Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пенсионната реформа мина безпроблемно на първо четене в НС

"Разбирам от финанси, от фокуси - не", защити Калфин промените

2 коментара
Ивайло Калфин, сн. БГНЕС

Пакетът с пенсионни промени в Кодекса за социалното осигуряване мина на първо четене в парламента в четвъртък. Корекциите бяха подкрепени от 115 депутати,  35 бяха "против”, а 19 се въздържаха. Реформата получи одобрението на депутатите от ГЕРБ, Реформаторския блок, БДЦ и АБВ, както и на четирима народни представители на ДПС. Други шестима от депутатите на ДПС се въздържаха, а по-голямата част от парламентарната им група не участва в гласуването. Въздържа се и групата на Патриотичния фронт.

Основните критики дойдоха от страна на БСП, която заедно с "Атака" е против каквото и да било нарастване пенсионната възраст, което в края на дискусиите стана повод за шеговития коментар на вицепремиера и социален министър Ивайло Калфин: "Мисля, че разбирам от финанси, но от фокуси не разбирам".

"Не виждам как намалявате възрастта и стажа, а увеличавате пенсията", зачуди се той на исканията на опозицията.

Калфин заяви, че реформата има две цели - да осигури по-високи пенсии и устойчивост на системата.

Реформата - ръст на пенсиите чрез вдигане на стажа и осигуровките

Пенсионната реформа предвижда осигурителната вноска за фонд "Пенсии" ще расте с по един пункт през 2017 и 2018 година.

Заложено е плавно увеличаване и постепенно изравняване на стандартната пенсионна възраст на жените и мъжете през 2037 година на 65-годишна възраст. Мъжете, родени 1964 година, и жените, родени 1972 година, ще бъдат първите набори, които ще излязат в пенсия на 65 години.

Работещите в първа категория ще се пенсионират на 55 години или с десет години по-рано от редовната възраст, която трябва да достигне 65 години, а работещите във втора категория – на 60 години или пет години по-рано от редовната възраст. Според първоначалния вариант заетите в първа категория трябваше да се пенсионират 8 години по-рано, а тези от втора – три години по-рано от редовната възраст.

Още

Катастрофа с пенсиите при запазване на сегашния модел

"Законопроектът е продукт на съгласие, а не на пазарлъци – на 7 месеца открит диалог, в който можеха да участват всички, които имат отношение", заяви Калфин пред депутатите преди гласуването на промените. Той отново посочи като достойнство на пакета с промени, че се предприемат максимално плавни стъпки. "Мисля, че не трябва през 10 години да сменяме важна система, каквато е пенсионна. По-добре да потърсим недостатъците и да ги поправим, а не да рушим всичко", каза Калфин.

"В момента бюджетът на НОИ е 9.6 млрд. лева, а допълнително има частни пенсионни фондове. Ресурсът е голям, а ефектът изключително малък. Ако се запази тази тенденция, като се има предвид демографската тенденция, след 10 години можем да очакваме още по-тежки резултати, още по-голяма зависимост от бюджета и обезсмисляне на солидарния стълб. Запазването на сегашната система гарантира катастрофа с пенсиите в бъдеще", заяви Калфин.

Достойнствата на законопроекта бяха признати дори от онези депутати, които имаха и резерви към него.

Съпредседателят на Реформаторския блок Радан Кънев заяви, че това е компромисен законопроект, който за повечето десни избиратели и за симпатизанти изглежда недостатъчен. Самият той също бил дълбоко убеден, че мерките са недостатъчни, но по думите му пречупването на страха ще даде възможността при следващи управления при необходимост да се направят допълнителни стъпки в правилната посока. "От 10 години живеем в страх кой пръв ще счупи табутата", коментира Кънев.
 
Светлана Ангелова от ГЕРБ коментира, че с промените ще се постигне устойчивост на системата, адекватност на пенсиите и е гарантирана поносимост на мерките. "Идеята беше да се търси максимален консенсус от партньорите и партиите, да се предложат и изработят дълготрайни решения в пенсионната система", каза тя.

Мерките правилни, но зависими силно от демографски фактори

Мариана Тодорова от АБВ посочи, че проектът е обсъждан над 5 месеца, но мерките в него са дискутирани години наред. "Намери се съгласие на социалните партньори и политическо съгласие, но е много крехко. Ако променим само един от параметрите, съгласието ще се счупи", коментира тя.
 
Председателят на социалната комисия в парламента Хасан Адемов от ДПС заяви, че всичко предложено от Министерство на труда и социалната политика, е в правилна посока, но рисковете се крият в това, че финансовата стабилност е зависима от демографските фактори.

"През годините на прехода осигурителната система беше поставена в услуга на всички останали секторни политики. В момента отчитаме, че осигурителната система е в състояние на будна кома. Масовата трета категория особено след 2000 година носи цялата тежест на реформите, служителите бяха солидарни с миньори, металурзи, със сектор "Сигурност”, а в един момент излезе усещането за свръхсолидарност, което няма как да не премине в разочарование от солидарния модел”, посочи Адемов.

"За да бъдат устойчиви предлаганите мерки, освен експертно съгласие, много важно е политическото, което към днешна дата е особено крехко, дори в рамките на 4-те политически сили от мнозинството", допълни той.

"Необходим е сериозен инвестиционен потенциал, заетост, доходи и постъпления в осигурителна система. Всичко друго е с рисков потенциал. Разковничето минава през сериозен икономически растеж и оттам високи постъпления в осигурителната система", коментира Адемов.

От БСП се обявиха твърдо против увеличаването на стажа и възрастта за пенсиониране, тъй като в годините на прехода много хора са останали извън пазара на труда и сега са принудени да поемат допълнителни социални тежести. Дора Янкова от левицата коментира, че се натоварва прекомерно българската жена с предложението за изравняването на пенсионната възраст за мъжете и жените на 65 години.

Искането на БСП да спре увеличението на възрастта и стажа обаче беше отхвърлено в пленарна зала. Отхвърлен бе и законопроект на "Атака" с подобни предложения, предвиждащ още минимална пенсия от 500 лева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Нина Александрова
    #2

    Здравейте, Вие сте единствени, които публикувате, че ще се дава възможност за избор при изчисляване на размера на пенсиите- за отпуснати пенсии в периода от 01.01.2016 до 31.12.2018 год. Пишете в публикациите си, че за отпуснати пенсии в посочения период ще се дава възможност да се избира дали да се ползва 3 год. период преди 1997 год, или пенсиите да се изчисляват само от дохода след 01.01.1997 г. , т.е. да се дава възможност да се избира по- благоприятен вариант. Моля да ми отговорите- това достоверна информация ли е? Поздрави, Н. Александрова

  2. Apostol
    #1

    Аз пък имам друго предложение - за професията "вечна опозиция" да се плаща половин депутатска заплата. Волен Сидеров знае, че никога няма дае на власт, да носи отговорност за държавата, но от десет години е вечно в парламента, вечно е в опозиция и вечно ругае държавата или прави безумни предложения. Защо не стане финансов министър, да го видя от къде ще извади пари за 500 лева минимална пенсия. А и да се забранят всякакви субсидии за партиите. Защото иначе, ако волен случайно изпадне, пак ще получава

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.