Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът отмени частично забраната върху фракинга

11 коментара

Парламентът одобри редакцията на забраната на технологията за търсене и добив на шистов газ, която според еколози ще отвори вратичка за извършване на все още спорните проучвания. С 92 гласа "за", 12 - "против" и шестима "въздържали се" депутати от текстовете на забрана отпадна уточняването, че хидравличното разбиване (хидрофракинг) при търсене и добив на нефт и газ не може да се прилага с налягане над 20 атмосфери.

Поправката се наложи, тъй като според експерти и Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, фиксирането на силата на налягането пречи и на конвенционалния добив на нефт и газ и дори на нагнетяването на синьо гориво в газохранилището в Чирен.

Забраната върху използването на технологията хидрофракинг бе наложена в началото на януари и на практика блокира намеренията на американската компания "Шеврон" да проучва за шистов газ в Северна България в региона на Нови пазар.

Предложението за редакция на мораториума бе прието с гласовете на ГЕРБ, ДПС, Синята коалиция и на двама независими депутати. От "Атака" бяха "против", а от Коалиция за България имаше и "против", и "въздържали се".

Социалисти изразиха тезата, че промените се правят, заради течащи проучвания в Добружда.

Днешното решение се отнася само до конвенционалния добив на газ, увери министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. Като аргумент той посочи, че българското находище "Девенци" има запаси между 3 и 6 млрд. куб. м, чийто добив по конвенционален метод може да започне до края на годината, ако не бъде обжалвана одобрената от екоминистерството оценка за въздействие върху околната среда на проекта.

Тези количества стигат да покрият цялата консумация на газ в България за година-две, а местният газ е с 40 процента по-евтин, посочи Добрев. Той обясни, че в днешното решение са приети всички съображения и претенции на екоорганизациите, както и предложенията на опозиция.

Диан Червенкондев от ГЕРБ заяви, че с редакцията по предложение на ръководената от него временна комисия за проучване на технологиите за търсене и добив на шистов газ не се вдига мораториумът върху хидрофракинга.

Рамадан Аталай от ДПС смята, че трябва да се възстановят конвенционалните проучвания за нефт и газ. Според него решението наистина оставя за по-нататък проучванията на шистов газ. Според Аталай трябва да се възстанови доверието на хората към всички онези технологии, необходими за проучването и добива на подземни богатства.

Аталай припомни, че ДПС е искало закон, а не мораториум за шистовия газ, в който да се дадат определени решения за добив на конвенционалните ресурси и да се раздели добивът на шистовия газ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    "Над 34 млрд. куб. м природен газ може да бъдат добити от находището в Девенци и прилежащите му участъци Борован, Враняк и Садовец. Това показват данните от екооценката за добива на газ от находище "Койнаре"." Това е от 31 05 2012 според "24 часа.bg" "Добивът на газ в Девенци може да започне, след като експертния екологичен съвет към Министерството на околната среда и водите одобри екооценката на проекта. Остава само преподписване на решението от министър Нона Караджова. Добивът ще става по конвенционална технология, но компанията "Дайрект петролиум" ще може да прави групови сондажи." Така завършва публикацията.

  2. Анонимен
    #10

    Природният газ, който България добива в Черно море, е с 40% по-евтин от купуваното от Русия синьо гориво. Това каза икономическият министър Делян Добрев, цитиран от агенция „Укринформ”. По думите му България сега добива около 10-15% от нужния за вътрешния пазар природен газ. В същото време правителството вече е одобрило оценката за въздействието върху околната среда на добива на газ от находището край Девинци. Залежите там са около 3 млрд. кубични метра газ. „Това се равнява на годишното потребление на газ в България”, каза министърът. Междувременно в Хасково министърът прогнозира ръст на икономиката с 2% до края на годината, като основно се залага на туризма.

  3. Анонимен
    #9

    До 6 Знаем как "нормално" гърмят. Всички БГ деца родени в годината след Четнобил е с проблеми със щитовидната жлеза и на ензимно лечение. Но за това яденната мафиа се е погрижила да не се разчува. Все пак далаверите са за милиарди евро. Защо да не ги приберат а народа да плаща сметката

  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #8
  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #7
  6. Анонимен
    #6

    До топунгера №5:
    Атомните централи, мой човек, са съвсем друг вид заплаха. При нормално функциониране една атомна централа не крие никакви рискове; в осигуряването на ноилмалната работа на една атомна централа са ангажирани най-напредналите технологии и най-значителните научни достижения. Белите, които стават, са от човешки грешки, и наистина не могат да се изключат, както и при всичко друго, правено от човек. Проблемът с погребването на отпадъците също е нерешен за сега, но няма пречка те да се

  7. Анонимен
    #5

    Руската агентура мобилизирана като "зелени"/еколози протестира. Странно защо не протестира срещу атомни те централи

  8. Анонимен
    #4

    Американската агентура, маскирана под абревиатурата СК, е подкрепила лобистката поправка в закона.

  9. Анонимен
    #3

    2, кaк щe e минaло нeзaбeлязaно бe? Нaли ощe от вчeрa Шaрeнковa ви e мобилизирaлa нa Орлов мост точно зaрaди шистовия гaз? Aмa виe зaщо мислитe бългaритe зa толковa прости бe, eй?

  10. Анонимен
    #2

    Това решение мина незабелязано.То фактически развързва ръцете на Шеврон да търси шистов газ, защото то третира величината на налягането при хидрофракинга, но няма забрана за хоризонтално сондиране, което е същността на проучванията и добива на шистов газ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.