Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Плевнелиев: Референдумът за изборните правила е важен колкото и съдебната реформа

"Задължителното гласуване е лекарство за млада демокрация като нашата"

4 коментара
Росен Плевнелиев, сн. БГНЕС

Референдумът за изборните правила е толкова важен колкото съдебната реформа, заяви от парламентарната трибуна държавният глава Росен Плевнелиев в обръщение към народните представители.

По думите му първопричината за всеки от големите проблеми на България е съдебната система и изборния процес.

"И ниското доверие на гражданите, и усещането за липса на справедливост, и незадоволителният растеж на икономиката и доходите, и недостатъчният размер на инвестициите, и корупцията, и сивата икономика, и ниската избирателна активност, са логичен резултат от неефективна система на правораздаване и неустойчив изборен процес. Именно затова силно подкрепям провеждането на дълбока и всеобхватна съдебна реформа и на национален референдум по изборни права на гражданите”, каза още Росен Плевнелиев.

Той припомни, че през последните години изборите в България вместо да внасят стабилност, много лесно се превръщат в нов фактор на недоверие и на постоянни съмнения. Все по-малко българи гласуват и все повече са изключени от политическия живот.

"Ако не преобърнем този процес, апатията и нихилизмът ще засегнат основите на самата политическа система. Решението е в провеждането на референдум по изборни права на гражданите", каза Плевнелиев.

На извънредно заседание във вторник Народното събрание гласува предложението на президента. Той поиска референдумът да се проведе заедно с местните избори на 25 октомври и хората да се произнесат по три въпроса, свързани с мажоритарния избор, задължителното и електронното гласуване, но депутатите бламираха искането му и решиха допитването да е само за електронното гласуване.

Мажоритарният елемент – най-доброто от изборните системи

Плевнелиев заяви, че ако се засили мажоритарното гласуване, ще бъде заздравена връзката избирател – народен представител.

"Не бива да противопоставяме мажоритарния на пропорционалния елемент в избирателната система. Уверен съм, че при правилна организация и принципен подход ние сме в състояние да се възползваме от най-доброто и от двете системи", каза Плевнелиев.

"Заставам категорично зад многопартийната политическа система, която е едно от най-ценните постижения на нашия преход и в никакъв случай не бива да бъде отричана. Изрично подчертавам основополагащата роля на партиите в парламентарната демокрация като носител и представител на народната воля. Същевременно чрез въвеждане на смесена избирателна система, при която част от депутатите се избират мажоритарно, а останалите се избират с партийни листи, ще запазим партийното многообразие, но ще гласуваме и за личности", заяви още държавният глава.

Той отбеляза обаче, че няма едно общо мнение по отношение на това каква част от народните представители да се избират мажоритарно.

"Не е и редно президентът да постави цифрово изражение на мажоритарността. Това би било в противоречие с основната идея - да се допитаме до гражданите, а след това с общи усилия да стигнем до най-доброто решение. Нека проверим волята за мажоритарния избор на суверена по принцип", допълни президентът.

Задължителното гласуване като лекарство

Плевнелиев заяви, че "задължителното гласуване е познато в демократичния свят и е лекарство, което може да помогне на млада демокрация като нашата".

"Колкото повече наши сънародници участват в изборите, толкова по-легитимен ще е изборът, а институциите - по-стабилни и представителни. През изминалата година чух много гласове "за“ и "против“ въвеждането на задължително гласуване, а диалогът докъде се простира границата между права и задължения изглежда безкраен. Нека се знаят всички аргументи – този спор е добър, той има място в нашия граждански диалог. Нека суверенът да чуе и да направи своя информиран и съзнателен избор", коментира той.

Плевнелиев посочи още, че държавата трябва да осигури възможност на всеки български гражданин да упражни правото си на вот. По думите му много са ползите от дистанционното гласуване по електронен път, "но най-важно е, че това ще бъде крачка в посоката, в която се развива човечеството".

"Това включва и тези наши сънародници, които са зад граница. Ние всички сме им длъжници. Съвременният глобализиран свят, отворените граници, членството на България в ЕС отдавна трябваше да ни накарат да преосмислим своето възрожденско схващане за емигранта, като човек, който е тръгнал да търси своето развитие другаде. В съвременния свят всеки човек има възможността да учи и да работи, както в родината си, така и по света. Съвременните технологии позволяват всеки българин да бъде част от обществено-политическия живот в страната, независимо къде се намира", каза Плевнелиев.

Той завърши изявлението си като посочи, че използването на пряката демокрация е доказателство, че политиците служат на народа.

"Уверен съм, че ако засилим ролята на референдумите в нашия политически живот ще спечелят всички – и партиите, и гражданите, и институциите. Вярвам, че при добра регламентация и организация този най-мощен инструмент на пряката демокрация може да направи политическата среда в страната далеч по-устойчива и стабилна", каза Плевнелиев.

Формулировката на предложението от него въпроси е: "Подкрепяте ли част от народните представители да се избират мажоритарно?; "Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и националните референдуми?" и "Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждането на избори и национален референдум".

В началото на юли правната комисия в парламента остави редакцията на въпросите, предложена от Плевнелиев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #4
  2. Емил Станоев
    #3

    Само глупости казва този. Какъв мажоритарен вот ?? Та Винету и магаре да сложи в някоя листа то има достатъчно глупави да гласуват. Мажоритарен вот --да но не лица от партии и фирми. А това за гласуването през интернет ще бъде рай за всички партии с много пари , защото ще си купуват гласове на спокойствие и 100 % гарантирани.

  3. И какво от това
    #2

    кво ни занимаваш с измишльотини?Зарад успешния преход и лакомията на такива като тебе Утре турците и цианите стават мнозинство!кво правим,умнико, при задължително гласуване,дето го предлагаш? Само ИК виждаше по-далеч от носа си!Всеки готов да закопае България,за да обслужи интересите си в момента!60-70% от хората АКТИВНО НЕодобряват всяко правителство! А дано да го направите, протестният вот да те помете и теб, и умниците като теб! Затвор за вас,офшоркаджии и опосквачи на милиарди! И слуги на всеки, но не и на избралите ви!НЕодобрение стига60-70%,при20% одобрение!

  4. Коментарът е изтрит в 12:56 на 28 юли 2015 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.