Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петролът продължава да поевтинява, за България това е нож с две остриета

10 коментара

Средната цена на петрола на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) продължава да пада, след като в четвъртък се понижи до 99.03 долара за барел спрямо стойността на кошницата на ОПЕК от предишния ден, когато бе 99.52 долара за барел.

Това на по-късен етап ще се отрази върху цените на бензин, дизел и пропан-бутан в България, макар стойностите им да не паднат с 10 на сто, както при суровия петрол, коментира председателят на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев, цитиран от БНР. Директорът на икономическата програма на Центъра за изследване на демокрацията Руслан Стефанов обаче смята, че всяко понижаване на цените на петрола е добро за икономиката ни и за отделния потребител у нас, но не и за бюджетния дефицит на страната. По последни данни на финансовото министерство се очаква още този месец недостигът на пари в хазната да надхвърли определените 1.8 на сто от БВП за 2014 г.

От известно време цените на петрола падат. Въпреки проблемите между Русия и Украйна, в Ирак, в Ивицата Газа, в Нигерия и въпреки че само до преди няколко години само един от тези конфликти щеше да е достатъчен да вдигне цените на черното злато.

"Може би най-опасната причина е забавяне на световната икономика и особено на икономиките от Азия", коментира Руслан Стефанов.. "На второ място, това може да се дължи на очаквани ходове, както от САЩ, които може да са разблокирали част от своя стратегически резерв или да не са го попълнили навреме, което оказва влияние на цената на петрола. И разбира се, очакваното постепенно връщане в експлоатация на атомните централи в Япония, което води до натиск върху потреблението на петрол. Все още няма мнение доколко този натиск върху цените на петрола е продължителен, дали е само временно явление", посочи той.

Според него, за да има ефект подобно намаление на цената на суровия петрол, то трябва да трае минимум един месец и трябва цените да слязат устойчиво доста под 100 долара. В краткосрочен план обаче падането на цената на нефта не е добро за бюджетния дефицит, тъй като ще се намалят приходи от акцизи, а в същото време няма да има достатъчно увеличение на потреблението, за да се вдигнат постъпленията от ДДС и така да се компенсира другото понижение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #10

    Падането цената на петрола може да се окаже нож с 2 остриета за Нефтохим. Току виж излязъл на печалба (за първи път от много години) и ще трябва да плаща данък. Сриването цената на петрола 80-те год. завърши с рухването на соц.-метрополията и колониите й, та за последните наистина беше "нож с 2 остриета". Авторът на заглавието прави странна аналогия с онези времена. Или по-скоро внушава, че за България се предвижда все да й е зле - и при високи, и при ниски петролни цени, та по-добре да са високи. Даже и "експерти" намерил за "научна" обосновка.

  2. pavel pavlov
    #9

    хайде да бъдем коректни с цифрите.:)) освен това не е зле да проверите колко са валутните резерви на русия в 3 те фонда.елементарните сметки показват ,че те могат да покрият 2 годишен износ на енергоресурси.

  3. pavel pavlov
    #8

    http://economix.bg/na-praga-na-petrodolarova-vojna

  4. pavel pavlov
    #7

    Последната прогноза на руското министерство на икономическото развитие е за средна цена на петрола от 101 долара през 2014 г. Бюджетът на Русия за тази година е смятан при 93 долара, а за следващите две години – на 95 долара за барел.

  5. ivancho ivanov
    #6

    Главата на "змията суровинна империя" е цената на петрола! Ай, е паднала досттъчно ниско, за достатъчно дълго - следват гърчове в империята!

  6. случайно минаващ
    #5

    Все си мисля, че ако Путлер се опъва, петролът може да стигне пак до неочаквани низини.

  7. Kiril Kovatchev
    #4

    Руският бюджет е балансира при цена на петрола от 114 долара за варел. Ще става интересно в суровинната империя. Единствено дядя Путя си мисли че конфликти се разрешават с пушки. Ще си научи урока по трудния начин, както всеки не особено интелигентен кагебей.

  8. Валентин
    #3

    Прав е Тачев, още по-вече че хората и фирмите имат определен бюджет за гориво, който е постоянен. Така ,че оборота ще остане същият като пари,но в него ще има по-вече акциз, защото литрите са по-вече. Но въпросът ми е - с какво започва бедността на една нация -може би с неграмотни журналисти?

  9. Pavlova
    #2

    По бензиностанциите такова нещо няма. Защо ли? При нас цените на горивата само се вдигат.

  10. Тачев
    #1

    Акцизът на горивата е твърда цена за тон и не зависи от цената на петрола. Дори ще е по-добре за фиска, защото при по-ниски цени ще се очаква по-високо потребление, а оттам и повече приходи от акциз. Единствено приходите от ДДС може да се понижат, но не сигурно, защото ще се увеличат продажбите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.