Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петролът записва най-дългата си губеща серия от 1986 г. насам

Данни от Китай продължават да натискат цената

2 коментара
Петролът записва най-дългата си губеща серия от 1986 г. насам

Нефтът се е запътил към най-дългата серия от седмични загуби за последните 29 години. Данните на Ройтерс показват, че цените на американския лек суров петрол регистрират спад за осма поредна седмица, което е най-дългата негативна серия от 1986 г. насам. Пореден натиск на черното злато оказаха данни от Китай, които подхранват притесненията за здравето на най-големия енергиен консуматор в света.

Активността на китайския производствен сектор намалява през август с най-бързите си темпове за последните 6 години и половина на фона на спада във вътрешното производство и експорта. Това засили опасенията за забавяне на консумацията във вторият най-голям световен потребител на петрол.

И двата световни петролни бенчмарка са на 6.5-годишно дъно, а анализатори твърдят, че трендът остава низходящ. В края на 1985 г., само за около 5 месеца, цените на суровия нефт се сринаха от 30 до 10 долара за барел. Това се случи, след като Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) повиши производството, за да си върне пазарния дял, загубен след ръст на добива от страни, които не са членки на картела.

Американският лек суров петрол с доставка през октомври се понижи с 25 цента до 41.07 долара за барел. В четвъртък септемврийският фючър докосна 40.21 долара за барел, което е най-ниската му цена от март 2009 г. насам.

Европейският бенчмарк Брент се отправя към седмо поредно седмично понижение за последните осем седмици. В петък сортът продължи да губи стойност, изтривайки 30 цента от цената си до 46.32 долара за барел, след като в четвъртък беше регистриран спад от 54 цента.

"Натискът на цените продължава заради излишъка в производството в САЩ и на това от ОПЕК", коментира Майкъл Поулсен от "Глобал Риск Мениджмънт" (Global Risk Management). Според него също нарастват страховете от забавяне на растежа в Китай.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #2

    Тази вечер към 20 ч. българският лев надхвърли 40 рубли. Цената на бензина у нас зависи на 40% от цената на петрола. Докато не се изловят мошениците, може и хич да не зависи. При рублата и лева обаче мошеничествата май по-малко минават. Яко си зависят от петрола.

  2. Илиев Пешо
    #1

    Цена на нефта - около 40.21$ около 35.42 евро по http://fuelo.net/prices/date/2015-08-21 цена на бензин А95 средно - 2.26 лева Април 2011 - 108.8 УСД - okolo 80.5 евро ( по онзи курс)... цените на горивата..... по http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=761163 2,48 лева Падането на цената на нефта в евро е около 55% на бензина - под 10%..... Моето мнение - цензурирано, цензурирано, само-цензурирано... Т.е. излиза, че при нас цената на бензина зависи от цената на нефта само на около 15%?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.