Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първи случай на бактерия, резистентна към всички познати антибиотици в САЩ

2 коментара

Американски здравни експерти съобщиха за първия случай на пациент с инфекция, която е резистентна към всички известни антибиотици и изразиха сериозни притеснения, че ако се разпростре "супербактерията" може да създаде сериозна опасност дори при леки инфекции, съобщава Ройтерс

"Рискуваме да живеем в постантибиотичен свят", казва Томас Фридън, директор на американския Център за контрол и превенция на заболяванията, като коментира инфекция, открита в уринарния тракт на 49-годишна жена от Пенсилвания.

Фридън съобщи, че инфекцията не била повлияна дори от колистин - антибиотик, запазен за използване и срещу най-кошмарните бактерии.

Случаят е докладван в четвъртък в изследване на Американското дружество по микробиология.

Пациентката е посетила клиника на 26 април със симптоми за уринарна инфекция. Нейното актуално състояние е неизвестно.

"Случаят е опасен и може да се разпространи бързо дори в болнична обстановка, ако не бъде ограничен", казва д-р Гейл Касъл, микробиолог от Харвардския университет. Но тя подчертава, че скоростта на разпространение не може да бъде определена, докато не стане ясно как пациентката се е заразила с бактерията и какво в действителност е разпространението на резистентния ген в САЩ и по света.

В САЩ резистентността към антибиотици е свързвана с поне 2 млн. случаи на заболявания и 23 000 смъртни случая годишно.

Рискът супербактерията да се прехвърли от животни на хора е сериозен, казва Касъл.

Засега според нея хората могат да се предпазят най-добре от супербактериите и от други резистентни към антибиотици бактерии като измиват добре ръцете си, плодовете и зеленчуците и приготвят храните поотделно.

Прекаленото изписване на антибиотици , както и широката им употреба при отглеждането на животни допринасят за кризата с резистентни на антибиотиците бактерии. Проучвания показват, че половината от хоспитализираните пациенти получават антибиотик по време на лечението им.

Но изследванията посочват, че между 30 и 50% от предписаните в болниците антибиотици не са правилните или изобщо не са били необходими.

В същото време много производители на лекарства с неохота инвестират в развитието на нови антибиотици, предпочитайки да използват ресурсите си за лекарства срещу рака и редки болести, които са с много по-високи цени и от които печелят повече.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Blagoj
    #2

    Тази история има развитие. Състоянието на жената се подобрява защото се оказало че бактерията причинила инфекцията е уязвима от други антибиотици. Изниква обаче въпроса защо са я лекували веднага с колистин. А че ще дойде време когато туберколозата ще се лекува само с чист въздух, както едно време е доста вероятно. Лошото е че и чист въздух няма да има никъде.

  2. Stefan Ivanov
    #1

    Ето как фармакологичните компаний си набират клиенти.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.