Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът снижи инвестициите за вземане на българско гражданство

5 коментара
Парламентът снижи инвестициите за вземане на българско гражданство

Българско гражданство може да получи лице, което преди не по-малко от една година е получило разрешение за постоянно пребиваване на базата на инвестиция и е вложило не по-малко от 1 млн. лв. в капитала на българско дружество, което изпълнява приоритетен инвестиционен проект.

Това реши парламентът, който гласува отново промени в Закона за насърчаване на инвестициите, върнати от президента Росен Плевнелиев. Мотив за връщането на промените бяха прекомерно високите граници на инвестициите, които позволяваха получаване на българско гражданство. Това на практика щеше да отблъсне всеки потенциален инвеститор, вместо да го привлече.

Гражданство може да получи и лице, което има разрешение за постоянно пребиваване поне от година, през която инвестициите и създадената заетост са поддържани над минималния праг за издаване на сертификат за инвестиция клас Б.

Право да кандидатства за гражданство има и чужденец, който преди не по-малко от година е получил разрешение за постоянно пребиваване на базата на направена инвестиция поне от 500 000 лв. и продължава да отговаря на условията за това разрешение.

Депутатите записаха, че разрешение за продължително пребиваване може да получи чужденец, който е вложил не по-малко от 600 000 лв. за покупка недвижими имоти в България или е собственик на 50% от регистрирано тук дружество, като е вложил в него същата сума за придобиване на недвижимо имущество тук.

Към датата на подаване на заявлението за разрешение за продължително пребиваване чужденецът или юридическото лице, в което участва, трябва да е изплатило напълно сумата, която да е постъпила по сметка в българска лицензирана банка. Ако имотите са придобити със заем, непогасената част не трябва да надвишава 25 на сто от целия заем.

Разрешение за продължително пребиваване могат да получат и чужденци, инвестирали в икономически изостанали региони чрез внасяне в капитала на българско търговско дружество не по-малко от 250 000 лв.

Условието е чужденецът да е съдружник или акционер с поименни акции и притежава не по-малко от 50% от капитала на дружеството и в резултат на вложението са придобити нови дълготрайни активи на стойност не по-малко от 250 000 лв. и са разкрити най-малко 5 работни места за български граждани.

Постоянно пребиваване ще се разрешава на чужденци, които са направили инвестиция в страната чрез внасяне в капитала на българско търговско дружество на не по-малко от 500 000 лв., като чужденецът е съдружник или акционер с поименни акции и притежава не по-малко от 50 на сто от капитала на дружеството и в резултат на вложението са придобити нови активи за не по-малко от 500 000 лв. и са разкрити най-малко 10 работни места за български граждани.

Срещу текстовете възразиха от левицата с аргумента, че се застрашава националната сигурност и се слага допълнителна пречка за влизане на България в Шенген.

Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев обясни, че инвеститорите чувстват затруднения, защото непрекъснато трябва да вадят визи. Той добави, че не разбира аргументите, свързани с Шенген, защото половината от европейските страни имат дори по-ниски прагове.

Мартин Димитров от Синята коалиция смята, че законът се променя в правилната посока и дори поиска по-ниски прагове за постоянно и продължително пребиваване на инвеститорите.

Той посочи, че много шенгенски страни са с много по-ниски прагове за инвеститорите.

Съпредседателят на Синята коалиция Иван Костов също призова да се подкрепят промените и посочи, че това е истинска борба за създаване на заетост. Според него или сме изпълнили техническите изисквания за Шенген, или не сме, така че как промените да пречат на присъединяването ни.

Какво пречи да се раздвижи пазарът на имотите, отговори Костов на други възражения.

Рамадан Аталай от ДПС също подкрепи измененията и посочи, че прагът от 250 хиляди евро дори е висок. На Северозападна България са необходими инвестиции и растеж, а пари няма, коментира Аталай.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    Комунистите пак са недоволни. Ама така трябва. Трябва да правим точно обратното на всичко, което казват левите и тогава ще успеем като държава. А пък ако някой от инвеститорите е съмнително лице, трябва му се откаже в гражданство, а не да се отмени цял закон заради възможни бандити. По-големи бандити от комунистите в цялата историята на човечеството няма!

  2. Анонимен
    #4

    Защо направо не отворят границите главно за румънци,индийци и африканци,както и за гейове,пе--раси и други всевъзможни раси!Да се изгонят етническите българи,за да не пречат!Българите -вън!

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  4. Анонимен
    #2

    до 1 Ти сигурно си един от тези които взимат подкупите.

  5. Анонимен
    #1

    само някой много закъсал терорист в безизходица би помислил да си вземе български паспорт. И като дойде да му се появи някой човек на началника и да му пойска пари понеже имало слух че може да е терорист и иска да му помогне.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.