Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Перспективите пред българската икономика се подобряват

"УниКредит" ревизира прогнозата за ръст на БВП от 1.9% до 2.1% за тази година и до 2.4% догодина

3 коментара
Перспективите пред българската икономика се подобряват

Перспективите пред българската икономика в краткосрочен и средносрочен план се подобряват заради устойчивия ръст на износа, който ще подкрепи възстановяването на работните места и доходите. Това смята икономическият екип на "УниКредит Булбанк", който в понеделник повиши прогнозите си за ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) през настоящата година от 1.9% до 2.1% и от 2.3 до 2.4% през 2016 г.

По-добрите очаквания за икономиката се дължат също така на ефекта от по-ниските цени на енергията и по-слабото евро, които също влияят на пазара на труда.

В среда на свити капиталови потоци и ограничени възможности за понататъшно разхлабване на фискалната политика основните двигатели на растежа през тази и следващата година ще бъдат по-силният износ, постепенният ръст на заетостта и повишаване на усвояването на средства от ЕС, коментира новият  главен икономист на "УниКредит" за Централна и Източна Европа Любомир Митов.

По думите му, по-важното е, че правителството най-накрая предприе част от болезнените мерки, които са нужни за стабилизирането на проблемния сектор на енергетиката, както и че има значителна вероятност България да ограничи прекомерната си зависимост от Русия като единствен източник на природен газ до по-управляеми нива към края на настоящето десетилетие. Друга позитивна новина е успехът на приходните агенции да ограничат контрабандата, което направи възможно консолидираната фискална програма да отчете значителен излишък за периода януари-май, допълва той.

Митов смята, че значителното ускоряване на българския износ, което в реално изражение сега превишава пика от преди кризата с повече от 40%,  стъпва на здрави основи. Впечатляващото представяне преди всичко може да се обясни с постепенното добавяне на нови производствени мощности в преработващата промишленост, включително във фармацията, козметиката, производството на мебели и техника за дома, но също така с ускоряващ се темп на производството на различни компоненти и части за автомобилостроенето.

Увеличаващите се инвестиции в аутсорсинга на услуги и международните превози също помогнаха за увеличаването на обемите на износа, посочват от "УниКредит". В допълнение изглежда, че местните износители са успели да се възползват в по-голяма степен от настоящата изключително благоприятна външна среда в сравнение с останалите конкуренти от региона на ЦИЕ и Западните Балкани. По-ниските цени на енергийните суровини подкрепиха българския износ в по-голяма степен, тъй като икономиката е със значително по-висока енергийна интензивност в сравнение с останалите страни от ЦИЕ, с които се конкурира за едни и същи външни пазари, допълва икономическият екип на финансовата институция. Според него, важна роля е изиграл и по-значимият дефлационен натиск през последната повече от година който е довел до по-благоприятна промяна на разходите за производство в България в сравнение с държавите от еврозоната както и тези страни от ЕС, които са обвързали курса на своята национална валута с еврото.

На фона на благоприятната външна среда в началото на година, темповете на растеж в Централна и Източна Европа предложиха положителна изненада, но тези в Русия, Украйна, Западните Балкани и особено Турция са като цяло разочароващи, посочва Митов.

В страните от Централна и Източна Европа възстановяването се дължи на комбинацията от по-голямо търсене в еврозоната, изобилна ликвидност благодарение на количествените улеснения на Европейската централна банка, спад в цените на енергията, но и на липсата на значителни макроикономически дисбаланси и мерките в подкрепа на растежа, които правителствата продължават да предприемат.

Държавите от региона, членки на ЕС, изпреварват останалите развиващи се пазари от региона. Тяхната интеграция в производствените вериги на основните европейски компании е особено дълбока, като за всички тях делът на експорта към страните от еврозоната варира между 45% и 75% от БВП. Това позволява страните от ЦИЕ, членове на ЕС, в най-голяма степен да се възползват от възстановяването на търсенето в еврозоната. Липсата на сериозни макроикономически дисбаланси е важен фактор, подкрепящ ръста на БВП, според анализаторите на банката.          

"За разлика от близкото минало растежът в региона този път е базиран на много по-широка основа – увеличаване на инвестициите, възстановяване на индивидуалното потребление, подобряване на пазара на труда, повишаване на реалните доходи и като цяло намаляване на задлъжнялостта“, посочи  Любомир Митов. Благодарение на предизвиканите от циклични фактори по-големи приходи в бюджета правителствата на страните от ЦИЕ, членове на ЕС, ще могат да си позволят да харчат повече или дори да намалят данъците. В същото време ниската инфлация ще направи възможно повечето държави да продължат с нерестриктивната паричната политика поне до края на годината.

Ръстът на икономиката обаче остава слаб в Турция и е едва забележим в Западните Балкани. В същото време Русия и Украйна продължават да са в рецесия като резултат от спада в цените на суровините и влошените геополитически отношения между тях, както и от наложените санкции на руската държава.

Негативно въздействие върху икономиките на Сърбия и Хърватия ще продължават да оказват необходимостта от понататъшна консолидация на публичните финанси, по-малко привлекателната среда за инвестиции, както и по-ниската им степен на интеграция с икономиките на страните от еврозоната. Растежът в Турция ще бъде слаб през 2015 г. основно заради политическата несигурност, повишената нестабилност на пазарите, по-малкия износ заради геополитическите напрежения в региона и опасенията, че страната ще се окаже твърде уязвима, когато започне процесът на увеличаване на краткосрочните лихви в САЩ към края на тази година. 

"В останалата част от региона инфлацията може да изненада в посока нагоре, ако пазарът на труда остане стабилен, а спадът на цените на горивата и храните обърне посоката си в края на годината“, смята Любомир Митов. Според него въпреки като цяло благоприятните перспективи много рискове все още са на дневен ред, сред които е и потенциалното увеличаване на лихвите от Федералния резерв на САЩ. От това решение биха били засегнати всички, но страните в ЕС и ЦИЕ биха били по-устойчиви, тъй като макроикономическите им дисбаланси са минимални. Сред другите възможни рискове в региона са разрастване на конфликта в Украйна и евентуално излизане на Гърция от еврозоната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #3

    Вербално докладът е добър - без обичайния песимизъм на банковите доклади. Но предпазливата „прогноза” за завишаване годишния растеж на БВП от 1,9% на 2,1% е абсурдна, при положение, че РЕАЛНИЯТ растеж на БВП през 1-во трим. е 3,1% и расте вече няколко поредни трим. За да бъде годишният растеж 2,1%, би трябвало 2-ро, 3-то и 4-то трим. да имат усреднен СПАД по -0,33%. Или -0,25%, ако приемем на 2-ро приближение, че БВП през 2-ро полуг. у нас е обикновено с 50% по-голям от 1-во. Абсурдна „прогноза” за спад или пропуск в началното образование - типично за среднодепутатското „математическо” ниво.

  2. SILENCE
    #2

    Стъкмистиката е със 70-годишна традиция. Ка' щяло да не се подобрява всичко!

  3. Много ясно, че се подобряват ... идват избори през октомври :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.