Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пазарът на домакински електроуреди е 330 млн. евро годишно

Браншът е инвестира 1.3 млрд. евро в разделното им събиране в ЕС през 2016 г.

2 коментара
Пазарът на домакински електроуреди е 330 млн. евро годишно

Продажбата на електроуреди на българския пазар е нараснала с 45 на сто за периода 2008 – 2016 г. и оборотът достига 330 млн. евро. Това показва данните на APPLiA - сдружението на производителите на домакински електроуреди, което представи тенденциите в развитието на сектора.

За целия Европейски съюз индустрията на домакинските електроуреди е достигнала оборот от 47.6 милиарда евро за 2016 г. Заетите в сектора са близо 1 милион, като за всяко ново работно място в сектора се създават три, четири нови работни места в свързани индустрии.

В България заетите в сектора са около 4000, като браншът в страната създава и непреки работни места в търговията, леката промишленост, логистиката и следпродажбения сервиз, каза Габриела Чифличка, генерален секретар на българския клон на APPLiA.


По думите ѝ по заетост у нас секторът е на средното ниво за ЕС и изпреварва страни като Швеция, Белгия, Гърция и Финландия.

Близо 10 млн. евро инвестиции в иновации

Високотехнологична и силно конкурентна, индустрията запазва тенденцията да инвестира в иновации.

У нас браншът е вложил близо 10 милиона евро в проучвания и иновации през 2016 г., посочи Чифличка. Целта е разработване на по-ефективни уреди, с високо ниво на екологичност, които да носят повече икономии на домакинствата.

Домакинските електроуреди улесняват потребителите в ежедневието, като пестят време, енергия и вода и в същото време осигуряват чиста и уютна домашна среда.

"Последният доклад на APPLiA за материалните потоци сочи, че благодарение на повишаването на ефективността на съдомиялните машини, потреблението на вода е намаляло с 83.5%, а потреблението на електроенергия - с над 60 %", даде пример Чифличка. Тя допълни, че ако всяко българско домакинство мие със съдомиялна машина вместо на ръка, могат да се реализират над 80 милиарда литра икономии на вода и около милиард и половина киловат часа икономии на електроенергия годишно.

Нов енергиен етикет

Сега предстои въвеждането на нов енергиен етикет за електроуредите. Промяната е инициирана от Европейската комисия и ще става на етапи за различните видове домакински електроуреди.

Хладилници, перални, съдомиялни и комбинирани перални със сушилни, ще се появят на пазара с нови етикети и изменена скала за енергийна ефективност най-рано през 2020 г.

Чифличка обясни, че новото законодателство ще създаде условия за уреди, класифицирани с клас В, С или по-нисък по новата скала от A до G да са с по-висока енергийна ефективност от уредите от сегашните най-високите класове А+++.

Новата енергийна скала ще засегне милиони потребители у нас и в ЕС. Причината е, че средногодишно индустрията предоставя на европейските граждани около 1 милиард малки и големи електродомакински уреди. Потребителите трябва да знаят, че с новия енергиен етикет елктроуредите не стават по-малко ефективни, а точно обратното, стана ясно от обясненията на Чифличка.

Инвестиции в разделно събиране на излезли от употреба електроуреди

Браншът залага на кръговата икономика и за това инвестира в разделното събиране на отпадъци. За 2016 г. индустрията е отделила над 1.3 милиарда евро за разделно събиране и рециклиране на уреди, които са излезли в употреба.

"Годишно потребителите в ЕС генерират 5 милиона тона отпадъци от домакински електроуреди, като нашият бранш е успял да събере и рециклира 1.7 милиона тона. За нас е от огромно значение все повече потребители да постъпват отговорно с уредите, които няма да използват повече, и да ги предават в събирателните пунктове за рециклиране", каза Паоло Фалчони, генерален директор на APPLiA.

Данните на организацията показват, че в рамките на ЕС животът на около 17 на сто от малките домакински електроуреди, завършва в кофата на боклук. А това е огромен ресурс. Средногодишно за производството на около 1 милиард домакински електроуреди. са необходими 6 млн. тона различни суровини – 3 млн. тона стомана, 1.1 млн. тона пластмаса и около половин милион тона мед, алуминий, стъкло и бетон.

За това темата за разделното събиране и рециклиране на излезлите от употреба уреди е особено важна. Разделното събиране на отпадъците и тяхното рециклиране ще доведе до по-чиста околна среда за всички и по-малко загуби на материали, каза Фалчони.

В българския клон на APPLiA членуват всички големи производители и търговци на електроуреди у нас. Сред тях са "Теси", "Либхер", "Елдом", "Електроулкс", "Горение", "Бош", "Уърпул" и други.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Продажбите на електроуреди ще продължи да нараства с невиждани темпове, защото средно те се употребяват 2 години. Т.е. на всеки 2 години домакинствата си купуват нов миксер, пасатор, бързовар, елекронна везна, сешоар, маша, преса и т.н. Сменяме си хладилниците и пералните на всеки 10-12 години. Е, това е, важното е да върви търговията...

  2. dimotimo
    #1

    ... А при талончетата(не тези за градски транспорт) цифрата е 3 милиарда(3 000 000 000 лв.)!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.