод Орешарски коментира пред журналисти, че има притеснения дали НС ще има кворум, когато ще подаде оставката на правителството, за което щял да "избере момент в края на месеца".

ГЕРБ с "реципрочни действия"

След като БСП им отне коронния номер с развалянето на кворума, от ГЕРБ заплашиха с "реципрочни действия", без да е ясно в какво ще се изразяват, освен отново в бойкот на заседанията.

"Призоваваме парламентарните групи от управляващото мнозинство да спазват поетите ангажименти, за да може това, което очакват хората от нас, през следващите няколко дни да се случи. В противен случай ГЕРБ ще има реципрочни действия на поведението, което силово се демонстрира от управляващото мнозинство в това НС", заяви зам.-председателят на групата на ГЕРБ Цецка Цачева.

"За втори пореден пленарен ден Коалиция за България проваля кворума, робувайки на тяснопартийни интереси и загърбвайки поетата и отговорна държавническа позиция в оставащите дни да гледаме безспорни законопроекти, които са нас са ратифицирането на международните договори, и законопроекти, по които има наказателна санкция срещу България”, добави тя.

Преди това лидерът на ГЕРБ Бойко Борисо за пореден път напомни, че "кворумът е задължение на управляващите", а по-късно заяви, че "нищо не зависи вече от БСП". "Малко ще гледат от страни. Вече сме се разбрали за една дата за избори. Кога ще е оставката - това е божа работа", каза още Борисов.

Според обясненията му, ГЕРБ ще участват в заседания, стига дневният ред да е този, за който са се разбрали на председателски съвет. "Този парламент няма да работи, вече сме в хипотеза на избори, трябва само да направят дневен ред", добави той и обясни, че визира закони, които касаят ратификации от Брюксел, а има и предложения от БНБ за промени в НК и мораториум върху Закона за МВР.

Местан: Не е задължително да преодолеем президентското вето

Лидерът на ДПС Лютви Местан стигна до заключението, че при създалото се положение не е задължително да бъде преодоляно ветото на президента Росен Плевнелиев върху промените в Закона за защита на конкуренцията.

Когато няма достатъчна политическа воля, нещата просто не се случват, каза Местан пред журналисти.

Макар че неговата партия внесе внушително количество законопроекти в "12 без 5", Местан даде да се разбере, че може да отложат някои от плановете си за следващото Народно събрание.

На въпрос как си обяснява поведението на "Атака" в последните две седмици, Лютви Местан каза: "Идват избори".

В коментар на обвиненията между Цецка Цачева и Михаил Миков, че се нарушават договорености между парламентарните групи, Лютви Местан каза, че с гласуването си ДПС прави необходимото в крайна сметка парламентът през тази седмица да се занимава точно и единствено със законопроектите, по които е постигнато съгласие на вчерашната контактна група.

Той отбеляза, че допълнителните предложения за включване в дневния ред не минават с гласове "против" на ДПС предвид на сравнително по-високия кворум за взимане на решения.

Миков: Като няма - няма

Михаил Миков не изглеждаше особено притеснен от възможността за пръв път този парламент да не отхвърли вето на Плевнелиев поради липса на достатъчно мнозинство.

"Като няма - няма", лаконичен бе той. По думите му обаче, законът е изключително важен за българския бизнес и всяка партия трябва да каже дали е "за веригите, които притискат българския бизнес или е за българските производители, които трябва да имат прозрачни отношения с големите търговски вериги".

"Така че нещата стоят просто, не бива да се драматизира", обобщи шефът на НС.

Под приказките за консенсус много често се правят опити да се прикриват пазарлъци, коментира той. Има приет с мнозинство дневен ред, каза Миков по повод двучасовия спор дали да бъдат включени или не допълнителни точки с предложения по ал. 3 от парламентарния правилник.

Миков съобщи, че има общо 22-23 внесени предложения за добавяне на законопроекти в седмичната програма и никой не може да ограничи правото на народните представители да правят предложения. Както от ГЕРБ внасят, така и от Коалиция за България, какво значи договорени законопроекти, попита той, какво значи консенсус, този парламент имаше ли консенсус? Най-важното за всеки парламент, поясни председателят, е да има мнозинство.

Той уточни, че тази сутрин не е имало председателски съвет, а за проведения във вторник съжали, че няма стенограма, защото всеки разправял небивалици. Няма никаква драма, несериозно е това, някой да прави драми, не могат просто така предложения на народни представители да не се разглеждат, защото на г-жа Цачева или на някой друг не му харесват, каза Миков.

"Атака" не са информирали официално, че напускат НС

Той съобщи, че Волен Сидеров и "Атака" официално не са го информирали дали подават оставки като народни представители или групата няма да влиза в парламента. Засега няма постъпили заявления за напускане на НС, само политически акт на невлизане в пленарната зала, той също не е много атрактивен, защото се е случвало и друг път, коментира председателят на НС. Той уточни, че Сидеров също е бил поканен на вчерашната среща при него, но не е отишъл.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ОСТАВКА!

  2. Kiril Kovatchev
    #3

    Сравнението на парламента с цирк е много сполучливо. Да ме извинят цирковите артисти, не искам изобщо да ги подценявам. Истинските циркаджии ни разсмиват чистосърдечно, а тези в парламента ни разплакват и оставят този горчив привкус в устата. Защо парламентаристоите които се правят на циркаджии само и само да реализират още някой келепир трябва да правят това за сметка на нас данъкоплатците? Като нямат кворум и не могат да приемат никакво приемливо решение, защо да нямат доблестта поне да се саморазпуснат и саморазкарат?

  3. "Парламентът гарантира още един месец циркове " не ва ли е срам да се държите като някой жълт вестник??? знам, че сте собственост на Цветелина Бориславова, ама то бива бива подигравки. като някакви драскчаки сте, а не журналисти.

  4. Andrea Ivanova
    #1

    Сидеров продължава да се опитва да всява смут в държавата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.