Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пет факта, обясняващи икономическия упадък на Русия

30 коментара
Пет факта, обясняващи икономическия упадък на Русия

За пръв път от 2009 г. - ниската точка на глобалния икономически спад – Русия е в рецесия. Нейната икономика ще се свие с 3 процента тази година, въпреки че валутните ѝ резерви от 360 млрд. долара кеш ще смекчат незабавния удар. Докато президентът Владимир Путин продължава опитите за налагане на руската мощ на международната сцена, става все по-ясно, че той сега управлява "потапящ се пазар" (submerging market). Ако нещо не се промени, Русия е в бавен и стабилен икономически упадък. Пет факта обясняват защо това е така:

1. Липса на диверсификация

От значение е не само размерът на една икономика, но нейното разнообразие и устойчивост. Години наред Кремъл поддържаше и защитаваше крупните държавни компании за сметка на малкия и средния бизнес. Но тези малки фирми са фундаментът на всяка силна и добре диверсифицирана икономика. Малкият и среден бизнес стимулират иновациите и реагират ефективно на променящите се времена, технологии и потребителски вкусове. В Европейския съюз малкият и средният бизнес създават средно 40% от брутния вътрешен продукт в съответната страна, а в Русия - 15 процента. Това са плашещи показатели за всеки, който смята да започва бизнес в Русия.

Нещата не стават по-добре – между 2008 и 2012 г. частният сектор в Русия е загубил 300 000 работни места, докато държавният е добавил 1.1 милиона души на работна заплата. Вместо да разнообразява, Москва засилва своя държавно-централизиран подход към икономическото развитие.

2. Зависима от милостта на петролните пазари

Цената на петрола падна под 45 долара за барел – добре дошли в новата нормалност. Страните от ОПЕК добиват нефт на исторически равнища, опитвайки се да се справят с конкурентите, а Иран се окачва да донесе милион нови барели дневно на световните пазари, след вдигането на международните санкции. За Москва това са дълбоко обезпокояващи развития, тъй като износът на петрол и природен газ формира близо 50% от бюджетните приходи. През 1999 г. те осигуряваха по-малко от половината от експортните постъпления, докато днес формират 68 процента. Москва стана толкова зависима от енергийните продажби, че всяко поевтиняване на петрола с един долар води до потенциални загуби на страната от 2 млрд. долара. За да балансира своя бюджет, Русия има нужда петролът да се върне на 100 долара за барел. Това ще отнеме някакво време.

3. Уязвимост от санкции

Прекомерната зависимост на Москва от суровия петрол, който формира 40 на сто от руския държавен бюджет, прави страната особено уязвима от международни санкции. Като се има предвид възрастта на много от съществуващите петролни и газови местонахождения, Русия ще е все по-зависима от най-новите технологии на западни фирми, за да добива нефт в труднодостъпни шелфови зони и в дълбоки води. Тези източници могат да формират над 15% от световните неразкрити петролни резерви и 30% от газовите. Някои твърдят, че Русия може да се обърне за помощ към Китай, но докато Китай иска повече руски нефт и газ, той не разполага с технологията, от която Русия се нуждае, за да добива тези ресурси. МВФ смята, че санкциите в крайна сметка може да костват на Русия 9% от нейния БВП.

4. Други проблеми на Русия

Производителността на руснаците не е приблизително толкова, колкото би могла да бъде. С всеки свой изработен час руският работник допринася 25.90 долара към руския БВП. Средният гръцки работник добавя 36.20 долара на час работа, а Гърция не е страна, от чиято производителност искате да изоставате. За работниците в САЩ този показател е 67.40 долара.

В допълнение, ендемичната корупция коства на руската икономика между 300 и 500 милиарда долара на година или грубо сметнато, три гръцки спасителни програми, взети заедно. Тази година Фрийдъм хаус оцени страната със 6.75 по скалата за корупция, където 7 е "най-корумпирана".

Затова не е изненадващо, че добре образованите руснаци масово напускат страната си. Между 2012 и 2013 г. над 300 000 човека са напуснали Русия и експертите смятат, че това число ще се увеличава, особено след анексирането на Крим от Москва.

5. Никакви стимули за промяна

Най-големият проблем за Русия може би е отказът. Обикновено буксуващата икономика води до промяна на политическото ръководство. Някои страни, като Гърция например, стигат до крайности – Атина смени пет различни правителства за пет години. Но руснаците вървят по другия път – докато икономиката върви надолу, Путин става още по-популярен – одобрението към него сега е 86 процента. Още по-изненадващо е, че докато 73% от руснаците са недоволни от икономиката, 7 от 10 руснаци одобряват начина, по който Путин се справя с нея.

Как е възможно това? Около 90% от руснаците се информират за новините от руските телевизионни канали, директно контролирани от Кремъл. Като "опакова" санкциите и инвазията в Украйна като битка "Русия срещу Запада", Путин успя да разпали национализма в страната. Днес 63% от руснаците имат много благоприятна представа за страната си, в сравнение с 29% през 2013 г. и 51% през 2014 г. При това положение е лесно да виниш външните сили за лошата икономическа ситуация вътре в страната. Путин знае какво иска да чуе народът му. Не е ясно дали знае как да оправи затъващата икономика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Аслан Юриев
    #30

    Колеги Мони и Владо - не коментирайте и не отговаряйте на писанията на руските тролове тук. На тях за всеки наш коментар и отговор им се заплаща, не го забравяйте!

  2. strobo
    #29

    Ян Бремер от Тайм сигурно не е виждал Русия, освен на картата и затова преписва за хляба, общо известни в "западния" свят мантри..... пропуска липсата на демократични традиции, убийството на Немцов, преследването на Навални, държането на Пуситата в панделата, обуздаването на НПО, контролът над "свободната" инициатива на капиталетата... Както и да е, и петте са далече от реалностите на самата Русия.... А и нито едната от петте, няма особено значение за развитието на Русия, както показва практиката от последните 100 години.....

  3. Kiril Kovatchev
    #28

    Русия се управлява от емоции, а не от разум и затова изоставането и от мислещия свят ще се увеличава.

  4. Александър Борисов
    #27

    Няма столетие, в което руската икономика да не е била в рецесия. Държавата им, винаги е била само един военен лагер. И радиоразпръсквателна служба на лъжлива пропаганда.

  5. Bлaдo
    #26

    E как къде, бе, Эмко - на своята си територия се разпада: толкова са "добре", че даже и у нас бЕгат руснаците, разпадайки се!... И икономиката й се разпада - купоните за зимата вече ги печатат в пОдмосковието... И "великата руска душа" се разпада - я се виж какво разчовечено псе си... Колкото до това, че не си способен да видиш, "...че България има нещо свързано с положението на Русия..." - тука и ... Мичурин ве може да ти помогне :-))

  6. Емил Станоев
    #25

    Трол - Владо --- И каде видя че Русия се разпада ?? Разпада ти се мозъка . И още повече каде забеляза че България има нещо свързано с положението на Русия ?? С една дума - ти си психо . ако човек те слуша ,утре от Русия нищо няма да остане . Само че това е много голяма идиотия .

  7. Bлaдo
    #24

    станоеф, какво си се фиксирал по тия Щати, бе? Темата е за причините, поради които рУсия се разпада и отмира - всичките са си ВЪТРЕШНИ! руСКИ! ПРИЧИНИ. Не можеш да се сдържаш - разбирам, ама е нелепо. ... Но!, понеже рУсия се опитва, потъвайки да завлече и България (а и др.) - не само ще я коментирам, не само ще я изобличавам, не само ще и се подигравам, ами дори и звънец ще й туря, за да сме предупредени, като реши да ми се доближава... Понял?, коминтерновецо крепостен?...

  8. иху,у,у,у
    #23

    "Украйна е платила 8,6 млн. долара повече за газови доставки от Европа".... това е статия от днес в "Инвестор БГ"...поучителен материал! да четат внимателно "Мони","Батето от София",...и другите коментиращи с "вперените на Запад погледи"!

  9. Емил Станоев
    #22

    ДО некакъв си трол -- Владо . -- Драги ти си фенка но не знам на какво .?! Прочете ли изобщо това дето съм написал ?? Или искаш да бъдем роби на сащ или русия ?? А от курса на рублата ?? дреме ми . Стига с това поамериканчване ! Не плащаме ли твърде много на Сащ ?? Особенно за Централите Марица , който ни дерят твърде дълго време с високите цени на тока ?? Та стига с това поклонничество към Сащ или Русия . Вие ли ще решите съдбата на Русия и Путин с вашите тъпи коментари ??

  10. Bлaдo
    #21

    друг ФАКТ, обасняващ тоталния упадък на рУсия, са "фенките" като станоев и анюта (и пАдобниЕ): не могат да се спрат да търсят корените за саморазпада на рУсия отвъд океана ;-) Едни (като станоев) са в паника от курса на рублата и са се фиксирали в китайската валЮта, докато мАтушката им купува ли купува американски ценни книжа... Другите (като анЮта) пък са в такава паника от започналата гладория в руССия, че вече правят показателни фройдовски грешки: "държава с МЕСНИТЕ природни дадености" :-)))

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.