Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът ще разследва сделката "ЧЕЗ"

Борисов: Няма как да имам общо, от думите на чехите съм единственият незаподозрян, защото не ги харесвам

12 коментара
Парламентът ще разследва сделката "ЧЕЗ"

Парламентарна анкетна комисия ще разследва в продължение на месец обстоятелството около сделката на пазарджишката "Инерком" за активите на чешката ЧЕЗ в България, както и приватизацията на електроразпределителните дружества през 2004 г. Това решиха депутатите в сряда, макар при избухването на скандала с покупката с неясно какви средства да смятаха,че не е необходимо подобно проучване.

Комисията бе създадена по предложение на БСП, която искаше да се проучи само сегашната смяна на собствеността в електроразпределителната мрежа на Западна България, но по искане на ГЕРБ бе прибавено и разследването на самата приватизация на тези активи.

Работата на новата комисия бе подкрепена от премиера Бойко Борисов, който поиска в парламента да се извади всичко за ЧЕЗ през годините, след като станало ясно, че той не харесва ЧЕЗ, визирайки изказванията на председателя на надзора на чешката компания Вацлав Пачеш, който каза, че чехите си тръгват, за да си спестят нови проблеми с новото правителство на Борисов.

 "Не сме пречили на никого, а сме искали електроразпределителните дружества да си спазват договорите и ангажиментите, вследствие на което сме им пращали проверки на всички, и на трите енергоразпределителни дружества. Има наказания включително, ДКЕВР е взимала отношения тогава, прокуратурата“, каза още той. Посочи и че "довчера опозицията ме обвиняваше, че ги обичам", имайки предвид ЕРП-тата.

Борисов: Не става въпрос за харесване и нехаресване

"Нека това да се занесе в парламента, да се покаже, така че тук не става въпрос за харесване и нехаресване, а за изпълняване на ангажименти. Аутсорсването на дейностите им през годините и за какви пари ставаше въпрос, не влагаха достатъчно в електропреностната и разпределителна системата, което им е ангажимент“, поясни Бойко Борисов.

"Нека в парламента всичко да стане ясно. От ръководството на ЧЕЗ вчера това, което разбрах, че единственият незаподозрян съм аз, защото не ги харесвам. Няма как тогава да имам общо с тази сделка. Оттук нататък - Дончев, Горанов и Петкова, направете с юристите на своите министерства много ясен план и стратегия. Хубаво е, че и тази комисия я има, да се отработи, за да може тази манипулация на обществото най-после да се премахне“, каза Бойко Борисов.

Парламентарната анкетна комисия, която ще разследва ЧЕЗ, ще се състои от 15 членове про предложение на "Обединените патриоти", а не от десет, както искаше първоначално БСПV Така ще има по трима представители от всяка парламентарна група.

Председател ще бъде Жельо Бойчев, който е зам.-шеф на групата на социалистите. От левица в комисията ще влязат още Крум Зарков и Таско Ерменков. От ГЕРБ ще участват Делян Добрев, Валентин Николов и Димитър Лазаров. От "Обединени патриоти“- Петър Петров, Николай Александров и Александър Сабанов. Представителите на ДПС ще са Рамадан Аталай, Сергей Кичиков и Елхан Кълков. От „Воля“ в комисията ще бъдат Полина Цанкова, Албена Найденова и Пламен Христов.
 
Кабинетът няма да проверява финансирането
 
На този фон енергийният министър Теменужка Петкова отхвърли призива на президента Румен Радев правителството да даде отговор как точно новият собственик "Инерком" ще финансира сделката за ЧЕЗ.

Все още не е ясно как компанията ще плати сделката, за която вече изтече документ, че ще се подкрепи от офшорни компании, руски и словашки банки, както и три български институции,  сред които Българската банка за развитие, която обаче каза, че само била дала писмо за готовност да даде заем, което обаче било "едно голямо правно нищо. От "Инерком" казват, че напредва структурирането на синдикирания заем по сделката, за която ЧЕЗ потвърди, че е от порядъка на 320 млн. евро. Сумата трябва да бъде платена до девет месеца след подписването на договора между ЧЕЗ и "Инерком" в края на февруари.
 
"Не съм съгласна с изказването му, че правителството трябва да даде отговор за финансирането на сделката. То няма как да даде такъв отговор, тъй като не е участвало в процедурата. Чешката държава продава едни свои активи, които се намират в България. Не е работа на държавата да дава отговори как е структурирано финансирането”, заяви  Петкова пред Нова телевизия.
 
Темата изкуствено ескалирала
 
Според нея сделката с ЧЕЗ стартира като бизнес сделка, но темата изкуствено е ескалирала.
 
”Сами видяхте как някои се опитаха да направят от тази чисто икономическа бизнес сделка политически въпрос. Смятам, че това развитие на събитията не беше благоприятно за никого", заяви Петкова.
 
Тя съобщи, че три министерства анализират най-добрия изход от ситуацията и детайлите щели да бъдат уточнявани. Не било ясно и каква най-висока цена е склонна да плати държавата, ако чешката страна позволи България да участва в продажбата.
 
”За нас е много важно българските граждани да бъдат спокойни. Разбираме какви са страховете на хората. Искаме да създадем такива условия, че те да бъдат минимализирани и хората да бъдат спокойни, че държавата ще има определено контролно участие в тази сделка”, обясни Теменужка Петкова.
 
”Темата за цената на тока е последната, която ще бъде обект на дискусии. По-важното в момента е как, ако има такава правна възможност, България да участва в сделката", допълни тя.
 
"Инерком" няма нищо против държавата да участва. Всичко е въпрос на анализ, който да ни даде отделните варианти, които съществуват. Най-важното е да гарантираме енергийната сигурност на страната. Държавата няма как да помогне на г-жа Върбакова. Тя не може да поема такива ангажименти да финансира подобна сделка", добави министър Петкова.
 
Tя обясни, че познава Гинка Върбакова още от преди 20 години. Тогава тя е работила в Министерството на финансите.
 
"Никога не съм предполагала, че животът ще ме постави в ситуацията да бъда министър на енергетиката. Г-жа Върбакова тогава също не се занимаваше с енергетика. Тя се чувства виновна за това, че подадох оставка, а аз смятам, че това беше мой морален дълг. Не желая по никакъв начин името ми да бъде замесвано в подобни инсинуации”, допълни Теменужка Петкова.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Станиславчо
    #12

    Петкова да каже, че няма значение кой финансира сделката, е доста глупаво. :) За всички е ясно, че има ключово значение, кой е собственика. Ако не съм прав, нека да ми даде пример с такова предприятие в Европа, за което не се знае собственика. Селянка.

  2. Кой да разследва бе? При демокрацията всичко е престъпно, и нищо не е нарушение на закона! КОЙ Иван Йорданов Костов от кое драгалевци продаде Нефтохим на руснаците? И това също беше законно, нали бе!

  3. Realist
    #10
  4. Калико Джо
    #9

    Руски и словашки банки означава руски банки. Друг е въпроса, че и Фицо е пътник... А дотук изскочи само теменужката Петкова.

  5. [email protected]
    #8
  6. boriana
    #7

    Направо чудничко. Сега като "разкрият" едни чудесии, едни истини, кой брат кой сват в ГЕРБ и как така се появи Гинка, ще падне смях.

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #6
  8. Георги Бочев
    #5
  9. безпартийна
    #3

    Стоящите зад Гинка, ясно е кои са, са се надявали банки и оШфорки да поемат финансирането на сделката, а те да приберат милионите от арбитражното дело. Но нещата се засукаха. Гинка си остана с платените 5 милиона невъзвращаеми средства за сделката. Май сделка няма да има.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам