Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петкова: Нямаме право на грешки за АЕЦ "Белене"

Вече се осчетоводявали активите и пасивите на проекта, за да се предложи догодина за приватизация

5 коментара
Петкова: Нямаме право на грешки за АЕЦ "Белене"

Вече се прави счетоводен анализ на активите и пасивите на проекта за изграждане на АЕЦ "Белене" в очакване на анализа на БАН за нуждата от нови ядрени мощности, като идеята е в началото на 2018 г. да се обяви процедурата за приватизация на част от проекта. Това обяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова, представяйки пред журналисти във вторник приоритетите на правителството в отрасъла, които по същество не се отличават от тези при предишния мандат на ГЕРБ и са препотвърждаване на неизпълнени ангажименти.

"Нямаме право на нови грешки за АЕЦ "Белене" и трябват икономически обосновани решения", каза Петкова. Тя припомни, че до края на септември се очаква от Русия да пристигне и последната част от ядреното оборудване за спрения преди пет години проект. По същото време трябва да е готов възложеният от правителството на БАН анализ за икономически обоснован модел за използване на двата реактора, за които НЕК бе осъдена от арбитражен съд да плати на Русия близо 1.2 млрд. лв.

Енергийният министър повтори, че финалното решение за АЕЦ "Белене" ще се вземе след публично обсъждане на анализа съвместно с политическите партии и експертите, но даде да се разбере, че нагласите в правителството да са се възобнови ядреният строеж като се търси стратегически инвеститор. "За "Белене" няма и никога не е имало необходимия финансов ресурс от 20 млрд. лв", каза Петкова. И за пореден път обясни, че плановете са да се създаде специалното дружество с активите и пасивите на АЕЦ "Белене" и то да се обяви за приватизация, но държавата да си запази в него дял, включващ площадката и реакторите.

Петкова очаква идния месец БАН да представи и проект на енергийна стратегия на страната до 2030 г. с визия до 2050 г., който също да се обсъди публично. Като се има предвид, че финансово закъсалата академия е изцяло зависима от подаянията на правителството, очакванията са научният анализ да е строго съобразен със спусната политическа поръчка.

До 6-7 месеца ще има яснота за газовия център "Балкан"

"В този мандат ще надграждане основите от първото управление", заяви Петкова. Като приоритет тя препотвърди гарантирането на енергийната сигурност с продължаване на проучванията на местните залежи на нефт и газ и посочи, че скоро ще се извърши вторият сондаж за търсене на природен газ в черноморския терен "Хан Аспарух". Довършването на планираните междусистемни газови връзки с Гърция, Сърбия и Турция като част от концепцията за газов хъб край Варна, е другата цел на третия кабинет на ГЕРБ.

До края на август ще се обяви обществената поръчка за изготвяне на предпроектното проучване за газовия център "Балкан", която е за близо 2 млн. евро, половината от които са дадени от Еврокомисията. Според предишни заявления това трябваше да е факт до края на юли, но Петкова обяви, че забавянето се дължи на българското искане към Брюксел за промяна на параметрите на хъба и включване на всички възможни точки за захранването му. Тази промяна се наложила, след като ЕК даде зелена светлина за руски газови доставки за хъба. Очакванията на енергийния министър са в следващите 6-7 месеца да има отговор на въпросите откъде ще се захранва хъбът, каква ще е цената и рентабилността му.

Доизясняване със Световната банка за освобождаването на електропазара

Петкова отново обеща пълна либерализация на електроенергийния и газовия пазар. "Задачата е тежка, с която никой не искаше да се захване", коментира Петкова, която беше заявила, че свободният пазар на ток и газ ще е факт първо от 2016, а после - от 2017 г.

"В момента в диалог със Световната банка се доизясняват няколко въпроса, свързани с преминаването към пълна либерализация на електроенергийния пазар у нас – референтната цена, която ще бъде въведена, договорите за разлика и по механизма за защита на уязвимите потребители. До края на годината предстои да бъдат подготвени и законодателните промени за въвеждането на пълната либерализация на пазара", заяви Петкова.

България се бори за запазване на въглищните централи – безсрочно

Защитата на въглищните централи от затваряне заради новите екоизисквания на Европейската комисия за намаляване на вредните емисии, е друга важна задача пред енергийното ведомство. Петкова обяви, че целта е получаване на безсрочно изключение от новите правила с мотива, че цената на необходимите инвестиции и отражението им върху цената на тока ще се многократно по-големи от ефекта за околната среда и здравето на хората.

Признаци за стабилизиране на държавната енергетика

Задълбочаване на усилията за финансова стабилност в сектора също е една от важните задачи пред екипа на Министерството на енергетиката, обяви Петкова. Тя посочи, че за полугодието на 2017 г. държавната енергетика отчита добри резултати - по сметките на дружествата от "Българския енергиен холдинг" има 1.184 млрд. лв., докато през ноември са били 404 млн. лв. Този паричен ресурс се поддържа вече втора година и това е ясен знак за стабилност на енергетиката, каза Петкова. Като пример за подобрените финанси на държавната енергетика тя посочи "Националната електрическа компания", която за полугодието отчита оперативна печалба от 27 млн. лв., която след плащане на данъци става 1 млн. лв. загуба, но това е доста по-добре в сравнение със загубата от 94 млн. лв. на НЕК през 2014 г., допълни Петкова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Българофил
    #5

    Грешката вече я правите! Огромна грешка е да се продължават преговорите с мужиките за АЕЦ Белене! Без да се опитва да обжалва решението на Арбитражния съд,Тиквата им плати реакторите, които и до ден днешен никой не е виждал! Къде са, изработени ли са изобщо!? Битият бит... Да спрем дотук, за да не ги платим още няколко пъти!

  2. dimotimo
    #4

    "Като се има предвид, че финансово закъсалата академия е изцяло зависима от подаянията на правителството, очакванията са научният анализ да е строго съобразен със спусната политическа поръчка." Изненадани?

  3. 65
    #3

    Нушка и Сие първата грешка вече я направиха. Тръгнаха по порочен път и той ще ни донесе най-много още един скъп и прескъп гьол. Ще ми се мат'реала този път да не чака да разбере колко милиарда ще трябва да плати за поредния грабеж, а да вземе навреме мерки.

  4. ирис
    #2

    хайде стига чесали магарето,колко пъти ще плащаме нещо,което няма да стане

  5. Мони Монев_deactivated_1503637416
    #1

    Предишните ОЦЕНКИ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО НА ОКОЛНАТА СРЕДА доказаха ,ЧЕ аец белене е обект С ВИСОК РИСКОВ ПОТЕНЦИАЛ! Трябва да се направят НОВИ ОЦЕНКИ, защото минаха 5 години /изтекъл срок/ и нищо от атомната част на обекта не е направена /а ТЯ ВЪЗДЕЙСТВА , а не адм.сграда или склада/. Силно се надявам ЕС и страните около нас да вземат отношение по съществуващите рискове. Виж Козлодуй е по-добре.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.