Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Антониу Гутериш ще е новият генерален секретар на ООН

67 коментара

Бившият португалски премиер Антониу Гутериш ще е следващият генерален секретар на ООН. В рядка проява на единодушие посланиците на всички 15 страни от Съвета за сигурност на ООН излязоха да съобщят след шестото по ред предварително гласуване, проведено в сряда, че са се обединили около кандидатурата на Гутериш и ще го утвърдят окончателно след официален вот в четвъртък.

"Днес, след шестото предварително гласуване, имаме явен фаворит и името му е Антониу Гутериш", обяви пред репортери руският постоянен представител в ООН Виталий Чуркин, чиято страна в момента е ротационен председател на съвета.

"Решихме да гласуваме официално утре сутрин в 10 часа (17 българско време) и се надяваме да бъде утвърден единодушно", допълни той в присъствието на останалите си 14 колеги.

От името на 15-те страни Чуркин пожела на Гутериш "успех в изпълнението на задълженията му на генерален секретар на ООН през следващите пет години".

След като бъде одобрен от Съвета за сигурност, Гутериш трябва да бъде избран чрез гласуване от Общото събрание на ООН.

На шестия предварителен вот петте постоянни членки на Съвета за сигурност - САЩ, Великобритания, Франция, Русия и Китай гласуваха за пръв път с цветни бюлетини, за да стане ясно кои от кандидатите биха получили вето.

Гутериш, който бе неизменен фаворит в първите пет вота, събра най-голяма подкрепа – 13 гласа "насърчавам", два - "без мнение" и нито един "не насърчавам".

Той не получи "не" от нито една от петте страни с право на вето в Съвета за сигурност.

Посланикът на САЩ в ООН Саманта Пауър коментира, че този единодушен избор е минал забележително без противоречия. Пауър посочи още, че има нужда от подобно обединение в Съвета за сигурност.

Новината предизвика всеобща изненада, тъй като повечето наблюдатели очаква процедурата по избора да продължи до края на октомври, докато петте страни с право на вето успеят да се договорят за общ кандидат. Имаше очаквания Русия да блокира бившия премиер на Португалия, тъй като само преди ден руският постоянен представител Чуркин заяви, че страната му би искала да види жена от Източна Европа начело на най-голямата световна организация.

Като върховен представител на ООН за бежанците Гутериш непрестанно е апелирал към съвестта на международната общност по отношение на най-тежката бежанска криза от Втората световна война насам, освен това е заявявал, че ще продължи да бъде говорител на онеправданите, ако бъде избран за ръководител на ООН.

Фактът, че и по време на дебата между кандидатите за генерален секретар Гутериш обеща да остане активист на хуманитарната кауза, прави сегашната му победа изненадваща, тъй като Русия и най-вече Китай бяха против човек с такъв профил за заеме най-високия пост, отбелязва "Гардиан".

Освен това нагласите бяха, че най-после е дошло време за жена начело световната организация, която в цялата си 71-годишна история е била оглавявана от мъже. Поради тази причини в надпреварата се включиха няколко жени, включително от Източна Европа.

Последна в състезанието влезе зам.-председателят на ЕК Кристалина Георгиева, номинирана от българското правителство миналата сряда заради слабия резултат на предишния кандидат Ирина Бокова, която обаче не се оттегли и продължи надпреварата в лично качество. За броени дни Георгиева получи подкрепата и на други страни от Централна и Източна Европа, което се очакваше да повиши шансовете ѝ като представител на региона.

Неочаквано бързият финал на състезанието вероятно е разочарование за Георгиева, както и нейният резултат в първото и единствено гласуване, в което участва.

Тя е била подкрепена от 5 държави, сред които 2 постоянни членки, 8 държави са били "против", сред които две постоянни членки, а 2 са гласували "без мнение". Кандидатурата на Ирина Бокова е била подкрепена от 7 държави, а 7 са били "против". Една държава се е въздържала.

След вота Кристалина Георгиева поздрави Гутериш: "Kъсмет при преследването на амбициозните цели на Обединените нации".

В надпреварата за генерален секретар на ООН се включиха общо 13 кандидати. Петте предварителни гласувания имаха за цел да насърчат едни и да подтикнат други да се откажат, за да може по-лесно да се стигне до един консенсусен кандидат.

Гутериш ще замени южнокорееца Бан Ки-мун, чийто втори петгодишен мандат като генерален секретар на ООН приключва на 31 декември.

67-годишният Гутериш е бил председател на Социалистическата партия в Португалия и премиер на страната от 1995 до 2002 година. От 2005 до 2015 г. той е начело на върховния комисариат на ООН за бежанците. Като негова заслуга се оценява това, че по време на мандата си е съкратил разходите на агенцията, като същевременно е повишил качеството ѝ на работа по време на мигрантската криза.

Гутериш е католик, има две деца и втори брак, след като първата му съпруга умира от рак. Според американски медии най-близкият му конкурент е била Кристалина Георгиева.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

67 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Entdecken
    #67

    Вече пет пъти заминаващ за Сибир. Още един път на никой не вреди... Цървуляк руски...

  2. Pilgrim
    #66

    Май ще напускам тази седянка тук, много скучно и банално взе да става, освен ако Медията не ми предложи да публикува мои статии срещу хонорар разбира се!

  3. Pilgrim
    #65

    С друго ако не сме богати поне с поговорки- пак ср-х-ме на метеното.Висша дипломация - компромис между САЩ и Русия и голям коз за БСП да спечели президент отколкото някакви си на админ.пост в световната Говорилня.Това устройва Русия. Гутереш,макар и социалист и два пъти премиер е достоен избор ЗАЩОТО Португалия е най-старият съюзник на Англия от поне 5-6 века и на САЩ в Европа,след ОК, от поне 200г.Бразилия, свалиха Д.Русева, най-голямата и богата д-ва в Л Америка,бивша португалска колония т.е. нещо

  4. Entdecken
    #64

    Съгласен съм с почти всичко с "независим", дори бих казал, че влизането на Кресталина в системата на Световната банка си е направо назначение от БКП, които изцяло контролират УНСС-Карл Маркс, след като и до днес Ректор на УНСС е отявлено руско ченге, което натири българските студенти да вървят в чужбина, щом не им харесва руския камшик.

    Същото обаче се отнася и за Бокова, за която така нареченият "независим"-руснак напълно мълчи. И Бокова мънкаше на неразбран английски и не намираше думи, а за

  5. lindentown
    #63

    Когато говорим за безпринципна и бездарна политика около българските кандидатури, трябва да посочим и виновниците.
    На първо място е Боко Тиквата - един голям празноглавец, който има нулев капацитет във всяко едно отношение. На второ място е врътливото момченце Д. Митов, когото навремето някои от сегашните му горещи форумни почитатели дълго плюха, задето смени ДСБ за партията на Кунева.
    Самото представяне на Кр. Георгиева беше излагация. Не точно заради това, че бе пред-предпоследна, а заради самия

  6. lindentown
    #62

    До Филка Русофилка:

    Общо взето всичките, които изброих, се представиха добре и в последната класация. Само С. Керим не е сред тях, но това може да се обясни с факта, че страната му има проблем с името и мнозина не биха допуснали новия Ген. секретар да е от проблемна държава. Единствено М. Лайчак не е свързан с ООН, и той според мен беше най-читавия кандидат, тъй като идва от страна-членка на Вишеградската четворка. А тази група единствено се обявява против сегашната политика към бежанците. Така

  7. Филка Русофилка
    #61
  8. lindentown
    #60

    Един предизвестен край за всички, които имат някакви обективни познания за процесите и механизмите в ООН.
    1. Идеята, че външен на ООН човек може да оглави организацията, се оказа очаквано наивна. Реално някакви шансове имаха няколко човека, вързани със структурите на ООН и добре познати в тази организация чрез опита си в нея.
    А.Гутиереш бе най-високопоставения сред тях - бивш премиер на Португалия, бивш председател на Социалистическия интернационал, и настоящ шеф на Комисариата към ООН за бежанците).

  9. Александър Борисов
    #59

    Независимо от избора на Гутериш,"Бокова остава в състезанието"...

  10. dimitardi100
    #58

    Много късно се включи правилният кандидат! Не е невъзможно обаче след 5 г. Кристалина Георгиева да наследи Гущери!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.