Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петиция в подкрепа изучаване на историята на комунизма в училище е обявена в интернет

4 коментара

Петиция в подкрепа на изучаването на комунистическия режим в средните училища е пусната в интернет. Инициатор е Евелина Келбечева от Американския университет в България.

"Четвърт век след падането на комунизма в България ние продължаваме да живеем в някакви паралелни светове по отношение на знанието ни за историята между 1944 и 1989 година. Продължаваме да сме свидетели на славословието на режима, въпреки че имаме пълна и обективна академична историография и красноречиви журналистически разследвания за него", се казва в мотивите за обявяване на петицията.

"Огромната част от хората - и специално младото поколение - няма нито цялата информация, нито разбирането за същността на политическите и социалните процеси от най-близкото ни минало. Те имат право на това", продължават мотивите.

"Българският парламент прие закон за обявяване на комунистическия режим за престъпен през 2000 година, а през 2009 година се присъединихме към Пражката декларация за създаване на обща европейска памет, инициирана от Вацлав Хавел. Колко млади хора в България днес знаят, че Нюрнбергският процес осъди на смърт 12 души от 24 подсъдими, а т. нар. Народен съд в България издаде 2618 смъртни присъди, от които са изпълнени 1046?"

"Крайно време е да изпълняваме и собствените си закони, и европейските договорености. Крайно време е - не само в името на жертвите на комунистическия режим, но и в името на бъдещите поколения граждани на България - да прекратим тази историческа аномалия и да покажем истината за режима след Втората световна война".

"Предлагаме промяна на учебните планове и въвеждане на изучаване на тоталитарните режими в сравнителен план, както и конкретно на българския комунизъм в средното училище. Българите имат правото да знаят и колко дълго живее старият комунистически режим и как днес неговите мимикрии препъват на всяка стъпка демократичното европейско бъдеще на България", се казва в мотивите към предложението за петиция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ty_ida_deactivated_1397177700
    #4

    Глупости! Първо трябвада се разбере, какво е комунизъм, после да се разбере , какво е комунистическа партия! И да се разграничат! Щото демокрацията е пък още по-опасна! Още Аристотел е писал за това, а в речниците е казано, че демокрацията е управление, представено от олигархия, която във времето прераства в аристокрация, а тя пък прераства в монархия! Така, че ние сме на най-ниското стъпало, олигархичната демокрация! Сега си създаваме аристокрация! Ако някой не е разбрал, да се поогледа, примери много! Лично аз съм антидемократ! Не вярвам в демокрацията!

  2. severin
    #3
  3. ivancho ivanov
    #2

    История, която не се преподава на учениците честно, открито и необективно е даже опасна. С върхове с които да се гордеем и непременно с падения от които да се срамеем! Завършил съм Първа мъжка гимназия през 1948 год. и си спомням нашият учител по история г-н Диамдиев, който при един урок ни каза "Сега си извадете тетрадките и пишете, защото това което пише в учебника не е вярно! Въпросният учебник беше написан от директорът на гимназията другаря, ако си спомням Знеполски, член на БКП! Не си

  4. Apostol
    #1

    Бе, не е баш така с нюрнбергския процес и с т.н. народен съд. Съдилища, на принципа на нашия "народен" е имало много - и в самата Германия, и във Франция, и в Италия, и в Полша, и в Унгария, и на много други места, дори в Холандия, от където нацистите се изтеглят без сражения след капитулацията на 9 май 1945 година. Иначе - правилно е да се учи тази история, но наистина обективно!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.