Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Павлова и Ангелкова в спор за морските плажове

Регионалният и финансовият министри притеснени за летния сезон, но Борисов праща законовите поправки парламента да каже

3 коментара
Лиляна Павлова и Николина Ангелкова, архивна снимка БГНЕС

Горещ спор за това дали от следващата година Министерството на туризма трябва да поеме управлението на плажовете и да отговаря за концесионирането им се е разгорял на правителственото заседание миналата сряда, става ясно от публикуваната от Министерския съвет стенограма.

Регионалният и финансовият министри Лиляна Павлова и Владислав Горанов изказват съмнения, че това може да доведе до провал на летния сезон Вътрешният министър Румяна Бъчварова и вицепремиерите Томислав Дончев и Меглена Кунева се опитват да дадат рамо на министъра на туризма Николина Ангелкова като предлагат компромисни варианти за приемането на поправките в закона за Черноморското крайбрежие с отлагателни срокове и задължителни анализи и стратегии. След като икономическият министър Божидар Лукарски предлага прекратяване на дебата, а премиерът Бойко Борисов му отвръща, че "винаги съм разчитал на твоята мъдрост", все пак поправките са приети с мотива на министър-председателя, че "концептуално плажовете трябва да са при министър на туризма" и тъй като Ангелкова е давала различни обещания я праща да си защитава законопроекта в парламента.

Павлова против физическо прехвърляне без концепция за управление

От стенограмата става ясно, че Павлова иска да задържи управлението на плажовете в регионалното министерство, тъй като година след обявяването на намерението за прехвърляне на плажовете в туристическото министерство "за мое съжаление... правим единствено физическо прехвърляне на това управление, а не предлагаме нещо ново и нещо различно в самото управление и стопанисване".

"Още повече, в следващата година влизат в сила и измененията в европейската директива, които създават чисто нов ред за предоставяне, управление и стопанисване на такъв тип концесии – концесии за услуга. Така че, всичко това трябва да се вземе предвид буквално в следващите месеци, за да може от 1 април да се задейства. Това обаче за момента не е предвидено в закона и аз имам едно притеснение по този начин да не блокираме следващия летен сезон и плажовете, които се стопанисват или не. По-скоро тук апелирам за по-спешни действия и по-ясна стратегия, критерии как да се реализира", обяснява виждането си регионалният министър.

Ангелкова обяснява, че за да се направи цялостната концепция с групиране на плажовете, ведомството ѝ се нуждае от наличната информация и досиета на концесионираните плажове. Това обаче провокира Горанов да изрази съмнения, че заради прехвърлянето на собствеността на плажовете може да останат недовършени започнати от регионалното ведомство процедури по концесиониране на плажове.

Горанов иска МРРБ да си довърши започнатите концесии

"Моите притеснения са, че парламентът няма да заседава до средата на януари, след това не е ясно с каква скорост ще се придвижи този законопроект – дали няма риск да се провали следващият сезон заради недовършени процедури, за които Министерството на туризма трябва много бързо да създава капацитет и да контролира този процес. За мен би било целесъобразно, ясна е посоката, но започналите неща в Министерството на регионалното развитие и благоустройството да се довършат там. Новите процедури, които започват – да си се правят", предлага финансовият министър.

Вицепремиерът по икономическите въпроси Томислав Дончев се опитва да тушира напрежението като иска от Ангелкова "трезв анализ има ли опасност при този трансфер, точно когато вървят голяма част от концесиите, да се окаже, че има плажове, които нямат концесионери и нямат оператор, които да осигуряват спасители и т. н.". Тя отвръща, че е предвидено "автоматично, при съгласие на концесионера или съответно, когато плажът е отдаден под наем – автоматично, това е правено с предишното прехвърляне – една година да се удължат автоматично договорите до 30 септември 2016 г., така че да няма риск за следващия сезон и в момента, в който изтичат концесионни договори до края на тази година или следващата, съответно да бъдат автоматично подновени, за да няма този риск от провеждане и недовършване на процедура и съответно да има безстопанствени плажове".

Павлова обаче продължава да настоява, че "всичко е голям риск, защото ние със същия акт като днешния можехме още миналия декември да прехвърлим плажовете в туризма, ако ги прехвърляме в реда, в който са". Тя допълва, че идеята е била за изминалата една година да се направи стратегия как ще се управляват плажовете по нов и различен начин.

"Ние нямаме нищо ново и различно предложено, а паралелно излезе новата директива, която така или иначе изисква нов ред. Така че, според мен рискът е голям не само за тези 15 концесии, които започнаха, за тези, които изтичат, и за тези, които ще са в междинно положение. Така че, твърде късно влиза законът и наистина новият сезон е под риск за текущите наеми, текущите концесии, плюс изтичащите", обяснява регионалният министър.

Къде са безплатните или ВИП-плажовете?

"Въпросът е, вие, като обещавахте на кметовете да управлявате плажовете – няма го предвидено в закона, дайте ги на кметове! Като обещавахте да има безплатни плажове, няма ги предвидени в закона, като обещавахте скъпи плажове за ВИП клиенти, няма ги в закона!", обръща се Павлова към Ангелкова.

Тя обяснява, че реализирането на концепцията и групиране на плажовете няма как да стане без информацията за тях да е в Министерството на туризма.

"Една година ги мислихте и накрая една година по-късно правим само физическо прехвърляне. Обаче то е в началото на сезона, как ще го контролирате, аз не знам. Кой да довърши процедурите нямам претенции. Каквото искате правете, въпросът е, че за мен това е огромен риск", продължава обаче Павлова.

Автоматично ли да се удължават концесии?

Ангелкова упорства, че за да стартира цялостната реформа в управлението на плажовете те трябва да са в нейното ведомство, но отстъпва довършването на започнатите плажни концесии на регионалния министър. "За мен е важно да не се провали следващият сезон и затова сме дали тази една година за автоматично удължаване при съгласие", допълва тя, но Тимослав Дночев ѝ опонира, че "автоматичното удължаване не може да е принцип", защото било антикризисна процедура, прилагана по изключение, и това, че досега е прилагано, не значи, че е добро.

"Може ли да запишем тогава определен срок, в който да се задължи Министерството на туризма да представи цялостна стратегия, за което Лиляна Павлова говори. Така ще имаме този трансфер... Намирам предложението наистина за много важно. Законът подкрепя политиката, а не обратното. Тоест, да има някакъв срок, в който Вие ще представите политиката и съответно законът ще я подкрепи", включва се Меглена Кунева с предложения към Ангелкова.

Туристическият министър обяснява, че в законопроекта е предвиден месец срок след прехвърлянето на цялата информация за плажовете да се изработи новата концепция за управлението им. "Ще се опитаме някакъв управленски изход да намерим за това", отбелязва Кунева, а Борисов се обръща към икономическия министър с въпроса "Лукарски, какво мислиш?".

Накъде без мъдростта на Лукарски!?

Отговорът на Божидар Лукарски е: "Да прекратим дебата", а Борисов заявява: "Винаги съм разчитал на твоята мъдрост", след което допълва, че "концептуално би трябвало курортите, плажовете да са в Министерството на туризма".

"Върху това нямаме спор. За да може то да бъде изпълнено със съдържание, трябва да стъпи върху закон. Тук имаме ли спор? Нямаме спор. Как да изглежда законът, зависи от министъра. След като ни се внася законът от министъра, този министър ще бъде така любезен да отиде да го защитава в парламента и там политическите партии ще си кажат мнението", решава Борисов.

"Всичко останало е наши страхове или съмнения. Затова, когато стане въпрос за отбрана, ние питаме Ненчев какво мисли. Като е за външните работи, питаме Ангеличин. Имаме ли съмнение? Може би, да речем, Лукарски в икономиката или финансовият министър по някакъв начин се пресичат с темата или я познават като част от икономиката на Министерството на туризма. Имаме ли концепцията кой ще дава разрешение за плажове, за ивици и каквото и да било? И е много по-правилно да си е самото Министерство на туризма с неговите браншови организации, контакти, обещания, както каза Павлова, и всичко останало, кметове, за да се съобразява. Те са на терен, всъщност. Министерството на регионалното развитие и благоустройството да си гледа пътищата и всичко останало по програмите. Даже аз като чуя, че Министерството на регионалното развитие и благоустройството внася концесиите по плажовете – кой да ги поема, винаги ми е малко странно. Би трябвало туристическият бранш да знае кое е най-правилно. Така разсъждавам.
Затова предлагам: приемаме точката и министърът да отиде в парламента и да си я защитава, като носи ясната отговорност, че ако се проваля сезонът или стане проблем през това време, той трябва да бъде предвиден от нейни екипи и недопуснат", заключава премиерът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Boriana Boneva
    #3

    в това жалко боричкане на две гербарски кокошки не видях себе си- гражданина плажуващ, но пък се досещам- аз съм за тях източник на допълнителен доход в полза на концесионери, кметове, общини, министерство. накрая ще ми смъкнат кожата с нови , модерни правила, които ще бъдат обяснен с искане от ЕС и куп "примери" от други страни, изсмукани и тълкувани според интереса на една от кокошките на Борисов. та така това лято пригответе повече пара за да летувате на нашето Черноморие. Ако пък не ви хареса- ето ви Гърция, ето ви Турция.

  2. васил
    #2

    хвани едната удари другата а лукарски е велик

  3. Дядо ми Петър
    #1

    Калинките спорили. А Капо ди тути капи не можел да реши спора. Ами за какво им плащаме тлъстите заплати? Само за да ги гледаме с ножички в ръце ли?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.