Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пациентите плащат годишно 75 млн. лв. рушвети, джипитата са най-корумпирани

40 коментара
Пациентите плащат годишно 75 млн. лв. рушвети, джипитата са най-корумпирани

Нерегламентираните плащания в системата на здравеопазването са в размер на 75 млн. лева годишно, сочат данните от проучване на институт "Отворено общество", което бе представено в сряда.

Става въпрос за суми, които пациентите са платили от джоба си, но срещу тях не са получили никакъв документ за извършена дейност.

Според изследването общият обем на годишните плащания от пациентите за здравни услуги в допълнение към здравно-осигурителната вноска възлиза на 160 млн. лева, като в тази сума не са включени разходите за стоматологична помощ, лекарства, помощни средства и консумативи извън системата на медицинските услуги. Това означава, че почти половината от общия размер на плащанията са нерегламентирани.

Лекарите се нареждат, според изследването, на пето място по корупция след митничарите, политиците, полицаите и данъчните служители. След тях, според анкетираните, са прокурори, съдии, общински служители, следователи, медицински сестри, журналисти и учители.

Според изследването най-много пари под масата прибират личните лекари. Годишно те вземат 45.8 млн. лева под формата на рушвети. Следват лекарите специалисти, които си докарват по около 25 млн. лева допълнително, и на последно място са лекарите от болниците, които вземат под масата едва 4.5 млн. лева. Така нерегламентираните плащания са около 61 % от общите плащания при общопрактикуващите лекари, при специалистите – 54 на сто, а при лекарите от болниците почти 12 на сто.

При посещение при джипи средният разход на човек през 2006 година за услуги, за които той не е получил документ, е седем лева. Четири лева пък е давал всеки под масата при посещение на специалист. В болниците на човек от населението се падат едва по 70 стотинки, дадени под масата. Като рискови специалности в проучването са посочени акушер-гинекологията, хирургията и кардиологията.

Изследването на "Отворено общество" включва и интервюта и фокус-групи с представители на всички страни, имащи отношение към корупцията в здравеопазването.

Специалисти от т.нар. "рискови специалности" споделят: "При утвърдените имена отиват повече от нерегламентираните плащания. Който е в системата, може да вземе, стига да желае да започне да го прави. Изкушението е много силно.” "Има един парадокс. Колкото по-скъпо взимаш, толкова повече те уважават! Какво беше казал професор С.: "Под 1000 да не взимате!" - това са негови приказки. Да не се подбива пазарът".

Като цяло пациентите обаче не смятали, че корупцията е основният проблем на здравеопазването. Високите цени на лекарствата, недостатъчното финансиране от държавата и липсата на медицинско оборудване се считат от анкетираните за много по-значими недостатъци на системата. Въпреки, че хората дават пари под масата, по-голямата част от тях не одобряват това. Правят го обаче предимно заради страха, че няма да получат нужната здравна помощ.

Според д-р Антония Първанова (НДСВ), член на здравната комисия в парламента, обаче нерегламентираните плащания в здравеопазването са много повече и достигат 1,5 млрд. лева годишно. Зам.-министърът на здравеопазването и председател на УС на НЗОК д-р Емил Райнов пък заяви, че докато няма обществена нетърпимост към корупцията и институциите не са обединени в решаването на проблема, резултати няма да има. Здравният министър д-р Евгений Желев посочи, че цифрите не са толкова важни и са нужни конкретни действия. Той изрази надежда, че със създаването на Медицинския инспекторат контролът ще бъде завишен и нерегламентираните плащания в здравеопазването ще намалеят.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

40 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Rossi
    #43

    Според мен изобщо няма нужда от т.нар. "джипита". Те просто са едни регисттратори, при това доста меркантилни, без да носят абсолютно никаква отговорност за пациентите си, т.к. не разбират нищо. Просто нека тази преграда се елиминира и хората да имат директен достъп до лекар-специалист!!!!!

  2. Мими
    #42

    Крайно време е да ги премахнат тези циреи- Джипитата.Напьлниха си гушите за сметка на болните.Може ли в болнични заведения да има диспечари.Това е подигравка с народа.Незабавно да се премахнат тези корумпирани лентяи.Пьк и нямат срам и искат още пари от Дьржават.Безсрамници нагли.

  3. Мария Маронова
    #41

    Георги Стойчев по-добре да каже как с Петко Георгиев и Моника Йосифова окрадоха Радио Нова Европа и го превърнаха в неуспешно рок радио в полза на комунистите ! Да псе видят и досиетата им в ДС !!!

  4. АРМ
    #40

    Джипитата вечно недоволни . И защо държавата спи ,а не им изкара нерегламентираните доходи ? Да видим тогава ще заплашват ли със стачки ?

  5. Дядо Иван д-р
    #39

    Тази пасмина трябва да бъде принудена да получава пари за свършена работа,а не на "калпак".Ако не бъдат принудени да се грижат за пациентите си 24 часа в денонощието наглото им поведение ще продължи и те ще работят все по-малко време/3-4 часа дневно/ и ще изнудват държавата и касата за все повече пари.Разберете джипитата са абсолютни некадърници и е време пациентите да имаме право на свободен достъп до специалисти по наш избор!!!

  6. АЛО
    #38

    Пуснете данъчните пред кабинетите на джипитата и ще видите как ще напълните хазната .

  7. Пациент
    #37

    По данни на немската преса Националната здравна каса на Германия през 2000 г. е била ощетена с 20 милиарда марки чрез изтегляне на суми за неизвършени дейности. Не съм чул някои от нашите JP да е отишъл в чужбина да практикува - вероятно парите които изкарва в България са повече от тези които дават там. А и при мизерната им квалификация те просто нямат лице да се появат там. Пазете Здравната каса от JP!

  8. НАБЛЮДАТЕЛ
    #36

    РАБОТЕЩ и ЖИВЕЕЩ в НОРВЕГИЯТа като били тук с жена си (норвежка) тя се разболяла и постъпила в Пловдивската окръжна болница"Няма кръв" - казали му "Обаче отдолу чакат едни цигани. Дай 400 лв. и готово""Няма ,,," нищо нямало, но като давал пари всичко имало. Магьосници!За няколко дена го оскубали с над 2500 лв."Ние работим тук за по една заплата дневно" - казали му

  9. над
    #35

    долавям едно съсщо мнение написано през 15 минути;някой нойто страшно много се дразни от джипитата, ПО логика това биха могли да бъдат хора от няколко позиции;1 -НЗОК;МНЗ;КОЛЕГИ-СПЕЦИАЛИСТИ;СЪСЩО ТОЛКОВА НЕКАДЪРНИ И МНОГО ЗЛОБНИ

  10. Соня
    #34

    Понеже действително мнението против джипитата е взело превес тук, аз няма да ги защитавам, но ще допълня, че корупцията при обществените поръчки в здравеопазването, толерирана от най-висшите етажи в управлението на системата е не по-малко стряскаща. Ще кажа още, че подкупите сред лекарите специалисти са още по-страшни от тези при джипитата, защото от тях действително зависи много. Не е нормално да плащаш подкуп на цял лекарски екип, за да се погрижат за твой близък. Заслужава си да се поговори и за това!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.