Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пазарен таван за цените на американските ТЕЦ поискаха работодателите

Предлагат задържане на плащанията към тях, защото и без това щели да връщат пари като обявят договорите им за недопустима държавна помощ

9 коментара
Пазарен таван за цените на американските ТЕЦ поискаха работодателите

Плащанията за изкупуваната цена от т.нар. американски ТЕЦ – "Ей И Ес Гълъбово" и "КонтурГлобал Марица Изток 3", да бъдат задържани над въведен пазарен таван за цените им, договори в дългосрочните договори за задължително изкупуване на произведената от енергия на преференциална цена. Това предложиха четирите национално представени работодателски организации КРИБ, БСК, АИКБ и БТПП, които във вторник продължиха атаката си срещу американските инвеститори, подкрепена предишния ден и от премиера Бойко Борисов, който не се разграничи от идеята им за национализация на двете въглищни електроцентрали и си позволи остър език срещу американския бизнес като цяло.

Одържавяването на частни активи предизвика критиките на големи работодатели в енергетиката, които обясниха, че предложението на четирите организации не е било съгласувано с техните членове. Дори зам.-председателят на БСК Камен Колев, който ръководи т.нар. енергиен съвет на камарата, обясни, че представената като виждане на бизнеса пътна карта за реформи в енергетиката не била дискутирана в съвета и определи като недомислени част от идеите.

След като месеци наред бяха атакувани в публичното пространство от председателя на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Кирил Домусчиев, двете американски централи пък вече са поискали членството им в тази организация да бъде прекратено. С писмо до КРИБ, озаглавено "Провал на управлението на КРИБ", "КонтурГлобал" обявяват тръгването си от организацията. В цитираното от вестник "Капитал дейли" писмо се посочва, че в последно време определени членове от управителния съвет на организацията се опитват да дискредитират репутацията и дейността им в България. "Оставаме с впечатлението, че КРИБ, която би следвало да защитава и представлява волята на своите членове, се ръководи от користни цели, които са в разрез с предишния стил на добро управление. Тъй като вече не вярваме, че организацията се управлява добросъвестно и в полза на всичките ѝ членове, ние оттегляме своето членство", пише в писмото на "КонтурГлобал".

Атаката срещу двете базови въглищни мощности, за които енергийният министър Теменужка Петкова заяви, че няма да бъдат одържавявани, обаче продължи със среща на Домусчиев и шефа на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев с председателя на представителството на Европейската комисия в България Огнян Златев. Повод бе внесената от работодателите през септември жалба в Европейската комисия срещу дългосрочните договори за изкупуване на тока от двете централи, което според тях е неправомерна държавна помощ и Брюксел трябва да прекрати предоставянето ѝ. Преди това организациите предадоха на главния прокурор Стори Цацаров сигнали срещу двете компании за извършени от тях нарушения по договорите за изграждане на нова централа на мястото на старата "Марица Изток 1" и модернизация на "Марица Изток 3". Подобен доклад е внесен и в енергийната парламентарна комисия в подкрепа на искането за национализация, който обаче по информация на Mediapool на този етап ще бъде оставен в папките да чака подходящия момент.

Именно с мотива, че "когато се постанови неправомерна и недопустима държавна помощ, парите над пазарната цена ще трябва да се връщат" Васил Велев аргументира предложението към правителството на двете компании да се плаща вече само по позараните цени, а остатъкът да се задържа.

Спорно е обаче как в момента ще се изчислява пазарната цена на електроенергията, след като няма енергийна борса, чиито постигнати стойности може да се ползват като референтни. Такава се очаква да заработи в началото на 2016 г. В момента за пазарна най-общо се счита цената, постигната от електроцентралите в търговете им на свободния пазар, но тя зависи и от предлаганите количества и срока за търговия и трудно може да се приеме за отправна при такива казуси като договорни отношения. 

В противен случай, тази политика, която сега струва на индустрията ни 330 млн. лв. годишно, от началото на следващата година ще тежи и на джоба на всеки българин с 38 лв., заяви председателят на КРИБ Кирил Домусчиев, ползвайки изчисления на енергийния регулатор, оставката на чийто шеф обаче се иска от организациите..

"Българското законодателство и законодателството, под която юрисдикцията са тези договори, не позволява тяхното разваляне и естествено ние оставаме с голямата надежда, че ЕС ще ни подкрепи и ще помогне така, както се е случило в Полша и Унгария. Защото разберете, че тези 333 милиона ще се увеличават през годините и няма да ги плаща само индустрията, ще ги плащате и всичките вие, защото председателят на КЕВР обяви публично, че тези 38 лева влизат в сметките и на всеки един гражданин. След Нова година, когато пазарът се либерализира, тези 38 лева ще ви бъдат начислявани на всеки един от вас и това трябва да знаете, че вие ги плащате тези пари, защото някой политик си е напълнил джоба през годините", заяви Домусчиев.

Велев уточни, че срещата с представителя на ЕК е била поискана, защото организациите били притеснени като коректни данъкоплатци и работодатели на ЕК от това, че тя прекалено бавно придвижва въпроса. "Получихме изчерпателна информация за процедурите в ЕС. Те наистина са по-тромави", коментира той. Анализите, които се правят, трябва да гарантират,че решенията и произнасянията на комисията няма да бъдат оборени по съдебен ред, допълни Васил Велев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. strobo
    #9

    Глупостите на КРИБ край нямат!! Аде сега "пазарен таван"... Аланкоолу има капитал за възстановяване при "американските" централи, къде 2.2 млрд.ЕВРА със съответните лихви и главници и има разходи за експлоатация и ремонт..... като и да се въртиш сумата е една и съща..... При капитализЪма няма как да не плащаш "цената на капитала"... Не са времената на Тато, СССР да доставя евтино оборудване на "братския" български народ!!!

  2. Borko
    #8

    Интересен термин - "Пазарен таван", нещо като пазарен "Пазарен под", но с по-малко прах.

  3. dobromir
    #7

    Всичко е ОК. Само, че трябват цифри, каква е цената от ТЕЦовете в Европа и да се направи разходоориентирана калкулация. Печалба 10% и всичко, което е отгоре да се преговаря да не се плаща. В противен случай мирише на нещо. Апропчо, много ме интересува да се направи справка, какъв е бизнеса на т.н. работодателски организаци, какво са приватизирали на какви цени, кой им го е продал. Да не се окаже, че и те са краднали нещо. Защото не мога да си представя какви предприемачи са, като по цял ден търкат министерските пътеки. Истинският предприемач си седи в предприятието и бачка от зори до късна доба.

  4. bobyhranov
    #6

    Те такова животно НЕМА. Пазарен таван - ако е пазарен то няма таван. Всеки може да слага цена каквато си иска, въпросът е кой ще купи стоката. Ако има таван то това не е пазар, а регулация, която няма нищо общо с пазара.

  5. Явор от Германия Костовист
    #5

    Уважаемите четири национално представени "работодателски организации" КРИБ, БСК, АИКБ и БТПП биха могли да поискат "пазарен таван за цените" на бензина и природният газ. Там има явен монопол на братският Лукойл, който не плаща данъци защото бил на загуба, но "пазарените цени" в ЕС са едни от най-високите...

  6. Явор от Германия Костовист
    #4

    Умеещите и можещи работодатели са благодарни ако цената на една стока или сурувина е стабилна, защото може да бъде калкулирана в бизнеса с който се занимават. Слабите и посредствените работодатели се мъчат да изтискат максимална печалба за себе си. Бизнес може дългосрочно само да съществува когато и производителя е доволен и потребителя. Ако продавача продава стоката си прекалено скъпо няма да намери копувачи. Обратно важи, продава ли под производствената цена, производителя фалира. И четирите национално представени работодателски организации явно бъркат бизнеса където и двете страни могат да просъществуват с еднократната делавера при която едната страна винаги е прецакана.

  7. Коментарът е изтрит в 18:30 на 13 октомври 2015 от автора.
    #3
  8. Калико Джо
    #2

    Какво значи Пазарен таван като ние нямаме енергиен пазар? А къде е пазарния таван за бензина или газта?

  9. И какво от това
    #1

    Заглавието звучи добре! Крайно време е монополитие и картелите да бъдат поставени на мястото им! Или си продават сами на пазарни цени, лии друг ще им определя цените! Сегашното положение е ЗАРБВАЩО! далеч не само с американските , а всъщност офшорни тец-ове и веи-та!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.