Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петима членове на ВСС са решени да подадат оставки

5 коментара
Петима членове на ВСС са решени да подадат оставки

Петима членове на Висшия съдебен съвет са решени да подадат оставките си, ако мнозинството около Сотир Цацаров и Георги Колев успее да установи пълен контрол и върху бъдещата съдийска колегия. Това потвърдиха пред Mediapool няколко източника от кадровия орган, пожелали засега да не бъдат назовавани.

 

Всичките, които обмислят да напуснат съвета, са съдии – Калин Калпакчиев и Камен Иванов (дошли във ВСС от Софийския апелативен съд), Юлия Ковачева и Галина Карагьозова (Върховен административен съд), както и Соня Найденова (Софийски градски съд).

 

Всички те, плюс Магдалена Лазарова (идва от Софийската апелативна прокуратурата), ще внесат предложение за разделянето на ВСС на принципа съдиите да отидат в съдийската колегия, а прокурорите и адвокатите в прокурорската. Ако то не се приеме, очаква се представителите на съда в съвета, които не са част от лобито на главния прокурор, да напуснат.

 

Разделянето на ВСС на две колегии – прокурорско-следователска и съдебна, става след промените в Конституцията, последвани от тези в Закона за съдебната власт. Целта е прокуратурата да не се меси в кадровите решения на съда и обратното. Народното събрание реши да не разпуска настоящия състав на ВСС, избран при предишните правила, но сега предстои 24-те му членове* да решат сами как да се разпределят в двете отделни колегии.

 

Съдийската колегия ще се състои от 14 членове. Само шестима от тях се излъчват от съдийската гилдия. При настоящата конюнктура във ВСС, състоящ се от мнозинство, гравитиращо около главния прокурор и отстояващо статуквото, и прореформаторски настроено малцинство, шестимата представители на съдиите са поделени по равно в двата лагера. Верни на мнозинството са Галя Георгиева, Милка Итова и Даниела Костова. В другия отбор са Калин Калпакчиев, Юлия Ковачева и Камен Иванов. Заедно с шефа на Върховния касационен съд Лозан Панов този кръг в бъдещата съдийска колегия достига крайно недостатъчния брой от четирима души. За вземане на решение са нужни осем гласа.

 

Какви са сметките в бъдещия ВСС?

 

Мнозинството на лоялните на главния прокурор и шефа на ВАС сега разполага с 16 от общо 24 гласа във ВСС, които са напълно достатъчни за прокарването на всички решения. Прореформаторското малцинство в най-добрия случай разчита на осем членове. Доскоро те бяха шест, но двама от лоялните на мнозинството напоследък все повече се държат като негова опозиция.

От начина, по който ще се формира съставът на двете колегии, ще стане ясно дали главният прокурор ще успее да съхрани контрола си върху съдa, макар че конституционните промени за съдебната власт бяха направени именно с идеята да предотвратят такова вмешателство.

Проблемът е, че кой ще има думата за съда, ще се решава от мнозинството, което сега го контролира.

Ключът е в начина, по който ще се разпределят 11-те от политическата квота

Залогът за контрола върху съда остава да се реши от разделението на т.нар. "политически" членове на ВСС - единадесетте избраници на парламента.

По традиция по-голямата част от "политическите" членове са с мнозинството. В настоящия състав на ВСС те са Димитър Узунов (бивш съдия, известен от "Яневагейт" като "човека на Бойко", избран от парламента с подкрепата на РЗС), Васил Петров (адвокат, баща на жената, от която Делян Пеевски има дете, ДПС), Каролина Неделчева (бивш съдия, ГЕРБ), Мария Кузманова (бивш съдия, ГЕРБ), Незабравка Стоева (адвокат, бивш съдебен инспектор, бивш общински съветник от БСП), Светла Петкова (бивш върховен съдия, ГЕРБ) и Ясен Тодоров (бивш столичен следовател и съдебен инспектор, "Атака").

От останалите трима членове на ВСС, излъчени от парламента, Галина Карагьозова (бивш върховен съдия, БСП), е единствената, която последователно е отстоявала независими позиции и е била част от малцинството. Соня Найденова (бивш съдия, квота на ГЕРБ) и Магдалена Лазарова (бивш прокурор, квота на ДПС), до неотдавна гласуваха лоялно с хората на Цацаров, но от известно време се еманципираха и все по-често се идентифицират с колегите си от реформаторския лагер. Колебаеща се е Юлиана Колева (бивш депутат от ГЕРБ), която по-често гласува с мнозинството.

По информация на Mediapool от няколко източника, спуснатата задача е малцината опозиционери сред "политическите" членове на ВСС да влязат в прокурорската колегия, а "правилните" хора на Цацаров да бъдат изпратени при съдиите.

Развръзката зависи от това къде ще попаднат съдийките Галина Карагьозова и Соня Найденова. Ако бъдат "разпределени" към съдийската колегия, реформаторското лоби в колегията ще стане шест души. Така опозицията ще формира своеобразна блокираща квота при кадруването, при условие, че мнозинството не бъде мобилизирано. Това е и смисълът на предположението на членовете, които обмислят да подадат оставки.

Ако някоя от двете съдийки обаче бъде изпратена в прокурорската колегия, независимо настроените магистрати в съдийската колегия ще останат под пълен контрол. По информация на Mediapool хората, решили да си подадат оставките при този развой на събитията, смятат, че няма смисъл "тази агония да продължава".

*По конституция ВСС се състои от 25 членове, но Камен Ситнилски бе изгонен след т.нар. "лобистки скандал", който се развихри след контролирано изтичане на СРС-та. Преди това Ситнилски даде да се разбере, че ще работи срещу интересите на Сотир Цацаров в съдебния съвет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. sokrat
    #5

    Малцинството така, както е представено, е на сто процента ПРОКОМБИНАТОРСКО, но в никакъв случай НЕ и прореформаторско... Жалка картинка на още по-жалко сметкаджийство...

  2. SILENCE
    #4

    СПОКОЙНА СЪМ,ЧЕ ПОРЕДНАТА МИМИКРИЯ ЩЕ ЗАКРЕПИ ВСЕНАРОДНИТЕ "ЛЮБИМЦИ" ДО ...? КЪДЕТО УСПЕЯТ ДА ДОБУТАТ ЛЮБИМИЯ СИ ВАРИАНТ НА Т. НАР. НАРОДИН СЪД ...

  3. Бивши комунисти НЯМА!
    #3

    Цацаров ДПС и Герп си го избраха. Тия ДПС кога ще спрат да управляват имам чувството че живея в Турция, но в някое от гетата въпреки че съм в центъра на столицата. Че даже втори мандат пичн турчин ни е министър на културата все едно само почетни мултаци останаха. Толкова пък да искат българите да освободят територията си тц тц

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2
  5. Sgt. Pepper
    #1

    Толкова плитки сметки - кой от кои бил, как бил почвал да се държи преди 10 месеца и 12 дни... Цялата ни върхушка е доказала многократно готовност да се извърти за една нощ на точно обратна на предишната си позиция... да не си спомняме пък за "видни реформатори" като Румен Ненков и синчето му.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.